Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePC
Okładka Super Tetris (PC)

Super Tetris PC

Super Tetris to odświeżona wersja legendarnej gry zręcznościowo-logicznej, którą dla koncernu Spectrum Holobyte przygotowało studio Sphere. Już na pierwszy rzut oka widać sporo zmian – zarówno w oprawie audiowizualnej jak i ogólnej koncepcji.

Zręcznościowe

PC Windows
Okładka Super Tetris (PC)

producent: Sphere

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

10lutego1991

Super Tetris to odświeżona wersja legendarnej gry zręcznościowo-logicznej, którą dla koncernu Spectrum Holobyte przygotowało studio Sphere. Już na pierwszy rzut oka widać sporo zmian – zarówno w oprawie audiowizualnej jak i ogólnej koncepcji.

Standardowe reguły gry nie uległy większym przeobrażeniom – nadal musimy sterować spadającymi do studni elementami (sześć rodzajów), dopasowywać je i tworzyć z nich linie, które następnie znikają. Tutaj jednak kończą się podobieństwa. Oprócz klocków, na ekranie mogą się pojawić również bomby, które niszczą wybrane przez gracza elementy skomplikowanej konstrukcji lub błyskawice, dewastujące pierwszy napotkany poziom. Poza tym, studnia w której przyjdzie Ci układać klocki jest już na samym początku rozgrywki wypełniona do połowy, razem z trudnymi do wyeliminowania dziurami. O co więc chodzi? O to samo co w klasycznym Tetrisie, z tym wyjątkiem, że zejście poniżej wyznaczony w połowie poziom i wypełnienie go klockami, będzie sukcesywnie odsłaniać obrazek, znajdujący się w dolnej części studni. Jeśli uda nam się go odtworzyć w całości, przechodzimy do kolejnego etapu – a tam jak wiadomo, elementy poruszają się szybciej i robi się coraz trudniej.

Super Tetris z przesadnie rozbudowanymi zasadami rozgrywki budzi mieszane uczucia. Z pewnością jest to miłe rozwinięcie klasycznego pomysłu i cieszy, że Spectrum Holobyte nie poszedł na łatwiznę serwując odgrzewany kotlet, z drugiej jednak strony udziwnione reguły zabawy zabijają ducha legendarnej gry. Kolejną wadą jest niewielki rozmiar studni i niefortunne umiejscowienie jej z lewej strony ekranu. Dzięki temu zabiegowi możliwe stało się pokazywanie przyzwoicie zrealizowanych teł (przedstawiających sceny z życia moskiewskiego cyrku), ale nie o takie udogodnienia tu przecież chodzi. Na uwagę zasługują natomiast rozbudowane opcje konfiguracyjne i możliwość potyczki dwóch osób przy jednym komputerze. Co ciekawe, gracze wrzucać będą klocki do tej samej studni i w zależności od ustawień w menu, pomagać sobie lub przeszkadzać.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   podzielony ekran     Liczba graczy: 1 - 2  

Gry podobne do Super Tetris

Wymagania wiekowe Super Tetris

odpowiednia dla każdego wieku

Tetris obchodzi 25-lecie istnienia
Tetris obchodzi 25-lecie istnienia

wiadomość2 czerwca 2009

Serwis VentureBeat zamieścił na swych łamach interesujący rocznicowy artykuł, w którym podsumował historię Tetrisa, bodaj najpopularniejszej gry na świecie. Czytamy w nim, że fenomen wymyślony 25 lat temu przez 29-letniego rosyjskiego programistę Aleksieja Pażytnowa sprzedał się już w 125 milionach egzemplarzy.