Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCSwitchPS4XONE
Okładka Olija (PC)

Olija

Olija to platformowa gra action-adventure stworzona przez Skeleton Crew Studio. Tytuł został zainspirowany powieściami przygodowymi oraz taką klasyką jak Another World oraz Prince of Persia.

Akcji | platformówki | 2D | indie | side-scroll | przygodowe gry akcji

Okładka Olija (PC)

data premiery gry:

28sty2021za 10dni

PC Switch PS4 XONE
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Olija to utrzymana w grafice 2D gra akcji z elementami platformowymi, za której stworzenie odpowiada Skeleton Crew Studio. Tytuł jest dziełem jednego z deweloperów pracujących w firmie – Thomasa Olssona. Produkcja została zainspirowana nurtem powieści przygodowych znanym z ang. jako Swashbuckler. Historie tego typu skupiają się na perypetiach prawych bohaterów, charakteryzujących się zręcznością oraz umiejętnością walki bronią białą. Na ostateczny wygląd tytułu wpływ miały również takie klasyczne gry jak Another World oraz Prince of Persia.

Fabuła

Faraday, gdyż tak nazywa się główny bohater, wyrusza w morze szukać lepszego domu dla swojego ludu. Niestety jego okręt tonie, a on sam trafia do tajemniczego wyspiarskiego kraju Terraphage. Kraina łączy w sobie inspiracje kulturami Wschodu oraz Zachodu. Obok mieczy, postaci ubranych w kimona i orientalnych nakryć głowy możemy zobaczyć np. broń palną.Faraday odnajduje legendarny harpun, potężną broń, z której pomocą stawia czoła niebezpieczeństwom. Protagonista postanawia odnaleźć innych rozbitków, a po drodze spotyka tubylców, z tajemniczą kobietą o imieniu Olija na czele. Od tego momentu los obojga jest złączony.

Mechanika

Olija jest grą akcji 2D z elementami platformówki. Na drodze naszego bohatera stają nie tylko liczni wrogowie, ale również pułapki środowiskowe, które mogą zabić równie skutecznie, co miecz lub łuk.

Najważniejszy element naszego ekwipunku to harpun. Jest to równocześnie broń oraz niezbędne narzędzie do nawigowania po kolejnych planszach. Poza możliwością zadawania druzgoczących ciosów, służy on również do rzucania, a jeżeli wbije się w przeciwnika lub odpowiedni element otoczenia, to wtedy możemy się również błyskawicznie przyciągnąć w tamto miejsce.

Harpun nie jest jednak jedynym elementem ekwipunku naszej postaci. Możemy również zbierać różne poboczne bronie, od mieczy zaczynając, a kończąc na broni palnej. Dodatkowo podczas gry znajdujemy przeróżne nakrycia głowy, które pozwalają nam zwiększyć nasze bazowe statystyki.

W naszych podróżach przeszkadzają nam zarówno wrogowie, jak i sama kraina. Podczas odkrywania Terraphage gracz musi być gotów na walkę nie tylko z ludźmi, ale również z zamieszkującymi dzikie tereny dziwnymi stworami. Zabić mogą nas również elementy otoczenia, takie jak kolce.

Mapa w grze jest podzielona na ekrany, które są ze sobą połączone i możemy się po nich dowolnie poruszać. Aby dostać się tam, gdzie chcemy, nieraz musimy odwiedzać różne plansze wielokrotnie i szukać przejść do innych lokacji; wynika to z platformowego charakteru gry.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Centrum Nintendo Switch - Wszystko o konsoli i jej grach

Wymagania wiekowe Olija

12+

PC
Switch
PS4
XONE