Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Per Aspera (PC)

Per Aspera PC

Produkcja z pogranicza strategii i symulacji, w której w ramach bezzałogowej misji budujemy infrastrukturę na Marsie i stopniowo terroformujemy planetę tak, by przygotować ją na przybycie kolonizatorów z Ziemi.

Strategiczne | science fiction | ekonomiczne | indie

PC Windows
Okładka Per Aspera (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

2020

2020

Steam

Per Aspera jest produkcją z pogranicza gier strategicznych i symulacyjnych. Pozycja została opracowana przez niezależne argentyńskie studio Tlön Industries, którego siedziba mieści się w Buenos Aires, a jej wydaniem zajęła się firma Raw Fury Games, mająca w swoim portfolio takie pozycje, jak Kingdom, Bad North czy Whispers of a Machine. Tytuł gry nawiązuje do łacińskiego przysłowia „per aspera ad astra”, którego dosłowne tłumaczenie brzmi „przez ciernie do gwiazd”.

Fabuła

Historia opowiedziana w grze Per Aspera koncentruje się na bezzałogowej misji na Marsa, której zadaniem jest przygotowanie gruntu pod przybycie pierwszych kolonizatorów z Ziemi. By na Czerwonej Planecie zastali oni dogodne warunki do życia, konieczny jest proces terraformacji, którego przeprowadzenie powierzono AMI – Sztucznej Inteligencji opartej na ludzkim umyśle należącym do naukowca, w którą się wcielamy. Nad przebiegiem misji nieustannie czuwa załoga z Houston, a to, jak będą wyglądać nasze relacje, oraz sposób, w jaki zakończy się całe przedsięwzięcie, zależy od podejmowanych przez nas decyzji.

Mechanika

W grze Per Aspera otrzymujemy do dyspozycji całą Czerwoną Planetę. Obserwując glob z orbity, zajmujemy się pozyskiwaniem surowców i wznoszeniem rozmaitych konstrukcji. Choć początkowo działamy na stosunkowo niewielkim terytorium, z czasem nasza baza zaczyna się rozrastać, a wraz z nią – siatka coraz bardziej zaawansowanych instalacji oraz budowli, obejmująca coraz większy obszar Marsa. Efektem naszych działań jest nie tylko pojawianie się na wody (w postaci rzek, jezior oraz mórz) i coraz bogatszej roślinności na powierzchni planety, lecz także zmiana składu jej atmosfery, która, jeśli wszystko robimy dobrze, w toku przedsięwzięcia zaczyna coraz bardziej przypominać ziemską.

Warto odnotować, że technologia, z której robimy użytek w trakcie rozgrywki, a także procesy, jakim poddajemy Czerwoną Planetę, zostały oparte na koncepcjach i wynikach badań prawdziwych agencji kosmicznych oraz pracujących dla nich inżynierów. Wygląd Marsa odwzorowano natomiast na podstawie danych zgromadzonych przez NASA.

Kwestie techniczne

Oprawę graficzną gry Per Aspera utrzymano w oryginalnej stylistyce budzącej skojarzenia z mapami topograficznymi. Dzięki temu całość jest przejrzysta, co pozwala łatwo zorientować się w sytuacji panującej na Czerwonej Planecie.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 8.8 / 10 na podstawie 3 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Per Aspera

12+