Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategiczneX360PS3NDSWiiWPiOS
Okładka Sid Meier's Civilization Revolution (X360)

Sid Meier's Civilization Revolution

Konsolowa odsłona jednej z najpopularniejszych pecetowych serii gier strategicznych, zapoczątkowanej we wczesnych latach 90-tych przez firmę MicroProse, a kontynuowanej przez nowe studio Sida Meiera – Firaxis Games.

Strategiczne | ekonomiczne | turowe | 4X | sandbox | strategiczne wojenne

Okładka Sid Meier's Civilization Revolution (X360)

producent: Firaxis Games

wydawca: 2K Games

wydawca PL: Cenega S.A.

Strona oficjalna

data premiery gry:

anulowana

Wii

13cze2008

X360 PS3

8lip2008

NDS

6sie2009

iOS

26mar2012

WP
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Sid Meier's Civilization Revolution jest kolejną odsłoną bardzo popularnej serii, zapoczątkowanej w 1991 roku produktem wydanym przez firmę MicroProse. Podobnie jak w przypadku poprzednich odsłon Civilization, mamy do czynienia z klasyczną turową strategią, w której szczególny nacisk położony został na ukazanie rozwoju poszczególnych cywilizacji na przekroju kolejnych stuleci. Za przygotowanie wersji Revolution ponownie odpowiedzialne jest studio Firaxis Games, założone w 1996 roku przez Sida Meiera oraz Jeffa Briggsa. Firma ta wyprodukowała też takie strategie jak Sid Meier’s Railroads! czy Alpha Centauri. Elementem wyróżniającym Revolution od pozostałych produktów z tej serii jest fakt, że gra powstała z myślą o posiadaczach konsol i urządzeń mobilnych.

Podstawowe założenia rozgrywki pozostawiono w niezmienionej postaci. Przed przystąpieniem do zabawy decydujemy się na jedną z szesnastu dostępnych cywilizacji. Do każdej z nich przyporządkowano ponadto znanych z kart historii władców (np. Napoleon czy Kleopatra). Do podstawowych zadań gracza należy zarówno eksploracja, jak i sukcesywna ekspansja. Należy tu zadbać o wiele istotnych kwestii – zakładać nowe miasta, dbać o ich stały rozwój, czy wreszcie ustanawiać szlaki handlowe. Nie można też pominąć kwestii nawiązywania stosunków dyplomatycznych, czy prowadzenia wojen z innymi cywilizacjami. Podobnie jak w pierwowzorze, zadbano o kilka różnych sposobów odniesienia ostatecznego zwycięstwa. Może to być podbój militarny, zdobycie jak największej ilości punktów za rozwój ekonomiczny i kulturalny, czy wreszcie doskonale znany graczom wyścig o zbudowanie statku, tak aby móc przystąpić do podboju kosmosu.

W trakcie zabawy należy oczywiście dbać o regularny rozwój technologiczny, dzięki któremu można odblokować nowe ustroje, budynki, cuda świata, czy wreszcie jednostki. Dowodzone przez gracza oddziały zostały bardzo szczegółowo opisane. Nie zabrakło także dobrze znanego systemu nabierania doświadczenia (w miarę wygrywania kolejnych potyczek). Gracz może także nabywać bardzo pożyteczne upgrade’y (np. bonus przy atakowaniu miast) czy unikalne typy jednostek. Wizualnie gra prezentuje się nieco inaczej, oferując większe ikonki oddziałów. Warto także zwrócić uwagę na szczegółową animację biorących udział w starciach jednostek. Sterowanie zostało oczywiście dopasowane do możliwości poszczególnych platform sprzętowych. Producent nie zapomniał także o sympatykach potyczek multiplayerowych, oferując między innymi takie tryby jak Free for All, czy 1-on-1 Duel.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 6,9 / 10 na podstawie 238 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 6,2 / 10 na podstawie 31 głosów czytelników.

Gry podobne do Sid Meier's Civilization Revolution

Klasyfikacja PEGI Sid Meier's Civilization Revolution

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Sid Meier's Civilization Revolution

Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
Windows Phone

Windows Phone

  • Wymagania sprzętowe:
  • Xbox Live
Sid Meier's Civilization Revolution - recenzja gry
Sid Meier's Civilization Revolution - recenzja gry

Recenzja 7 sierpnia 2008, 11:40

Do dyspozycji mamy również kilka opcji dyplomatycznych, które sprowadzają się do odpowiedzi: „zgadzam się”, „absolutnie nie” oraz „muszę się zastanowić”.

X360
PS3
NDS
Wii
WP
iOS