31. Gry Zręcznościowe PC Windows
Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl
Strona 31. Najpopularniejsze gry z gatunku zręcznościowe na platformę PC.
Gry zręcznościowe. Gatunek wymagający szczególnej sprawności manualnej. Produkcje te inaczej zwane są grami arcade. Głównym zadaniem gracza jest dotarcie do wyznaczonego celu lub pokonanie przeciwników, wykazując się przy tym sprawnym kontrolowaniem prowadzonej postaci lub pojazdu. Zręcznościówki zazwyczaj pozbawione są fabuły lub występuje ona w postaci szczątkowej. Do tej kategorii należą m.in. popularne platformówki.
Wyszukaj gatunek/tematykę gry ?
Przeszukaj Encyklopedię po gatunkach i tagach. Każda gra ma jeden główny gatunek: Akcji, Bijatyki, Logiczne, Przygodowe, RPG, Sportowe, Strategiczne, Symulacje, Towarzyskie, Wyścigi, Zręcznościowe. Możesz wyszukać wiele tagów oraz wybrać gry na konkretne plaftormy i szeregować wyniki według ocen lub daty wydania.

Halloween Harry
Zręcznościowe 10 października 1993
Ileż to razy nasza Niebieska Planeta stawała w obliczu zagrożenia ze strony obcych? Ileż to razy samotny wojownik wycinał w pień zielone istoty, aby przywrócić pokój i uratować świat od zagłady? W Alien Carnage, platformówce firmy Apogee Software, również wykorzystano ten pomysł.

Midway Arcade Treasures: Deluxe Edition
Zręcznościowe 14 lutego 2006
Midway Arcade Treasures to zestaw klasycznych gier video firmy Midway, święcących niegdyś tryumfy między innymi na automatach coin-op.Wśród ponadczasowych gier znajdujących się w pakiecie nie brakuje tak legendarnych tytułów, jak Mortal Kombat, Primal Rage czy Spy Hunter 2.

Donald Duck's Playground
Zręcznościowe 22 kwietnia 1988
Siostrzeńcy Kaczora Donalda - Huey, Dewey i Louie – marzą o swoim własnym placu zabaw w parku, gdzie mogliby przez cały dzień oddawać się rozrywce. Niestety, urządzenia niezbędne do tego celu są drogie i nawet zbierając przez długi czas kieszonkowe, nie byliby w stanie go odpowiednio wyposażyć. Ale od czego jest dobry wujek?

Jessie's Wild West Rodeo
Zręcznościowe 23 maja 2001
Zręcznościowa gra dla najmłodszych oparta o świat filmów animowanych Toy Story, w której jako dzielna kowbojka Jessie pomagamy zagubionym kosmitom odnaleźć drogę do statku.

Atlantis: The Lost Empire - The Lost Games
Zręcznościowe 28 maja 2001
Zestaw czterech gier zręczościowo-logicznych opartych o fabułę filmu animowanego Atlantis the Lost Empire wytwórni Disney Entertainment.

Deep Sea Fishing 2: Offshore Angler
Zręcznościowe 26 maja 2001
Kontynuacja popularnej symulacji łowiectwa oceanicznego Virtual Deep Sea Fishing, oferuje większą liczbę ryb na które możemy polować nowymi sposobami.

Sonic Adventure DX
Zręcznościowe 6 lutego 2004
W Sonic Adventure DX po raz kolejny sterujemy niebieskim, "odrzutowym" jerzem, który tym razem musi obronić świat przed dziwnym wodnym potworem zwiększającym coraz bardziej swoje rozmiary dzięki odnajdywanym Szmaragdom Chaosu. Jak zwykle w grach z Sonikiem bywa, do grona głównych przeciwników bohatera należy Eggman.

CyberGroove
Zręcznościowe 13 lutego 2004
Gra taneczna, która początkowo trafiła na rynek tajwański. Główną atrakcją jest dołączana do zestawu specjalna mata podłączana przez port USB (brak możliwości zakupienia samej gry).

Boulder Dash: Treasure Pleasure
Zręcznościowe 12 września 2003
Boulder Dash: Treasure Pleasure to kolejna część legendarnej zręcznościowo-logicznej serii, zapoczątkowanej w 1984 roku pod sztandarem firmy First Star Software i zadedykowanej wówczas kilku mikrokomputerom domowym.

Operation Blockade
Zręcznościowe 2 października 2003
Nieskomplikowany shooter, w którym jesteśmy jednoosobową armią przeciwstawiającą się setkom żołnierzy wroga. Przedstawione wydarzenia osadzono w fikcyjnych realiach, które jednak są mocno zbliżone do II Wojny Światowej. Umiejscowieni jesteśmy na niewielkiej wysepce i stamtąd atakujemy wrogie linie zaopatrzeniowe.

Skool Daze: Klass of 99
Zręcznościowe 14 sierpnia 1999
Klass of 99 to znakomita konwersja znanej ze Spectrum gry zatytułowanej Skool Daze i bez wątpienia jeden z najlepszych fanowskich remake’ów, jaki kiedykolwiek ujrzał światło dzienne. Gracz wciela się w rolę Eryka, niesfornego ucznia, którego zadaniem jest skasować kompromitujący raport z komputera sekretarki. Jeśli fatalna ocena nauki chłopca dotrze do jego rodziców, dojdzie do katastrofy!

