Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Space Empires V (PC)

Space Empires V PC

Space Empires V to kolejna odsłona serii kosmicznych strategii handlowych.

Strategiczne | science fiction

PC Windows
Okładka Space Empires V (PC)

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

11października2006

12czerwca2008

pudełko PL

Space Empires V to kolejna odsłona serii kosmicznych strategii handlowych. Z uwagi na to, iż poprzednik jest już produktem bardzo wiekowym i mocno archaicznym, autorzy dołożyli wszelkich starań, aby kolejny tytuł wzbudził duże zainteresowanie, tak wśród wieloletnich miłośników serii, jak i wśród graczy nie mających jeszcze styczności z rozległym światem Space Empires.

Do najważniejszych innowacji piątej części SE z pewnością należy zaliczyć gruntownie zmodernizowany interfejs użytkownika oraz w pełni trójwymiarową, 24-bitową, renderowaną w czasie rzeczywistym, oprawę graficzną. Na szczególną uwagę zasługuje wizualizacja scen batalistycznych, która obfituje w szczegóły i efekty specjalne. W skali strategicznej nadal oczywiście obowiązuje zasada czterech „E” (Expand, Explore, Exploit, Exterminate), którą gracz ma okazję uskuteczniać dosyć długo, zważywszy na olbrzymie rozmiary galaktyki (aż 100 układów słonecznych, każdy wiążący po 15 planet). Nie musimy się jednak obawiać, iż w natłoku ciał niebieskich stracimy orientację – dzięki sprawdzonej, heksagonalnej siatce, mapa wszechświata jest czytelna i zapewnia dobry przegląd sytuacji. Standardowo każda rozgrywka toczy się w losowo generowanej galaktyce, lecz istnieje możliwość załadowania już raz stworzonej mapy.

O prymat i władzę nad wszechświatem walczy 14 wyjątkowych ras, przy czym każdą frakcję możemy przed rozpoczęciem gry nieco zmodyfikować, a nawet od podstaw stworzyć swoją własną. Rozgrywka nabiera teraz nowego kolorytu, dzięki rozbudowanym opcjom dyplomatycznym, pozwalającym zawierać polityczne hiper-sojusze, złożone z wielu intergalaktycznych imperiów. Kiedyś na pewno przyjdzie nam jednak skrzyżować miecze (świetlne) z wrogimi nam rasami – w takim wypadku niezbędne okazują się przemyślane konstrukcje jednostek (stworzonych za pomocą systemu opracowywania konstrukcji typu top-down, a następnie przetestowanych w specjalnym symulatorze) oraz umiejętne dowodzenie armią lub flotą (nowatorski, szczegółowy model walki taktycznej na lądzie i w kosmosie). Pojawiły się nowe typy i rozmiary obiektów (baz, statków, frachtowców, myśliwców, min, satelitów itd.), przy czym niemal każdy oddział czy pojazd projektujemy sami od podstaw, w zależności od potrzeb. Nic jednak nie stworzymy bez zaawansowanej technologii – a jest co wynajdywać, gdyż w olbrzymim drzewku technologicznym Space Empires V możemy naliczyć tysiące poziomów rozwojowych, każdy oferujący setki komponentów i wynalazków.

Program oferuje graczowi rzadko spotykany poziom swobody. Grzebać można w zasadzie we wszystkim – nie tylko w pojazdach, statkach, rasach czy mapach wszechświata, ale także w szacie graficznej (zmiana wyglądu planet, jednostek, gwiazd itd.) i w sztucznej inteligencji – można pisać nawet własne skrypty sterujące zachowaniem naszych krzemowych rywali! Program bardzo chętnie współpracuje z wszelkiego rodzaju modami, oferuje nawet przyjazny, programowy interfejs, dzięki czemu nawet niezbyt utalentowani informatycznie gracze otrzymują możliwość prostego dostosowania produktu do swoich potrzeb i wymagań.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna    

Nośnik: 1 CD

Ocena czytelników: 7,8 / 10 na podstawie 137 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 79,99 PLN

Wymagania wiekowe Space Empires V

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Space Empires V

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium III 500 MHz
  • 64 MB RAM
  • karta grafiki 32 MB (GeForce 3 Ti200 lub lepsza)
  • 500 MB HDD
  • Windows 95/98/Me/2000/XP
Premiery gier w Polsce (9-15 czerwca)
Premiery gier w Polsce (9-15 czerwca)

wiadomość16 czerwca 2008

W ubiegłym tygodniu rodzimy rynek miał do czynienia z prawdziwym wysypem gier. Na półki polskich sklepów trafiło aż jedenaście nowych tytułów, spośród których trzy to produkty multiplatformowe, sześć mogą kupić tylko posiadacze pecetów, zaś po jednym osamotnionym projekcie otrzymały konsole Sony – PS2 i PS3.

Space Empires V w Europie już za dwa miesiące
Space Empires V w Europie już za dwa miesiące

wiadomość27 grudnia 2006

Firma Empire Interactive, europejski wydawca gry Space Empires V poinformował, że długo oczekiwane dzieło studia Malfador Machinations ukaże się na Starym Kontynencie w lutym przyszłego roku. Przypomnijmy, że produkt zadebiutował dotąd jedynie w Ameryce Północnej, a miało to miejsce ponad dwa miesiące temu.

Preordery Space Empires V rozpoczęte
Preordery Space Empires V rozpoczęte

wiadomość11 października 2006

Wszystkich zainteresowanych przedpremierowym zakupem kosmicznej strategii handlowej, Space Empires V, zapraszam do odwiedzenia tej strony. Wszyscy, którzy dokonają zakupu gry przed jej premierą, będą mogli ją otrzymać ze zniżką w wysokości 5 USD, czyli za 34,95 USD.

Znamy datę premiery gry Space Empires V
Znamy datę premiery gry Space Empires V

wiadomość20 września 2006

Na oficjalnej stronie firmy Strategy First pojawiła się uaktualniona data premiery gry Space Empires V. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że wydawca zadecydował, że program zostanie opublikowany wcześniej niż pierwotnie planowano. Na ogół bywa zupełnie odwrotnie...