Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka The Colonel's Bequest (PC)
OkładkaThe Colonel's Bequest (PC)

The Colonel's Bequest PC

The Colonel’s Bequest nieco różni się od innych przygodówek firmy Sierra On-Line. Ze względu na ograniczoną liczbę lokacji (willa i okalające posiadłość ogrody) nie mamy tu do czynienia z typową dla tradycyjnych reprezentantów gatunku eksploracją.

Przygodowe

The Colonel's Bequest Premiera PC

12lipca1989

producent: Sierra wydawca: Sierra

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Główną bohaterką gry The Colonel’s Bequest jest Laura Bow, młoda studentka dziennikarstwa, która zgodziła się towarzyszyć swojej przyjaciółce Lillian Prune w podróży do Nowego Orleanu. To właśnie tam, w ponurej posiadłości położonej nieopodal przyprawiającego o dreszcze bagna, mieszka kaleki wujek dziewczyny – Henry Dijon, zwany pułkownikiem. Na miejscu okazuje się, że nie tylko Lilian została zaproszona do willi jeżdżącego na wózku inwalidzkim stryja. W domu pojawiła się bowiem jej cała rodzina.

Dijon, wiedząc o nieuchronnie zbliżającym się końcu swojej egzystencji, postanowił udzielić zebranym istotnej informacji na temat spadku: pozyskana przez lata fortuna zostanie sprawiedliwie podzielona pomiędzy wszystkich członków rodziny. Niestety, decyzja staruszka nie usatysfakcjonowała gości. Każdy z krewnych ma bowiem własne plany dotyczące pieniędzy należących do nestora rodu i zrobi wszystko, aby ze spadku uszczknąć jak najwięcej. W rodzinie Dijona nie uznaje się półśrodków – dla zrealizowania zakładanego celu, ludzie są w stanie posunąć się nawet do morderstwa...

Właściwa zabawa rozpoczyna się o dziewiętnastej, tuż po pamiętnym spotkaniu, kiedy to Henry Dijon ogłasza swoją ostateczną decyzję dotyczącą podziału majątku. Program podzielony jest na osiem godzinnych aktów, a te ostatnie na cztery rozdziały po piętnaście minut. Akcja nie rozgrywa się w czasie rzeczywistym. Żeby ruszyć zegar do przodu o kolejny kwadrans, Laura musi poczynić postępy w prowadzonym dyskretnie śledztwie.

Już na początku rozgrywki okazuje się, że każdy z członków rodziny Dijona ma małe lub większe grzechy na sumieniu. Bardzo szybko w domu zaczną pojawiać się także trupy, które podgrzeją i tak już gorącą atmosferę. Laura Bow, jako osoba postronna, podejmuje się karkołomnego zadania. Dziewczyna musi ustalić kto jest mordercą i komu najbardziej zależy na zmniejszenie udziałowców w spadku. Myszkując po ogromnej willi należy działać niezwykle ostrożnie. Niebezpieczeństwo czyha bowiem na każdym kroku, a za zbyt pochopne działanie również i Ty możesz zostać ukarana celnym pchnięciem noża w plecy.

The Colonel’s Bequest nieco różni się od innych przygodówek firmy Sierra On-Line. Ze względu na ograniczoną liczbę lokacji (willa i okalające posiadłość ogrody) nie mamy tu do czynienia z typową dla tradycyjnych reprezentantów gatunku eksploracją. Laura wielokrotnie będzie odwiedzać wciąż te same pokoje, śledzić podejrzane osoby i zbierać pozostawione na miejscu zbrodni dowody. Istotną rolę w śledztwie pełnią też rozmowy z mieszkańcami posiadłości. Ludzie udzielają w konwersacjach cennych wskazówek, czasem pomagają też dziewczynie, jeśli ta przedłoży im znaleziony przedmiot.

Po ukończeniu zmagań program przekazuje nam wyniki śledztwa, skondensowane w formie krótkich wpisów do notatnika. The Colonel’s Bequest informuje nas również o faktach, których nie udało nam się odkryć podczas zabawy. Można je potraktować je jako wstęp do ponownej rozgrywki, gdzie gracz będzie starał się uzyskać przegapione wcześniej dowody.

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe The Colonel's Bequest: Odpowiednia dla każdego wieku.