Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSymulacjePC
Okładka Starsector (PC)

Starsector PC

Rozbudowany dwuwymiarowy symulator kosmiczny opracowany przez studio Fractal Softworks. W czasie przygody gracz zasiada za sterami własnego okrętu; gra nie narzuca konkretnych celów, stawiając na swobodną eksplorację i rozwijanie postaci.

Symulacje | science fiction | symulator kosmiczny | sandbox | kosmiczne | 2D | indie | statki kosmiczne

PC Windows
Okładka Starsector (PC)

Angielskie napisyAngielskie napisy

data premiery gry w wersji PC:

29kwietnia2011

wczesny dostęp

2021

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Starsector jest rozbudowanym symulatorem kosmicznym, w którym gracz wciela się w rolę kapitana okrętu i rusza na podbój wszechświata. Tytuł nie narzuca konkretnych celów i stawia na swobodę rozgrywki. Za produkcję odpowiada studio Fractal Softworks.

Fabuła

Świat przedstawiony w Starsector jest niezwykle rozbudowany. Akcja gry ma miejsce w 206 cyklu (rok 3126) w Ramieniu Perseusza, jednym z czterech głównych ramion Drogi Mlecznej. Jest to jeden z wielu sektorów, które ogarnęła niekończąca się wojna o zasoby spowodowana odcięciem od reszty kosmosu.

W odległej przeszłości ludzkość władała dużą częścią Drogi Mlecznej. Całością imperium zwanego Domeną Człowieka zarządzała Rada, która miała swoją siedzibę na „Starej Ziemi”. Terytoria pod jej kontrolą zostały podzielone na szereg sektorów; sprawne przemieszczanie się między nimi było możliwe za sprawą specjalnych bram. Pewnego dnia wszystkie bramy znajdujące się w sektorze zostały zamknięte, a wszystkie łącza komunikacyjne do Domeny Człowieka zostały zerwane. Brak kontaktu z resztą imperium w połączeniu z niewystarczającymi zasobami żywności poskutkowały wybuchem wojny między planetami.

Właśnie do takiej rzeczywistości tafia gracz. Obejmuje on kontrolę nad swoim statkiem kosmicznym i przemierza przestrzeń sektora Ramię Perseusza. W czasie swojej przygody może on dołączyć do szeregu różnych frakcji: m.in. organizacji o nazwie Hegemonia, podającej się za duchowego następcę Domeny Człowieka, czy korporacji Tri-Tachyon.

Mechanika

Starsector jest symulatorem kosmicznym z proceduralnie generowanym światem, który daje niemal nieograniczoną swobodę eksploracji. Gracz zasiada za sterami jednego z szeregu dostępnych w grze okrętów, wśród których znaleźć można między innymi krążowniki, fregaty oraz myśliwce. Każdy z nich ma swoje unikalne właściwości, które wpływają na sposób rozgrywki. Dodatkowo statki można modyfikować w zakresie ograniczonym przez ich konstrukcję. Kontrolowanie statków zostało oddane bardzo szczegółowo, z uwzględnieniem wielu zainstalowanych podzespołów. Można np. wyłączać transpondery, aby uniknąć wykrycia przez wrogów lub uruchomić silniki wału korbowego i narazić się na atak ze strony kosmicznych piratów.

Gracz może nie tylko samotnie eksplorować kosmos, ale także stworzyć flotę składającą się z wielu różnych okrętów. W każdym z kontrolowanych statków można zatrudnić kapitana.

W czasie eksploracji natrafić można na szereg wraków i opuszczonych osad, z których można pozyskać technologię. Istnieje także opcja przeprowadzenia szturmu na jedną z kolonii. W tym przypadku należy zebrać silną flotę oraz zatrudnić odpowiednią liczbę marines – wszystkie osady posiadają bowiem własne struktury obronne. Szansa na powodzenie rajdu definiowana jest przez specjalny wskaźnik. Każdą kolonię można spróbować zdobyć raz dziennie. Jeśli jednak będzie ona atakowana zbyt często, to wzmocni swoje struktury obronne.

W Starsector dużą rolę odgrywa także rozwój postaci. Gracz wraz z postępem rozgrywki gromadzi punkty, które następnie może przeznaczyć na pozyskanie nowych umiejętności. Zdolności podzielone są na cztery kategorie: walka, przywództwo, technologia i przemysł. Na każde drzewko składa się 10 różnych perków, podzielonych na pięć poziomów – po osiągnięciu każdego z nich można wybrać jedną z dwóch dostępnych umiejętności. Dodatkowo po odblokowaniu danej zdolności można ją dodatkowo ulepszać, maksymalnie do piętnastego poziomu.

Oprócz samej eksploracji kosmosu, istnieje także możliwość budowy kolonii. Gracze mogą stworzyć swoją własną osadę na jednej z dostępnych planet. Może ona służyć wielu różnorakim celom, np. produkcji i eksportowi materiałów dla zysku czy tworzeniu statków i broni dla floty. To, jak bardzo efektywna będzie dana placówka, zależy od jej stabilności: im wyższa jest wartość wskaźnika tym lepsza pozycja na rynku i silniejsza flota.

Tryby gry

Starsector oferuje tylko tryb dla jednego gracza.

Kwestie techniczne

Oprawa Starsector utrzymana jest w klimatach retro. Całość ukazana jest w perspektywie top-down.

Dodatkowo produkcja oferuje wsparcie dla modów.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 9.4 / 10 na podstawie 32 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Starsector

12+

Wymagania sprzętowe Starsector

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core 2 Duo
  • 3 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB GeForce 8800 lub lepsza
  • Windows 7