Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Pike and Shot: Campaigns 1494-1698 (PC)

Pike and Shot: Campaigns 1494-1698 PC

Kolejna odsłona serii strategii turowych, za której stworzenie ponownie odpowiadają zespoły Byzantine Games oraz The Lordz Games.

Strategiczne | turowe | historyczne

PC Windows
Okładka Pike and Shot: Campaigns 1494-1698 (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

13sierpnia2015

13sierpnia2015

Steam

Pike and Shot: Campaigns to kontynuacja serii taktycznych strategii turowych, rozgrywających się w tytułowej epoce „piki i kuli” i pozwalających graczom pójść w ślady największych przywódców historycznych tego okresu. Podobnie jak wydany w 2014 roku pierwowzór, produkcja jest efektem współpracy dwóch deweloperów: Byzantine Games oraz The Lordz Games Studio. Za wydanie odpowiada zaś ponownie firma Slitherine.

Akcja gry rozciąga się w okresie 1494-1698 i skupia się w zasadzie na tych samych wydarzeniach historycznych, co pierwowzór. Tym razem ukazane zostały one jednak w toku trzech niezależnych kampanii, a liczba odwzorowanych w grze bitew zwiększyła się 4-krotnie. Podczas zabawy możemy więc odtworzyć szwedzką fazę kampanii Gustawa Adolfa z okresu wojny trzydziestoletniej, stanąć po stronie rojalistów lub parlamentarzystów w czasie angielskiej wojny domowej, lub wziąć udział w V wojnie austriacko-tureckiej oraz odsieczy wiedeńskiej 1683. Zestaw uzupełnia przeznaczona dla trybu „skirmish” fikcyjna kampania, w której możemy stanąć na czele dowolnej z ponad 20 armii, liczących się na świecie we wspomnianym wyżej czasie.

Oprawa gry, interfejs użytkownika, a także sama mechanika rozgrywki nie uległy w zasadzie żadnym zmianom, a my mamy do czynienia z rasową turową strategią, w której prowadzimy swe armie od zwycięstwa do zwycięstwa w taktycznych bitwach, które w zależności od wybranej kampanii toczą się w wiernie odtworzonych miejscach historycznych, bądź na generowanych proceduralnie mapach fikcyjnych. Rozgrywka wymaga podejmowania szeregu strategicznych decyzji, dotyczących miejsca ataku, siły armii, zaopatrzenia oraz względów ekonomicznych. Każdy z tych czynników może ukształtować sytuację na froncie i wywrzeć istotny wpływ na przebieg całej kampanii oraz nasze zwycięstwa i porażki. Godny odnotowania jest zastosowany w grze system konsekwencji: efekty stoczonych bitew odbijają się pozytywnie lub negatywnie na stanie psychicznym oraz gotowości naszych wojsk sprawiając, że w ostatecznym rozrachunku dla zwycięstwa znaczenie może mieć każda pojedyncza jednostka.

W ramach opisanych kampanii historycznych twórcy odwzorowali 40 wielkich bitew, osadzonych w okresie wojny trzydziestoletniej, angielskiej wojny domowej oraz w XVI-wiecznej Europie Centralnej. Łącznie bierze w nich udział ok. 20 historycznych państw i frakcji, odtworzonych na podstawie danych źródłowych. Zabawa może toczyć się w jednym z pięciu poziomów trudności, które możemy zwiększać systematycznie w miarę rozwijania naszych bitewnych umiejętności.

Rozgrywce wieloosobowej służy zaś przede wszystkim wspomniana kampania „skirmish”, a także pojedyncze, losowo generowane scenariusze, w których zmierzyć się może 2 graczy, korzystając z typowego dla gier Slitherine systemu PBEM++. Autorzy zadbali także o wsparcie dla modderów oraz możliwość dzielenia się szeroką bliblioteką scenariuszy single- oraz multiplayer, stworzonych przez samych graczy.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   E-mail     Liczba graczy: 1 - 2  

Gry podobne do Pike and Shot: Campaigns 1494-1698

Wymagania wiekowe Pike and Shot: Campaigns 1494-1698

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Pike and Shot: Campaigns 1494-1698

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Pentium 4 1.6 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki 128 MB
  • 500 MB HDD
  • Windows XP/Vista/7/8