Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Postapokalipsa - Gry Strategiczne

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Gry z gatunku strategiczne o tematyce postapokalipsa ułożone według popularności.

Gry strategiczne. Gatunek gier, w których zwycięstwo uzależnione jest od strategii i taktyki, jaką obierze gracz. Głównym zadaniem w tych grach jest odpowiednie dowodzenie podległymi zasobami (oddziałami wojskowymi, pracownikami cywilnymi etc.), aby pokonać przeciwnika lub osiągnięć inny wyznaczony cel. Rozgrywka może być prowadzona w turach lub w czasie rzeczywistym (RTS – Real-time strategy). Gatunek ten reprezentują także różnego rodzaju gry ekonomiczne i tzw. tycoony.

Po premierze 34 Przed premierą 8
Strategiczne
postapokalipsa
PC
PC Windows34 WWW1
PlayStation
Sony PlayStation 5
Sony PlayStation 411
Sony PlayStation 3
Sony PlayStation 2
Sony PlayStation 11
PlayStation Portable
PlayStation Vita
Xbox
Microsoft Xbox Series X
Microsoft XBOX ONE10
Microsoft Xbox 360
Microsoft Xbox
Mobile
Android14 Apple iOS14 Windows Phone3
Nintendo
Nintendo Switch8
Nintendo Wii
Nintendo DS
Nintendo Wii U1
Nintendo 3DS
Game Boy Advance
Nintendo GameCube
WIĘCEJ
MNIEJ
Frostpunk
Frostpunk

Strategiczne 24 kwietnia 2018

Opracowana przez rodzime 11bit Studios gra strategiczno-przygodowa z elementami survivalu. Akcja Frostpunk osadzona została w fikcyjnym świecie o nieprzyjaznym, mroźnym klimacie, który w istotny sposób wpłynął na kształt społeczeństwa. Aby przetrwać, ludzie postawili tu bowiem na energię generowaną przez silniki parowe. Wszystko to jednak nie wystarcza, a społeczeństwo w obecnej formie nie zdaje egzaminu, tak więc aby ocaleć - musi diametralnie się zmienić. Rozgrywka skupia się na aspektach survivalowych, które w przeciwieństwie do większości podobnych produkcji nie opierają się jednak wyłącznie na zbieraniu i zarządzaniu surowcami. Równie ważną rolę odgrywają za to elementy strategiczne oraz konieczność dokonywania trudnych i niejednoznacznych moralnie decyzji. Całość okraszona została oryginalną oprawą graficzną, w której reprezentujące naturę zimne barwy kontrastują z ciepłymi kolorami, symbolizującymi pozostałości po cywilizacji.

PCPS4XONE

Fallout Shelter
Fallout Shelter

Strategiczne 15 czerwca 2015

Poboczna odsłona postapokaliptycznej serii Fallout, stworzona początkowo z myślą o użytkownikach mobilnych przy okazji prac nad czwartą pełnoprawną częścią cyklu. W odróżnieniu od gier głównego kanonu, w tym wypadku mamy do czynienia z produkcją strategiczno-symulacyjną, w której wcielamy się w zarządcę przeciwatomowego schronu, a naszym zadaniem jest dbanie o dobro przebywających tam ludzi. Zabawa sprowadza się do rozbudowywania krypty o nowe pomieszczenia, wśród których znajdą się zarówno kwatery mieszkalne, jak i obiekty użyteczności publicznej, dzięki którym będziemy mogli zaspokajać wszystkie potrzeby naszych podopiecznych. Podczas rozgrywki musimy też zatroszczyć się o zasoby, których zdobywanie wiąże się z koniecznością wyjścia na zewnątrz i wyposażenia naszych ludzi w odpowiednią broń oraz ubrania ochronne. Każdy z mieszkańców schronu odznacza się własnymi statystykami, a w toku rozgrywki zyskuje doświadczenie, odblokowując nowe umiejętności oraz elementy wyposażenia.

