Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka Spire (PC)
OkładkaSpire (PC)

Spire PC

Spire to nastawiona na platformówkową eksplorację produkcja FPP, w której zadaniem gracza jest dotarcie na szczyt proceduralnie wygenerowanej wieży. Gra kładzie nacisk na efektowne ewolucje i szybkość ruchu postaci.

Przygodowe | FPP | platformówki 3D | elementy zręcznościowe | indie | parkour

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Spire Premiera PC

anulowana

producent: Hitbox Team Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do Spire

Prototype

Mirror's Edge

DeadCore

Spire to nietypowa gra FPS, stawiająca na elementy platformówkowe i wykonywanie powietrznych ewolucji. Jest to produkcja niezależnego studia Hitbox Team, czyli autorów udanej platformówki Dustforce.

Akcja toczy się w pełnej magii krainie fantasy, ale uniwersum to nie przypomina tolkienowskiego Śródziemia. Zamiast goblinów i elfów zamieszkują je istoty będące autorskimi pomysłami twórców. Hitbox Team zapełniło świat nietypowymi rasami oraz przedmiotami, które wywołują wrażenie obcości i tajemniczości. To z kolei czyni eksplorację znacznie bardziej satysfakcjonującą. Znajduje to przełożenie również w mechanizmach rozgrywki, gdyż napotykając nowy obiekt nie zawsze wiemy, jakie efekty wywoła wejście z nim w interakcję.

Spire rozgrywane jest z perspektywy pierwszej osoby. Zadaniem graczy jest dotarcie na sam szczyt wysokiej wieży. Po drodze zmierzą się z wieloma niebezpieczeństwami i odkryją szereg sekretów. Wnętrze budowli jest tworzone losowo, więc za każdym razem czeka nas odmienna przygoda. System projektujący poziomy nie ogranicza się jednak do proceduralnego wygenerowania samych map. Zamiast tego potrafi je przeanalizować i na tej podstawie wyprodukować pasujące do nich sekwencje akcji oraz sceny fabularne. W ten sposób autorzy zapewnili dopracowany tryb dla pojedynczego gracza bez konieczności stosowania sztywnych skryptów.

Sterowanie w podstawowych elementach przypomina rozwiązania obecne w typowych FPS-ach, ale zostało jednocześnie rozbudowane w celu zwiększenia swobody ruchu gracza. Dzięki temu Spire pozwala m.in. na płynne bieganie po lokacjach, odbijanie się od ścian, ślizganie po różnych powierzchniach oraz wykonywanie efektownych akrobacji. W grze znajdziemy również duże bogactwo przedmiotów. W każdej dłoni możemy trzymać jeden obiekt i istotną częścią zabawy stanowi wynajdywanie pomysłowych sposobów łączenia efektów różnorodnych narzędzi. Niektóre przedmioty zwiększą mobilność postaci lub pozwalają na zmianę elementów otoczenia, podczas gdy inne posłużą do obrony albo ataku. Spire oferuje również system wyzwań połączonych z sieciowymi rankingami.

Gra zbudowana została na silniku Unity. Autorzy postawili na mocno kreskówkowy styl graficzny pełny kolorowych powierzchni oraz uproszczonych kształtów. Współgrają z tym efektowne i mocno przesadzone animacje przeciwników.

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 4.6 / 10 na podstawie 14 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Spire: Odpowiednia dla każdego wieku.