Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCSwitch
Okładka Tardy (Switch)

Tardy

Tardy to gra przygodowa typu point-and-click od studia One Wing Cicada. Wcielamy się w mało rozgarniętego Ramto - pasażera na gapę, który budzi się na pokładzie opuszczonego statku kosmicznego i musi nauczyć się, jak nim sterować.

Przygodowe | science fiction | point-and-click | 2D | indie | statki kosmiczne

Okładka Tardy (Switch)

data premiery gry:

9mar2018

PC

1mar2019

Switch

Tardy to niezależna gra przygodowa typu point-and-click od niezależnego studia One Wing Cicada, w której zmuszeni jesteśmy poradzić sobie z naprawą i obsługą obcej nam technologii w postaci różnorodnych maszyn i urządzeń.

Fabuła

W alternatywnym wszechświecie zła Konfederacja nęka atakami wolne planety. Na ich ratunek wyrusza pojazd kosmiczny zwany The Wall. W grze wcielamy się w niezbyt rozgarniętego Ramto, który pragnie skorzystać z okazji i odbyć podróż na gapę na pokładzie statku, zamykając się w komorze kriogenicznej.

Kiedy w końcu się wybudza, odkrywa, że cała załoga gdzieś zniknęła. Ramto postanawia dowiedzieć się, co zaszło, i znaleźć drogę do domu. Aby to zrobić, musi zapoznać się z różnoraką maszyneria dostępną na statku i nauczyć ją obsługiwać.

Mechanika

Tardy to gra przygodowa typu point-and-click, w której zwiedzamy lokacje, zbieramy potrzebne przedmioty, rozwiązujemy zagadki i stopniowo poznajemy historię.

Łamigłówki głównie opierają się na wchodzeniu w interakcje z różnymi elementami maszyn i urządzeń. Wszystkie obecne w grze przyciski, przełączniki i inne elementy sterujące można wciskać, obracać i ciągnąć, próbując rozgryźć zasady ich działania. Na pomoc w tym przychodzą nam liczne notatki pozostawione przez członków załogi.

W grze nie zabrakło zbierania przedmiotów i łączenia ich ze sobą bądź innymi obiektami, z czym wiąże się dosyć nietypowe podejście do ekwipunku. Wszystkie rzeczy mogą być z niego przenoszone na główny ekran i pozostawione w dowolnym miejscu świata gry.

W przeciwieństwie do większości gier przygodowych, które dają nam dostęp do wielu lokacji naraz, Tardy skupia się na jednej z nich do czasu, aż nie rozwiążemy wszystkich znajdujących się na niej zagadek i nie klikniemy miejsc charakterystycznych, które posuną nas fabularnie do przodu. Dopiero wtedy uzyskujemy dostęp do sąsiadującej lokacji.

Kwestie techniczne

Świat przedstawiony w Tardy jest dwuwymiarowy i utrzymany w stylistyce pixel art. Większość odwiedzanych obszarów posiada ruchome elementy tła pogłębiające immersję świata - czy to podążający za nami pies, czy drgający obraz na jednym z monitorów. Całość podkreśla klimatyczna muzyka, pogłębiająca poczucie osamotnienia i melancholii.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Centrum Nintendo Switch - Wszystko o konsoli i jej grach

Gry podobne do Tardy

Wymagania wiekowe Tardy

16+

Wymagania sprzętowe Tardy

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Dual Core 2.0 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki Intel HD lub lepsza
  • 250 MB HDD
  • Windows XP SP2
PC
Switch