Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePCPS3PSP
Okładka Centipede (PS3)

Centipede

Centipede to PeCetowa konwersja prostej gry zręcznościowej, która po raz pierwszy zadebiutowała na automatach coin-op w 1980 roku.

Zręcznościowe | FPP | TPP

Okładka Centipede (PS3)

data premiery gry:

20wrz1983

PC

20gru2011

PS3 PSP

Gra Centipede zadebiutowała pierwotnie na początku lat osiemdziesiątych na automatach. Od tamtej pory doczekała się licznych wznowień i remake’ów. Produkcja wydana w ramach platformy PlayStation Network opiera się na edycji przygotowanej w 1998 roku na pecety, PlayStation oraz Dreamcasta.

Oferuje ona graczowi dwa tryby zabawy: Arcade oraz Adventure. Pierwszy z nich stanowi odświeżenie zasad pierwowzoru. Ponownie stajemy przed zadaniem zabicia tytułowego parecznika (stawonoga zaliczanego do wijów) eliminując jednocześnie zagrażające nam pająki i inne owady.

Znacznie bardziej okazale prezentuje się tryb fabularny. Wcielamy się w nim w rolę jednego z mieszkańców grupki wiosek Weedom, nawiedzanej co kilkaset lat przez armię owadów z wnętrza Ziemi. Na czele najeźdźców stoi mroczna królowa Queen Pede. Nasz podopieczny Wally zostaje wybrany na bohatera, który musi uratować całą społeczność. W tym celu zasiada za sterami pojazdu zwanego Strzelcem i rozpoczyna podróż po pięciu zróżnicowanych krainach.

W trakcie zabawy możemy operować ustawieniami kamery, przełączając się między widokiem FPP, TPP lub najbardziej zbliżonym do klasycznego – izometrycznym. Przemieszczając się po kolorowych lokacjach eliminujemy wszystkie zbliżające się owady. Za każdego pokonanego wroga oraz grzyba otrzymujemy punkty. Co dwadzieścia tysięcy punktów dostajemy dodatkowe życie, co ma niebagatelne znaczenie biorąc pod uwagę fakt, że każdy kontakt z wrogiem lub jego pociskiem oznacza śmierć. Dla ułatwienia porozrzucano po etapach specjalne power-upy zwiększające siłę ognia lub zapewniające ochronę. Od czasu do czasu twórcy przygotowali poboczne zadania w postaci np. uratowania uwięzionych mieszkańców.

Pomimo wydania gry w 2011 roku nie zdecydowano się na wprowadzenie większych zmian w oprawie graficznej w porównaniu do edycji z 1998 roku. Oznacza to, że wszystkie obiekty składają się ze stosunkowo niewielkiej liczby wielokątów. Każdy z pięciu światów cechuje się odmienną kolorystyką.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8 / 10 na podstawie 28 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Centipede

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe Centipede

Sony PlayStation 3

Sony PlayStation 3

Wykorzystuje: PlayStation Network

PlayStation Portable

PlayStation Portable

Wykorzystuje: PlayStation Network

PC
PS3
PSP