Nightbreed: The Action Game
Zręcznościowe 4 kwietnia 1990
Nightbreed to gra zręcznościowa oparta na fabule filmu pod tym samym tytułem, który wyreżyserował wybitny twórca horrorów – Clive Barker. Opowiada ona historię Aarona Boone’a, podejrzanego o serię morderstw młodzieńca, który męczony przez koszmary, trafia na ponure i zdewastowane cmentarzysko.

HamsterJam
Zręcznościowe 31 maja 2004
HamsterJam to remake gry zręcznościowo-logicznej o nazwie Rockman, która ukazała się prawie dwadzieścia lat temu na komputery Commodore VIC-20, za sprawą firmy Mastertronic.

FightBox
Zręcznościowe 6 lutego 2004
Gra akcji, która powstała w oparciu o popularny program wyświetlany przez stację BBC. Telewizyjny Fight Box umożliwiał widzom organizowanie pojedynków pomiędzy skonstruowanymi przez siebie wojownikami, które walczyły na specjalnie przygotowanych do tego celu arenach o tytuł mistrzowski.

Blazing Trails
Zręcznościowe 30 czerwca 1999
Blazing Trails to fanowska przeróbka programu Trailblazer, stworzonego w 1986 roku przez Gremlin Graphics na komputery Commodore 64. Zadanie gracza (zarówno w oryginale jak i remake’u) jest bardzo proste: musi on przetoczyć kulkę po długim, pełnym pułapek torze.

SlamTilt: The Pinball Game
Zręcznościowe 20 marca 1997
SlamTilt to kolejny pinball sygnowany logiem 21st Century Entertainment. Tym razem żmudnego zadania stworzenia dwuwymiarowej wariacji na temat metalowej kulki i flipperów podjęła się mała firma Liquid Entertainment. Dodajmy od razu, że wyszła z tej batalii obronną ręką.

Microsoft Return of Arcade
Zręcznościowe 19 marca 1996
Zbiór gier zręcznościowych należących do automatowej klaski. W skład zestawu wchodzi pięć gier - Pac-Man, Pole Position, Galaxian, Dig-Dug oraz Pac-Man’s 20th Anniversary. Jest to idealna pozycja dla graczy tęskniących za starymi dobrymi czasami.

Titus the Fox: To Marrakech and Back
Zręcznościowe 11 kwietnia 1992
Titus the Fox: To Marrakech and Back to klasyczna platformówka, która poprzez uwzględnienie w niej postaci tytułowego lisa jako głównego bohatera, stała się niemal wizytówką firmy Titus Interactive (założonej przez Herve’a i Erika Caenów – późniejszych twórców potęgi Interplay).

Zool 2
Zręcznościowe 21 kwietnia 1993
Zool 2 to sequel klasycznej platformówki, za której stworzenie odpowiada koncern Gremlin Graphics i producent znanych lizaków, firma Chupa Chups. Tym razem wymiar N został zaatakowany przez obce istoty o nazwie Krool, których celem jest wyssanie z mieszkańców tego fantastycznego świata ich marzeń. Przeciwko bandzie potworów staje dwóch bohaterów: znany z pierwowzoru Zool oraz jego przyjaciółka Zooz.

Tetris (1987)
Zręcznościowe 11 sierpnia 1987
Pierwsza, komercyjna wersja legendarnej gry Tetris, wydana na Zachodzie w 1987 roku. Za wydanie programu odpowiedzialny jest koncern Spectrum Holobyte, który klasyczny pierwowzór wyposażył przede wszystkim w ładną oprawę wizualną i lepszy interfejs.

Klax
Zręcznościowe 12 marca 1990
Klax to gra zręcznościowo-logiczna, która po raz pierwszy zadebiutowała na automatach coin-up w 1989 roku, za sprawą koncernu Atari. Głównym celem rozgrywki jest tworzenie układów z klocków tego samego koloru, przesuwających się w kierunku gracza po poziomej platformie.

Tank Killer
Zręcznościowe 14 kwietnia 2005
Tank Killer to wyprodukowana przez studio Sylum Entertainment zręcznościowa symulacja czołgu z okresu II wojny światowej. Gracz ma okazję wcielić się w dowódcę załogi kultowego Shermana M4 i wraz z Czwartą Dywizją Pancerną generała Pattona wziąć udział w zmaganiach militarnych na terenie m.in. Francji, Niemiec i Czechosłowacji.

Pinball Magic
Zręcznościowe 6 sierpnia 1990
Zanim studio 21st Century Entertainment zaczęło osiągać znaczące sukcesy na polu komputerowych flipperów, wiele firm próbowało stworzyć własne programy tego typu. Wśród nich był Pinball Magic, zaprezentowany przez francuski koncern Loriciel, który na rynku elektronicznej rozrywki znany był głównie z prostych i przyjemnych zręcznościówek.

Pinball Dreams 2
Zręcznościowe 23 maja 1995
Kolejny symulator flipperów sygnowany logiem 21st Century Entertainment, tym razem w całości stworzony przez firmę Spidersoft, a nie jak dotychczas przez Digital Illusions, co też odbiło się niestety na jego jakości. Autorzy postanowili nie ingerować za bardzo w moduł odpowiedzialny za mechanikę gry i po prostu stworzyli nowe stoły w oparciu o istniejące rozwiązania, co wcale nie oznacza, że był to dobry pomysł.