Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Shaiya (PC)

Shaiya PC

Shaiya to rozpowszechniana na zasadzie free-to-play gra MMORPG, za którą odpowiada zespół deweloperski studia Sonov Entertainment. Akcja osadzona została w fantastycznej krainie Teos, gdzie toczy się zażarta wojna pomiędzy dwiema frakcjami - Sojuszem Światła i Unią Furii.

RPG | TPP | fantasy | zagraj za darmo | MMO

PC Windows
Okładka Shaiya (PC)

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

18grudnia2007

31maja2010

pudełko PL

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Shaiya to gra z gatunku MMORPG, oferująca wszystkim graczom darmową rozrywkę (powszechnie dostępny klient i brak miesięcznego abonamentu) oraz możliwość kupowania potężnych przedmiotów premium w specjalnym, wbudowanym sklepie (tzw. Item Mall, w którym płacimy pośrednio korzystając z prawdziwych pieniędzy). Wydawcą programu jest firma Aeria Games, mająca już na koncie wiele działających na tej samej zasadzie gier MMO (m. in. Dream of Mirror, Project Torque czy Last Chaos).

Tłem fabularnym Shaiya jest dosyć standardowa dla tego typu produkcji walka dobra ze złem. Bogini Etain, która stworzyła świat Teos i zamieszkujące go trzy inteligentne rasy (Smoków, Nordein i Dumainas), została po wielu latach zgładzona przez swych zbuntowanych podwładnych. Po śmierci jej dusza rozerwała się na dwie części, zaś stworzona przez nią kraina nagle znalazła się bez opieki. Pozostali bogowie zapragnęli przejąć kontrolę nad Teos, tworząc armie monstrów i wysyłając je na podbój bezpańskiego świata. Po wielu latach starć zdziesiątkowane smoki postanowiły ukryć się przed światem, zaś krainą Teos zaopiekowały się dwie, nowe boginki – Światła i Ciemności. Pozostali przy życiu przedstawiciele rasy Dumianas podzielili się na dwie grupy, każda wyznająca inną opiekunkę. Różnice poglądów zaowocowały oczywiście wewnętrznymi konfliktami oraz stopniową utratą pierwotnej tożsamości. Z czasem obie strony ukuły własne pakty i sojusze. Szlachetne i praworządne Elfy zjednoczył się z młodą i szybko rozwijającą się rasą Ludzi, wspólnie tworząc Sojusz Światła (Alliance of Light), zaś podstępni i porywczy przedstawiciele ludu Vail (bardzo mocno przypominający mroczne elfy) dogadali się z resztkami ludu Nordein, rasą Deatheaters, a następnie założyli Unię Furii (Union of Fury). Jak się łatwo domyślić, te dwie frakcje zamierzają teraz do upadłego walczyć o panowanie nad Teos, zaś gracz musi opowiedzieć się po jednej ze stron.

Zabawę z Shaiya, tak jak w każdej grze MMORPG, zaczynamy od stworzenia swojego wirtualnego odpowiednika. Każda ze wspomnianych wyżej ras ma do dyspozycji trzy, właściwe dla siebie, profesje. Niezbyt silne, ale bardzo inteligentne, uporządkowane i wszechstronnie utalentowane Elfy walczą korzystając z szybkich i zręcznych Rangerów, celnych Łuczników (Archer) oraz potężnych, tajemniczych Magów (Mage). Nieco bardziej zrównoważeni i lepiej uwarunkowani fizycznie Ludzie opierają się na talentach silnego Wojownika (Fighter), twardego jak skała Obrońcy (Defender) i uduchowionego Kapłana (Priest). Druga strona mocy prezentuje w miarę podobny podział ról – mroczni Vail koncentrują się na wykorzystaniu śmiercionośnych Zabójców (Assassin), magicznie uzdolnionych Pagan i potężnej duchowo Wyroczni (Oracle), zaś muskularni Deatheaters to przede wszystkim silni jak tur Wojownicy (Warrior), wytrzymali i czujni Strażnicy (Guardian) oraz świetnie wyszkoleni Łowcy (Hunter). Każda klasa ma swoje silne i słabe strony, których szybkie poznanie i odpowiednie wykorzystanie jest kluczem do zwycięstwa.

Warto zauważyć, iż epicka fabuła ma swoje konkretne odzwierciedlenie w świecie gry. Autorzy podkreślają, iż główną atrakcją zabawy są gigantyczne, masowe bitwy RvR, rozgrywające się na neutralnym gruncie Pogranicza (Borderlands) i w których może wziąć udział ponad tysiąc graczy jednocześnie. Oczywiście, boje toczone w takiej skali nie mogą obyć się bez uporządkowanej strategii i optymalnego wykorzystania dostępnych sił. Istotnymi czynnikami, wpływającymi na losy bitwy, są także umiejscowione w kluczowych miejscach relikwie o wielkiej mocy (Relics) oraz ukształtowanie terenu. Nagrodą za zwycięstwo w danej potyczce jest błogosławieństwo bogini, które wydatnie podnosi możliwości zwycięskiej frakcji i należących do niej bohaterów.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Ocena czytelników: 7,4 / 10 na podstawie 611 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 19,99 PLN

Gry podobne do Shaiya

Wymagania wiekowe Shaiya

16+

Wymagania sprzętowe Shaiya

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 4 1.5 GHz
  • 512 MB RAM
  • karta grafiki 128 MB (GeForce FX 5700 lub lepsza)
  • 1.8 GB HDD
  • Windows XP/Vista
Nadchodzi polska wersja MMO - Shaiya. Zdobądź klucz do bety!
Nadchodzi polska wersja MMO - Shaiya. Zdobądź klucz do bety!

wiadomość18 maja 2010

Dowiedzieliśmy się, że start oficjalnej bety polskiej wersji językowej gry MMO o tytule Shaiya (funkcjonującej w wybranych krajach od grudnia 2007 roku), nastąpi już niedługo. W związku z powyższym, firma Aeria Games postanowiła zaprosić chętne osoby do wzięcia udziału w testach, a tym samym wsparcia prac nad polonizacją.