Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSymulacjePCPS4XONE
Okładka Starfighter Origins (PC)
OkładkaStarfighter Origins (PC)

Starfighter Origins

Symulator gwiezdnego myśliwca bojowego stworzony przez niezależne brytyjskie studio Mad About Games Studios Ltd.

Symulacje | FPP | science fiction | kosmiczne | indie

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Starfighter Origins Premiera

anulowana

XONE PS4

25kwi2017

PC

Gry podobne do Starfighter Origins

Freespace 2

Starlancer

Wing Commander Saga

Starfighter Origins to wydany na platformę PC, XONE i PS4 bojowy symulator statku kosmicznego. Gra czerpie z dziedzictwa podobnych gatunkowo tytułów popularnych w latach dziewięćdziesiątych, takich jak seria Wing Commander, dylogia Freespace, oraz gry symulacyjne ze świata Star Wars. Wśród źródeł inspiracji znalazły się również seriale science fiction w rodzaju Battlestar Galactica i Babylon 5.

Opisywana gra jest kolejną, po Ghostship Aftermath oraz CDF Ghostship, produkcją należącą do uniwersum Colonial Defense Force (CDF). Autorem świata CDF jest Shaun Williams, szef odpowiedzialnego za Starfighter Origins niezależnego studia Mad About Games Studios Ltd., zlokalizowanego w Blackpool w Wielkiej Brytanii. Grze udało się uzyskać aprobatę społeczności głosującej w systemie Steam Greenlight.

Fabuła

Akcja gry toczy się w odległej przyszłości, w której ludzkości udało się założyć kolonie pozaziemskie, a technologia lotów międzygwiezdnych jest na tyle powszechna, że w mrocznych zakamarkach kosmosu kwitnie kosmiczne piractwo. Obroną porządku zajmuje się organizacja o nazwie Colonial Defense Force, w której każdy z obywateli zobowiązany jest do odbycia trzyletniej służby. Pobór następuje w wieku osiemnastu lat, a służbę odbyć można w jednej z wielu gałęzi CDF, niekoniecznie tych stricte militarnych. Do wyboru są m.in. korpus inżynieryjny, logistyczny, naukowy, marines oraz piloci.

W grze wcielamy się w młodego mężczyznę, który postanowił odsłużyć swoje trzy lata jako pilot. Po odkryciu w sobie talentu do prowadzenia kosmicznych pojazdów, protagonista zdecydował się zostać we flocie i kontynuować rozpoczętą karierę, podejmując naukę w akademii dla pilotów myśliwców kosmicznych. Ukończenie akademii zapewniło mu stanowisko na gwiezdnym okręcie CDF „Churchill”, gdzie zastały go wydarzenia określone potem jako „The Pirate War”.

Mechanika

Esencją rozgrywki w Starfighter Origins jest pilotowanie różnego rodzaju kosmicznych myśliwców i walka z jednostkami nieprzyjacielskimi. Dzięki futurystycznym systemom napędowym, pilotowane statki mogą swobodnie poruszać się we wszystkich sześciu kierunkach („6DOF” – Six Degrees of Freedom). Do walki używamy zaś arsenału nowoczesnej broni, takiej jak działka plazmowe czy jonowe oraz wyrzutnie pocisków samonaprowadzających. Podczas toczenia kosmicznych potyczek musimy brać pod uwagę nie tylko kwestie wymanewrowania i zniszczenia pojazdów wroga, ale też problem limitowanego paliwa i amunicji. Niektóre z oferowanych przez grę misji pozwalają napełnić bak i załadować magazynki, a także naprawić uszkodzenia kadłuba w trakcie prowadzonej operacji.

Tytuł oferuje nam wybór pomiędzy sześcioma różnymi statkami Colonial Defense Force: szybki Scout jest wyposażony w radar dalekiego zasięgu, nowoczesny Starfighter Type-Y cechuje się najlepszą zwrotnością, Combat Fighter to uniwersalny myśliwiec wyposażony zarówno w podwójne działka plazmowe, jak i zapas rakiet, Heavy Starfighter może pochwalić się dalekim zasięgiem, Light Gunship – poczwórnymi działkami plazmowymi, a Heavy Gunship – ciężkim opancerzeniem. Statki posiadają różne rodzaje kokpitów, we wnętrzu których rozlokowane są przydatne elementy interfejsu, takie jak dodatkowy ekran z przybliżeniem czy też wyświetlacz pokazujący cel misji.

Tryby gry

Starfighter Origins zawiera 4 tryby gry, wszystkie przeznaczone dla jednego gracza: kampania fabularna opowiada historię wojny z piratami, Simulation stanowi tryb pozwalający nowym graczom zapoznać się z grą oraz przeżyć bitwy ważne dla uniwersum CDF, Challenge jest zestawem niełatwych wyzwań dla doświadczonych pilotów, a Instant Action to tryb o trzech poziomach trudności, w którym miejsce akcji oraz przeciwnicy generowani są losowo.

Kwestie techniczne

Mimo zastosowania nowoczesnego silnika Unreal Engine 4, Starfighter Origins reprezentuje raczej przeciętną oprawę graficzną. O ile jakość wizualną walk kosmicznych można określić jako wystarczającą, o tyle przerywniki filmowe w których występują ludzie już zdecydowanie nie przystają do standardów obecnych w momencie premiery tytułu – animacje postaci są ubogie, a ich wygląd sztuczny i nieprzekonujący.

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Starfighter Origins: Odpowiednia dla każdego wieku.

Starfighter Origins Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5 3.6 GHz
 • 2 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 960 lub lepsza
 • 11 GB HDD
 • Windows 10
 • Zalecane:
 • Intel Core i7 3.4 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 6 GB GeForce GTX 1060 lub lepsza
 • 11 GB HDD
 • Windows 7/8/10
PC
XONE
PS4