PCPS4XONESwitchANDiOS

Fallout Tactics: Brotherhood of Steel
Fallout Tactics: Brotherhood of Steel

Strategiczne 16 marca 2001

Opracowana we współpracy studia Micro Forté z ekipą 14° East poboczna odsłona bestsellerowej serii Fallout, zrealizowana w formie turowej strategii taktycznej z elementami RPG. Akcja gry przenosi nas do znanego z pełnoprawnych odsłon serii postnuklearnego uniwersum przyszłości, w którym zostajemy członkami tytułowego ugrupowania, dążącego do odbudowania zniszczonego wojną jądrową świata. Zadaniem graczy jest odnalezienie dawno zapomnianych technologii, które umożliwią nam pokonanie niebezpiecznych wrogów, a drogę do tego celu stanowi realizacja kolejno wyznaczanych zadań, testujących nasze umiejętności taktyczne. W Fallout Tactics: Brotherhood of Steel do naszej dyspozycji oddano rozległy wachlarz broni oraz pojazdów opancerzonych, zaś członkowie drużyny – podobnie jak w typowych produkcjach RPG – podnoszą swoje atrybuty i umiejętności dzięki doświadczeniu, zdobywanemu w kolejnych potyczkach. Całość pozwala na zabawę w pojedynkę lub w sieciowym trybie wieloosobowym dla max. 18 graczy.

PC

Surviving the Aftermath
Surviving the Aftermath

Strategiczne marzec 2021 (wczesny dostęp od 19 października 2019)

Postapokaliptyczna strategia ekonomiczna typu city builder, która jest kontynuacją Surviving Mars z 2018 roku. Akcja Surviving the Aftermath rozgrywa się po katastrofie niszczącej naszą cywilizację, a zadaniem graczy jest zbudowanie prężnie działającej kolonii ocalałych ludzi.

PCPS4XONESwitch

Mutant Year Zero: Road to Eden
Mutant Year Zero: Road to Eden

Strategiczne 4 grudnia 2018

Trójwymiarowa taktyczna gra strategiczna z elementami skradanki oraz walką rozgrywaną w systemie turowym. Podczas zabawy w Mutant Year Zero: Road to Eden trafiamy do postapokaliptycznego świata, gdzie kierując grupą mutantów, staramy się odnaleźć mityczny Eden.

PCPS4XONESwitch

Flotsam
Flotsam

Strategiczne kwiecień 2021 (wczesny dostęp od 26 września 2019)

Flotsam to niekonwencjonalny city builder. Zadaniem gracza jest rozbudowa miasta w postapokaliptycznym świecie, w którym planeta uległa całkowitemu zatopieniu. Za produkcję odpowiada studio Pajama Llama Games.

PC

Frostpunk: Ostatnia jesień
Frostpunk: Ostatnia jesień

Strategiczne 21 stycznia 2020

The Last Autumn to pierwsze duże płatne rozszerzenie do gry strategicznej Frostpunk od 11 bit studios. Dodatek wprowadza nowy scenariusz, który pozwala graczom zobaczyć, jak wyglądał świat przed nadejściem wiecznej zimy.

PC

Frostpunk: Na krawędzi
Frostpunk: Na krawędzi

Strategiczne 20 sierpnia 2020

Frostpunk: On the Edge to niesamodzielne rozszerzenie do gry strategicznej Frostpunk, wprowadzające kolejną mapę oraz nową kampanię fabularną, której akcja toczy się po wydarzeniach z „podstawki”. Za jego produkcję odpowiada polski deweloper 11 bit studios.

PCPS4XONE

Endzone: A World Apart
Endzone: A World Apart

Strategiczne 2021 (wczesny dostęp od 2 kwietnia 2020)

Strategia ekonomiczna z gatunku city builderów od niemieckiego studia Gentlymad. Wcielamy się w przywódcę grupy ocalałych z nuklearnego kataklizmu, którzy po 150 latach opuszczają podziemne schrony i udają się na powierzchnię. Naszym zadaniem jest rozbudowa bazy i zadbanie o potrzeby jej mieszkańców, uważając na promieniowanie radioaktywne oraz gwałtownie zmieniające się warunki pogodowe.

PC

Fallout Shelter Online
Fallout Shelter Online

Strategiczne 2021

Poboczna wersja darmowej gry strategicznej Fallout Shelter. Chociaż założenia rozgrywki pozostają takie same, a gracz nadal skupia się na rozbudowie własnej krypty i dbaniu o potrzeby jej mieszkańców, to tym razem w tytule pojawiły się także aspekty wieloosobowe.

ANDiOS

Corruption 2029
Corruption 2029

Strategiczne 17 lutego 2020

Taktyczna strategia od twórców Mutant Year Zero: Road to Eden. W Corruption 2029 trafiamy do Ameryki po tajemniczej katastrofie, która przemieniła kraj w rozdarte wojną pustkowie. Naszym zadaniem jest poprowadzenie oddziału żołnierzy wyposażonego w najnowocześniejszy sprzęt.

