Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPC
Okładka Noct (PC)
OkładkaNoct (PC)

Noct PC

Ukierunkowany na zabawę w trybie wieloosobowym, dwuwymiarowy survival horror, opracowany przez niezależne studio C3SK przy wsparciu firmy Devolver Digital.

Akcji | survival horror | elementy RPG | 2D | top-down | crowdfunding | indie

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Noct Premiera PC

wczesny dostęp

22października2015

październik2021

Steam

październik2021

producent: C3SK wydawca: Devolver Digital Strona oficjalna

Angielskie napisyAngielskie napisy

Noct to ukierunkowany na zabawę w trybie wieloosobowym dwuwymiarowy survival horror, zrealizowany w klasycznej perspektywie top-down i łączący elementy gier akcji z cechami survivalowego RPG. Tytuł ukazał się na platformie PC nakładem doświadczonego wydawcy – firmy Devolver Digital, mającej na koncie takie perełki, jak Broforce, OlliOlli czy Hotline Miami. Za powstanie gry odpowiada niezależne studio C3SK, a projekt sfinansowano przy wsparciu użytkowników serwisu Kickstarter.

Fabuła

Noct przedstawia nam postapokaliptyczny obraz Ziemi, pogrążonej w całkowitej ciemności za sprawą starożytnego zła, które uderzyło bez ostrzeżenia, dziesiątkując ludzką populację. Gracze wcielają się w postaci ocalałych, którzy przemierzając pozbawiony światła świat (określany mianem tytułowego Noct), walczą bez wytchnienia, aby pokonać nietypowego najeźdźcę i szerzony przez niego terror.

Mechanika

Pod względem mechaniki mamy do czynienia z szeroko pojętą grą akcji, ukazaną w widoku z góry. Zabawa sprowadza się do przemierzania rozległego, proceduralnie generowanego świata i walki z napotkanymi potworami, które zostały zainspirowane twórczością H.P. Lovecrafta i podzielone na kilka kategorii (od tzw. minionów do niezwykle wymagających bossów). Spory nacisk położono też na elementy survivalowe. Kontrolowana przez nas postać ma tylko jedno życie i opisana jest trzema głównymi parametrami, które w toku rozgrywki możemy poprawiać, znajdując różne przydatne przedmioty i unikalną broń. Tych zaś znajdziemy w grze całkiem sporo – od prostych desek nabitych gwoździami po automatyczną broń palną. Podczas rozgrywki odnaleźć możemy również szereg rozmaitych zapisków i audiologów, które pozwolą nam nie tylko poznać rozmaite szczegóły przedstawionego świata, ale także poznać lokalizację ukrytych skrzynek z zapasami czy słabe punkty poszczególnych potworów.

Tryby gry

Noct na platformie PC zostało zaprojektowane w taki sposób, aby na jednym serwerze gry bawić mogły się wspólnie dziesiątki, a nawet setki graczy. Możemy więc przystąpić do zabawy w pojedynkę (a nawet postawić własny serwer), jednak pełnię możliwości Noct poznajemy dopiero wchodząc w interakcje z innymi graczami i wspólnie kształtując nieustannie zmieniający się świat gry.

Kwestie techniczne

Cechą charakterystyczną Noct jest niezwykle oryginalny sposób przedstawienia świata. Jako że fabuła gry toczy się na Ziemi pogrążonej w całkowitej ciemności, na ekranie widzimy jedynie pochodzący z satelity obraz termalny, co nie ułatwia co prawda orientacji w terenie, ale nadaje rozgrywce unikalnego charakteru. O odpowiednie doznania dba także klimatyczna ścieżka dźwiękowa, za której powstanie odpowiada specjalizujący się w muzyce dark ambient artysta o pseudonimie Wordclock oraz współpracujący m.in. z grupą Nine Inch Nails gitarzysta Robin Finck.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  

Oczekiwania czytelników: 4.5 / 10 na podstawie 4 głosów czytelników.

Noct cena w dniu premiery: 35,99 PLN

Wymagania wiekowe Noct: 16+

Noct Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Pentium 4 2.0 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB GeForce 6800 GT / Radeon X800
  • 500 MB HDD
  • Windows Vista