Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikLogicznePCANDPS4iOSSwitchXONE
Okładka Slayaway Camp (PC)

Slayaway Camp

Slayaway Camp to wyprodukowana przez niezależny zespół Blue Wizard Digital nietypowa turowa gra logiczna, wzorowana na filmowych horrorach z lat 80. ubiegłego wieku, a jednocześnie naśmiewająca się z ich oklepanych schematów.

Logiczne | turowe | widok izometryczny | horror | humorystyczne

Slayaway Camp to wydana na platformę AND, PC itd. gra logiczna zainspirowana filmowymi horrorami, zwłaszcza tymi z lat 80. ubiegłego wieku. Produkcję opracowało studio Blue Wizard Digital.

Fabuła

Gra pełnymi garściami czerpie z serii Piątek trzynastego i jej niezliczonych naśladowców. Wcielamy się więc w nadludzko silnego mordercę, którego celem jest wymordowanie grupy nastolatków spędzających wakacje w obozie nad jeziorem.

Slayaway Camp stawia na mocno komediową konwencję, która naśmiewa się z ogranych schematów filmowych horrorów. Nastolatki są więc głupie i myślą tylko o seksie, policja nie należy do zbyt kompetentnych, lokacje zalewane są hektolitrami krwi, ale żadnemu zwierzęciu nigdy nie dzieje się krzywda.

Mechanika

Wydane na platformę AND, PC itd. Slayaway Camp to turowa gra logiczna, w której naszym zadaniem jest przejście serii małych map. Na każdej z nich musimy wymordować wszystkich wczasowiczów. Poziomy są małe i podzielone na kwadratowe pola. Kierowany przez nas morderca może poruszać się tylko w liniach prostych i zatrzymuje się dopiero, gdy napotka jakąś przeszkodę lub ofiarę. Ataki odbywają się w ramach mechaniki ruchu – zabójca pozbawia życia każdego, kto znajdzie się na trasie jego marszu.

Taki system poruszania się sprawia, że cała zabawa kryje się w wymyślaniu sposobu na dotarcie do ofiar oraz, jeśli na mapie jest ich wiele, właściwej kolejności ich zabijania. Poza tymi podstawowymi mechanizmami Slayaway Camp oferuje także sporo innych elementów i zasad urozmaicających rozgrywkę. Na części map po zabiciu ofiar trzeba jeszcze dotrzeć do pentagramu, który teleportuje nas do kolejnego wyzwania. W otoczeniu często pojawiają się także zagrożenia, takie jak np. ogniska czy doły z kolcami. Wejście na takie pole powoduje naszą śmierć, ale możemy również wykorzystać te miejsca na naszą korzyść – np. strasząc nastolatka tak, by zapędzić go wprost w pułapkę.

Ponadto po pewnym czasie na mapach zaczynają pojawiać się policjanci. Nie można ich zaatakować frontalnie, gdyż wtedy zastrzelą nas albo aresztują; konieczne jest więc atakowanie ich z boku lub od tyłu. Część map wymaga również spełnienia dodatkowych zadań, np. wykonania wszystkiego w ograniczonej liczbie tur.

Kwestie techniczne

Grafika w Slayaway Camp została wykonana w uproszczonej i komediowej stylistyce, która sprawia, że makabryczna tematyka gry bawi, a nie straszy.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Klasyfikacja PEGI Slayaway Camp

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Slayaway Camp

PC Windows

Rekomendowane: Intel Core 2 Duo 2.0 GHz/Athlon 64 X2 6400+ 2.5 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 1 GB GeForce GTX 460 lub lepsza, 300 MB HDD, Windows 7
Minimalne: Intel Core 2 Duo 2.0 GHz/Athlon 64 X2 6400+ 2.0 GHz, 2 GB RAM, karta grafiki Intel HD lub lepsza, 300 MB HDD, Windows 7

PC
AND
iOS
PS4
XONE
Switch