PC

Life in Bunker
Life in Bunker

Strategiczne 25 lutego 2016

Przygotowana przez ekipę niezależnego Flox Studios postapokaliptyczna strategia ekonomiczna, w której zadaniem graczy jest zarządzanie niewielką społecznością żyjącą w przeciwatomowym schronie. W grze Life in Bunker świat generowany jest proceduralnie, a do naszej dyspozycji oddane zostały cztery podziemne piętra, dzięki czemu w toku rozgrywki możemy rozbudowywać nasz schron nie tylko w poziomie, ale i w pionie. Wnętrze placówki zamieszkują zaś ludzie reprezentujący jedną z sześciu profesji i odznaczający się indywidualnymi cechami osobowości. Do podstawowych zadań graczy należy sprawne zarządzanie surowcami, takimi jak jedzenie, woda, energia, czyste powietrze, śmieci, rudy metalu czy materiały budowlane. Poza rozbudową schronu, konieczna jest również systematyczna praca nad nowymi technologiami. Zabawę urozmaica także system zdarzeń losowych, potrafiący ściągnąć nam na głowę całą masę nieprzewidzianych problemów pokroju chorób, infekcji, spadków napięcia i szeregu rozmaitych awarii.

PC

60 Seconds!
60 Seconds!

Strategiczne 25 maja 2015

Osadzona w realiach postapokaliptycznych survivalowa gra strategiczna z elementami RPG, za której powstanie odpowiada polskie studio Robot Gentleman. W grze wcielamy się w ojca typowej amerykańskiej rodziny, który w obliczu nuklearnej katastrofy musi zadbać o bezpieczeństwo przebywających w schronie najbliższych. Akcja rozpoczyna się na minutę przed wybuchem bomby, a my mamy 60 sekund na udanie się do schronu i zebranie po drodze wszystkich najpotrzebniejszych zapasów. W dalszym ciągu rozgrywki, naszym celem będzie jak najdłuższe przetrwanie, a do jego zapewnienia niezbędne będzie regularne podejmowanie niezwykle trudnych decyzji. Musimy więc decydować o tym, komu ograniczyć racje żywnościowe oraz jak radzić sobie z bieżącymi problemami, takimi jak np. plaga karaluchów. Mimo ponurej tematyki, gra zrealizowana została z dużym przymrużeniem oka, podkreślanym m.in. przez kreskówkową oprawę graficzną.

PCPS4XONESwitchANDiOSWP

Overland
Overland

Strategiczne 19 września 2019

Przygotowana przez studio Finji taktyczna strategia turowa z elementami survivalu. Akcja gry Overland toczy się w niedalekiej przyszłości, kiedy to bliżej nieokreślony kataklizm doprowadził do ruiny niemal całą Amerykę Północną. Gracze obejmują dowództwo nad nieustannie zmieniającą się grupą ocalałych, którzy próbują przebyć samochodem pełną niebezpieczeństw trasę. Rozgrywka kładzie nacisk na aspekt przetrwania, a podczas zabawy nieustannie musimy podejmować rozmaite decyzje oraz radzić sobie z ustawicznym brakiem paliwa, amunicji i zapasów. Największym zagrożeniem są jednak potwory, które polują, posługując się głównie słuchem. Całość ma postać serii wydarzeń, które rozgrywane są w systemie turowym na niewielkich, pokrytych siatką planszach. W trakcie każdej tury otrzymujemy zaś możliwość wydawania rozmaitych rozkazów, jak np. przemieszczenie się, rozpalenie ogniska, odpoczynek, przeszukanie lokacji oraz, oczywiście, walka z potworami.

PCPS4XONESwitchANDiOS

WarZone 2100
WarZone 2100

Strategiczne 26 marca 1999

Nietypowa strategia czasu rzeczywistego, którą wyróżnia rozbudowany model projektowania własnych jednostek. Tytuł utrzymany jest w stylistyce science fiction i opowiada o walkach organizacji na zniszczonej po wojnie nuklearnej Ziemi.

PCPS1

Atomic Society
Atomic Society

Strategiczne 2021 (wczesny dostęp od 15 października 2018)

Atomic Society to postapokaliptyczna gra strategiczna z podgatunku city builder. Podczas zabawy gracz wciela się w zarządcę osady, a jego zadaniem jest jej rozbudowa oraz dbanie o potrzeby zamieszkujących ją ludzi.

