Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Requital (PC)

Requital: Zemsta Szarego Psa PC

Requital

Requital: Zemsta Szarego Psa to wyprodukowana przez studio Primal Software gra z gatunku action-RPG, której fabuła oparta została na motywach Marii Siemionowej oraz ich adaptacji filmowej.

RPG | TPP | RPG akcji

PC Windows
Okładka Requital (PC)

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

13grudnia2006

9grudnia2008

pudełko PL

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Requital to reprezentant popularnego gatunku action RPG, stworzony przez rosyjskie studio Primal Software (Besieger, The I of The Dragon) i oparty na pięcioczęściowej serii książek o Wilczarzu autorstwa Marii Siemionowej oraz adaptacji filmowej, w Polsce znanej jako Volkodav: Ostatni z rodu Szarych Psów. Program wykorzystuje standardowy dla tego gatunku widok zza pleców głównej postaci (TPP) i rzuca gracza w sam środek niespokojnego świata, rządzonego przez miecz, wiedzę tajemną i zastępy mitologicznych stworów.

W grze wcielamy się w postać wspomnianego, ostatniego przedstawiciela starożytnego rodu Szarych Psów. Jego rodzice zostali zamordowani, klan w zasadzie przestał istnieć, ale on sam szczęśliwym trafem został wzięty do niewoli i zachował życie. Nie trzeba jednak udowadniać, iż nie była to szczególnie przyjemna egzystencja. Przez wiele lat poniżany i źle traktowany niewolnik zdołał się wreszcie wydostać z sideł swych prześladowców. Teraz w sercu nosi tylko jedno pragnienie – pomszczenia śmierci najbliższych. Niestety, to straszne wydarzenie miało miejsce wiele lat temu i Wilczarz pamięta tylko dwie, charakterystyczne cechy mordercy – tajemniczy znak wilka na ręce oraz broń, za pomocą której dokonano egzekucji. To jednak za mało, by sprawnie zidentyfikować sprawcę, nie mówiąc już o kompletnym braku umiejętności władania orężem. Pełen jest jednak determinacji, by szybko nadrobić te braki i ostatecznie dokonać zemsty.

Nasze bohater cierpi na potężne braki wiedzy i jedynym panaceum na tę dolegliwość jest rozmowa z napotkanymi bohaterami niezależnymi. Wielu z nich potrzebuje pomocy w przeróżnych sprawach i bardzo chętnie skorzystaliby z usług i możliwości sterowanego przez gracza herosa. Wykonując zadania, szkoląc swoje zdolności bojowe i biegłość w posługiwaniu się bronią oraz pancerzem, stajemy się stopniowo coraz potężniejsi i bliżsi osiągnięcia ostatecznego celu. Po drodze zwalczamy hordy mniej lub bardziej przerażających potworów (w tym nieumarłych), grabiąc ich ciała z wyposażenia i zdobywając cenne punkty doświadczenia.

Wilczarz opisany jest czterema głównymi parametrami fizycznymi (siłą, wytrzymałością, zręcznością i szybkością) oraz trzema współczynnikami bojowymi (walka wręcz, broń biała oraz broń dystansowa). Z czasem uczymy się nowych zdolności specjalnych i talentów (tzw. perks), wydatnie podnoszących potencjał postaci. O naszej wartości bitewnej świadczy także dzierżona przez nas broń (miecze, łuki, topory, sztylety, broń drzewcowa itd.) oraz noszony zestaw przedmiotów (na który składają się dwa pierścienie, amulet, buty, pancerz górny i dolny, tarcza oraz karwasze). Początkowo zadowalamy się zwykłym, przeciętnie wykonanym żelastwem, z czasem jednak odnajdujemy potężniejsze rynsztunki o nieprzeciętnych właściwościach.

Od strony technicznej program oferuje przyzwoitą oprawę audiowizualną (efekty pogodowe, zmienny cykl dnia i nocy, unikatowe lokacje – wiejskie, śnieżne, wulkaniczne itp.). Requital wykorzystuje wiele wątków fabularnych z filmowego i książkowego oryginału. W czasie naszej przygody z pewnością napotkamy znanych z powieści bohaterów i sprawdzimy swoje umiejętności w podobnych warunkach.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 7 / 10 na podstawie 282 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 49,99 PLN

Gry podobne do Requital: Zemsta Szarego Psa

Wymagania wiekowe Requital

16+

Wymagania sprzętowe Requital: Zemsta Szarego Psa

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 4 2 GHz
  • 512 MB RAM
  • karta grafiki 64 MB (GeForce 4 Ti4200 lub lepsza)
  • 1 GB HDD
  • Windows 2000/XP
Requital: Zemsta Szarego Psa - recenzja gry
Requital: Zemsta Szarego Psa - recenzja gry

Recenzja 29 stycznia 2009, 09:15

Duże zastrzeżenie mam też do technicznej strony questów. Nie chcę tu siać paniki, ale przynajmniej jedno z pomniejszych zadań przez nadmierną gorliwość prawie udało mi się popsuć. Uratował mnie właściwie tylko szczęśliwie zapisany stan gry. Zresztą, nawet wykonując grzecznie wszystkie instrukcje, spotkałem się raz z sytuacją, że jedna z głównych (!) misji zwyczajnie mi się zablokowała. Trudno później, sami przyznacie, skupić się już tylko na zabawie.