Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePS3X360PS4PC
Okładka Spirits of Spring (PS3)
OkładkaSpirits of Spring (PS3)

Spirits of Spring

Silent Enemy

Silent Enemy to oryginalna gra zręcznościowa kanadyjskiego studia Minority, poruszająca problem prześladowania.

Zręcznościowe | elementy zręcznościowe | indie

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Spirits of Spring Premiera

anulowana

PC PS3 X360 PS4

producent: Minority Studios wydawca: Minority Studios

Silent Enemy to oryginalna gra zręcznościowa, stworzona przez niezależne kanadyjskie studio Minority, które posiada na swoim koncie doskonale przyjętą przez graczy produkcję Papo & Yo. Nowe dzieło Kanadyjczyków projektowane było z myślą o dedykowanej systemowi Android konsoli Ouya, ale zainteresowanie, jakie gra wzbudziła już na etapie produkcji sprawiło, że szybko doczekała się adaptacji na inne platformy sprzętowe.

Podobnie jak w przypadku pierwszej gry Minority, poruszającej problem alkoholizmu, również Silent Enemy dotyka bardzo ważkiego tematu, jakim jest prześladowanie. I to nie tylko w tej najbardziej radykalnej postaci. Zdaniem autorów, każdy z nas doświadcza na co dzień różnego typu prześladowania i dyskryminacji. Dotyczy to zarówno prześladowania dzieci przez rodziców, kolegów w szkole, mobbingu z jakim spotykamy się w pracy, ale także – a może przede wszystkim – dyskryminacji z jaką spotykają się całe narody, kultury czy społeczności.

Koncepcja gry radykalnie się zmieniła od czasu pierwotnego pomysłu. Finalnie akcja przenosi nas do skutej lodem i śniegiem kanadyjskiej tundry. Jest to świat, w którym panuje wieczna zima, a wspomnienie o wiośnie żyje tylko w bardzo odległych wspomnieniach i opowieściach, szeptanych dzieciom do snu. Wszystkiemu winne są kruki, które tak bardzo nienawidziły wiosny, że pewnego razu przegnały ją tak daleko, jak tylko się dało. Jedynym reliktem straconej pory roku są rozsiane po krainie złote kule światła i to właśnie ich zbieranie jest podstawowym zadaniem graczy. Robimy to, używając zręczności i magii – jest to bowiem jedyna szansa na przywrócenie symbolizującej nadzieję wiosny i tym samym porządku świata.

Gra oferuje nam model zręcznościowy z elementami logicznymi. Poruszając się po skutym lodem świecie, wykorzystujemy różne charakterystyczne elementy krajobrazu, np. zamarznięty wodospad, aby odnaleźć dalszą drogę. Zbierane przez nas kule światła, symbolizujące ducha wiosny, to jednocześnie energia, którą możemy wykorzystywać na wiele sposobów. Za ich pomocą możemy m.in. stopić lód, aby uzyskać dostęp do ukrytych obszarów krajobrazu. Gra umożliwia również korzystanie z pomocy napotykanych zwierząt, które spenetrują niedostępne dla człowieka miejsca.

Silent Enemy to gra o beznadziejności, słabości i determinacji – uczuciach, z którymi tak często obcują ofiary prześladowań. Ze względu na głęboki podtekst gry, autorzy zdecydowali się diametralnie odwrócić koncepcję rozwoju bohatera, wykorzystywaną w większości współczesnych gier. W grze studia Minority nie startujemy z poziomu słabeusza, by dzięki rozwojowi postaci kończyć ją jako niepokonany bohater. Tym razem zaczynamy grę silni i zdeterminowani, a naszym zadaniem jest nie dać się osłabić przez towarzyszące nam stale złowrogie, niepokonane kruki i dzięki wytrwałości osiągnąć zamierzony cel.

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 5,1 / 10 na podstawie 19 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Spirits of Spring: Odpowiednia dla każdego wieku.

PC
PS3
X360
PS4