PC

Against the Moon
Against the Moon

Strategiczne 24 września 2020

Osadzona w postapokaliptycznym świecie produkcja z pogranicza gier strategicznych, roguelike’ów i karcianek. W Against the Moon prowadzimy do boju trójkę bohaterów, toczymy turowe starcia z przeciwnikami i stopniowo przejmujemy kontrolę nad kolejnymi sektorami mapy.

PC

Dreadlands
Dreadlands

Strategiczne 9 listopada 2020

Strategia turowa osadzona w postapokaliptycznym świecie znanym z gry Krater z 2012 r. W Dreadlands przejmujemy kontrolę nad przemierzającymi pustkowia gangami najemników, walcząc z podobnymi bandami (również tymi sterowanymi przez innych graczy) o zasoby cennego Glonithium.

PC

Sheltered
Sheltered

Strategiczne 15 marca 2016

Osadzona w postapokaliptycznej rzeczywistości survivalowa gra strategiczna, będąca efektem współpracy niezależnego studia Unicube ze znaną z serii Worms firmą Team 17. W grze stajemy na czele grupy ocalałych, ukrywających się po katastrofie nuklearnej w ponurym podziemnym schronie. Zabawa rozpoczyna się tuż przed uderzeniem pierwszych bomb, a my dysponujemy ograniczoną ilością czasu na zgromadzenie zapasów, które zabezpieczą pierwsze tygodnie życia pod ziemią. W dalszej części gry, celem uzupełniania zapasów wody, pożywienia, leków i innych przedmiotów, zmuszeni będziemy do wyjścia na powierzchnię, gdzie nierzadko czekać nas będzie walka z wygłodniałymi mutantami oraz innymi ocalałymi. W toku rozgrywki będziemy też zmagać się z rozmaitymi problemami, takimi jak stan zasobów, remont i konserwacja schronu, a także choroby i stan psychiczny ocalałych. Całość ukazana została w piksel-artowej oprawie retro, której towarzyszy ścieżka dźwiękowa, utrzymana w stylistyce kina klasy B.

PCPS4XONEANDiOS

Neverdark
Neverdark

Strategiczne 2022

Neverdark to polska strategia czasu rzeczywistego osadzona w niedalekiej przyszłości, kiedy ludzkość całkowicie straciła dostęp do prądu. Gracz kieruje grupą ocalałych, walcząc o kontrolę nad Paryżem, Nowym Jorkiem lub Tokio. Gra została stworzona przez polskie studio Simteract i wydana przez Slitherine Ltd.

PC

Cliff Empire
Cliff Empire

Strategiczne 6 sierpnia 2019

Gra strategiczna typu city builder osadzona w realiach postapokaliptycznych. Gracz obejmuje w niej zarząd nad kilkoma miastami znajdującymi się na szczytach potężnych klifów. Za stworzenie Cliff Empire odpowiada niezależne studio Lion's Shade.

PC

1971 Project Helios
1971 Project Helios

Strategiczne 9 czerwca 2020

Taktyczna strategia turowa osadzona w alternatywnej historii, gdzie świat pogrążony jest w wiecznej zimie. W 1971 Project Helios gracz obejmuje kontrolę nad grupą bohaterów, którzy zawiązują sojusz, by ocalić z rąk kultystów osobę będącą jedyną nadzieją na uratowanie ludzkości.

PCPS4XONESwitch

Judgment: Apocalypse Survival Simulation
Judgment: Apocalypse Survival Simulation

Strategiczne 3 maja 2018

Strategia czasu rzeczywistego wzbogacona o elementy RPG i survivalowe, w której trafiamy do świata opanowanego przez demony. W trakcie rozgrywki w Judgment: Apocalypse Survival Simulation przejmujemy kontrolę nad grupą ocalałych, którzy nie tylko walczą o przetrwanie, lecz także próbują znaleźć sposób na odesłanie najeźdźców do piekieł.

PC

Feral Blue
Feral Blue

Strategiczne 2022 (wczesny dostęp od 22 października 2019)

Miks symulatora żaglowca i strategii ekonomicznej osadzony w alternatywnej, postapokaliptycznej wizji ery kolonialnej - na Ziemi po potopie. W Feral Blue gracz wciela się w żeglarza, który stopniowo pnie się po szczeblach kariery, handlując z nadbrzeżnymi miastami, biorąc udział w morskich bitwach czy wreszcie wznosząc i rozwijając własne osady.

PC