Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePS4PCXONEXSXPS5Switch
Okładka Skabma: Snowfall (PC)
OkładkaSkabma: Snowfall (PC)

Skabma: Snowfall

Przygodowa gra akcji stworzona przez studio Red Stage Enterntainment. Skabma: Snowfall opowiada historię Áilu – młodego przedstawiciela ludu Saamów, którego spokojne życie zostało zakłócone przez tajemniczą chorobę rozprzestrzeniającą się po jego krainie.

Przygodowe | TPP | mitologia | indie | przygodowe gry akcji

Skabma: Snowfall Premiera

22kwi2022

PC

Gry podobne do Skabma: Snowfall

Bramble: The Mountain King

Little Nightmares

Never Alone

Skabma: Snowfall to trójwymiarowa przygodówka z elementami gry akcji, inspirowana mitologią i kulturą rdzennych mieszkańców Europy Północnej - Saamów. Za jej produkcję odpowiada niezależne fińskie studio Red Stage Entertainment, wydaniem zajęło się natomiast PID Games, czyli oddział Plug in Digital specjalizujący się w tytułach indie.

Fabuła

Głównym bohaterem gry jest Áilu - spokojny marzyciel, który chciałby w przyszłości otrzymać własnego renifera. Chłopak jest sierotą i został przygarnięty przez rodzinę wuja, zamieszkującą małą wioskę Siida. Miejsce to położone jest nad fiordem, daleko na północy, a życie mieszkańców jest ściśle związane z reniferami. Pomimo tak odległego położenia, w ostatnich latach coraz więcej osób z zewnątrz zaczęło odwiedzać ten obszar. Podobna sytuacja nie cieszy mieszkańców Siidy, starają się jednak przejść nad tym do porządku dziennego.

Ich spokojne życie zostaje jednak zakłócone po wypadku w pobliskim piecu do wypalania smoły. Dziwna choroba zaczyna rozprzestrzeniać się po okolicy, wpływając negatywnie zarówno na ludzi, jak i całe środowisko. Pewnego dnia główny bohater opuszcza wioskę, udając się na poszukiwania łani, która oddzieliła się od należącego do wioski stada reniferów. W drodze odnajduje zaczarowany bęben Goavddis, skrywający dawno zapomnianą wiedzę uzdrowicieli jego ludu, zwanych Noaidi. Z pomocą przedmiotu chłopiec poznaje z czasem coraz więcej szczegółów na temat tajemniczej choroby zagrażającej jego krainie.

Mechanika

Gra prowadzona jest z perspektywy trzeciej osoby. Jej głównym założeniem jest eksploracja rozległego świata, zbieranie przedmiotów kolekcjonerskich i notatek a także rozwiązywanie zagadek środowiskowych, dzięki którym gracz może awansować na wyższe poziomy oraz uzyskiwać dostęp do tajnych lokacji.

Rozgrywka powiązana jest z systemem wierzeń Saamów. Dawniej ich szamani używali bębnów Goavddis, aby komunikować się z duchami, prosić je o radę, okiełznywać żywioły czy podróżować po światach duchowych. Uzdrowicieli nieraz prowadziły pomocnicze duchy zwierzęce, zwane Sáiva Ealli. W Skabma: Snowfall każdy ze zwierzęcych duchów reprezentuje moc jednego z czterech żywiołów: sowa – żywioł wiatru; niedźwiedź – żywioł ziemi; pstrąg – żywioł wody; lis – żywioł ognia. Aby stać się Noaidi nowej ery i skorzystać z ich pomocy, protagonista musi jednak najpierw je odnaleźć.

Moce pomocniczych duchów wpływają na ruchy bohatera, ułatwiając mu przemieszczanie się na trudniejszych odcinkach trasy. Z ich pomocą protagonista zyskuje także dodatkowe zdolności, dzięki którym może np. unieszkodliwiać wrogie mu jednostki czy przenikać do duchowego świata. Ponadto w trakcie swojej wędrówki gracz nieraz nawiązuje kontakt z mistycznymi istotami – duchami ludzi i drzew. Prowadzenie dialogu z jednym z duchów umożliwia mu zdobycie interesujących informacji, pomocnych w rozwiązaniu zagadek środowiskowych czy pokonywaniu różnych przeszkód.

Kwestie techniczne

Skabma: Snowfall posiada barwną, trójwymiarową oprawę wizualną. W ścieżce dźwiękowej wykorzystane zostały m. in. utwory w stylu joik (rodzaju ludowego śpiewu Saamów), wykonane przez wielokrotnie nagradzaną finlandzką piosenkarkę – Hildę Länsman. Aby nadać rozgrywce dodatkowego uroku i jeszcze bardziej przybliżyć graczom świat Saamów, aktorzy głosowi wypowiadają swoje kwestie w ich rdzennym języku.

Ostatnia modyfikacja 20 września 2021

Tryb gry: single player  

Skabma: Snowfall cena w dniu premiery: 71,99 PLN

Klasyfikacja PEGI Skabma: Snowfall

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra może przestraszyć młodsze dzieci. Gra zawiera elementy przemocy.

Skabma: Snowfall Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i5-2400 3.1 GHz / AMD Ryzen 5 2200G 3.5 GHz
  • 8 GB RAM
  • karta grafiki 3 GB GeForce GTX 1050 / 4 GB Radeon RX 460 lub lepsza
  • 12 GB HDD
  • Windows 10 64-bit
PC
XONE
XSX
PS4
PS5
Switch