Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiiOSAND
Okładka Lonewolf (AND)

Lonewolf

Strzelanka snajperska przeznaczona na platformy mobilne. Gra jest oparta na modelu darmowym z mikropłatnościami, ale za jednorazową opłatą da się ją zamienić w tytuł Premium.

Akcji | noir | elementy logiczne | strzelanki

Okładka Lonewolf (AND)

data premiery gry:

6sty2016

iOS

5lut2016

AND

Lonewolf to wydana na platformę AND i iOS strzelanka snajperska. Produkcję opracowało studio SHD Games i korzysta ona z modelu darmowego z mikropłatnościami.

Fabuła

W przeciwieństwie do większości gier tego typu, Lonewolf kładzie duży nacisk na aspekt fabularny. Wcielamy się w młodego snajpera, któremu wypełnienie trudnego zlecenia umożliwiło dostanie się w szeregi elitarnej grupy płatnych zabójców znanej jako The Assembly.

Scenariusz jest bardzo rozbudowany i opowiadany za pomocą licznych scenek przerywnikowych, a podczas rozwoju historii powoli obserwujemy, jaki wpływ na psychikę głównego bohatera mają wszystkie popełniane przez niego morderstwa. W miarę rozwoju sytuacji poznajemy też prawdziwy powód, dla którego postanowił pracować dla grupy bezwzględnych kryminalistów. Wszystko to zrealizowano w konwencji noir.

Mechanika

Jak na grę tego typu przystało, w wydanym na system AND i iOS Lonewolf zajmujemy się głównie eliminowaniem celów z dużych odległości za pomocą karabinu snajperskiego. Zlecenia często wymagają działania po cichu i musimy wykazać się sporym sprytem, aby uniemożliwić strażnikom wszczęcie alarmu. Poziomy szybko zaczynają przypominać zagadki logiczne, wymagające wymyślenia odpowiedniego ciągu zabójstw. Przykładowo, trafienie kierowcy w zaparkowanym samochodzie spowoduje, że jego głowa uderzy o klakson, co wyciągnie zaniepokojonego hałasem najemnika z bezpiecznej lokacji. Zabawę urozmaicają pojawiające się co pewien czas krótkie sekwencje bardziej dynamicznej akcji, w których walczymy na krótkie dystanse za pomocą pięści lub pistoletów i karabinów.

Za skuteczną realizację zleceń nagradzani jesteśmy wirtualną walutą, pozwalającą na zakup nowych karabinów oraz ulepszanie tych już posiadanych, np. poprzez montowanie na nich wskaźników ułatwiających orientowanie się, jak duży wpływ na tor pocisku będzie miał wiatr i grawitacja.

Minirecenzja Lonewolf – powiew świeżości w grach snajperskich

PLUSY:
  • Zaskakująco dobra fabuła;
  • Dopracowane mechanizmy strzelania;
  • Zróżnicowane misje;
  • Można jednorazową opłatą przeobrazić grę w produkcję premium.
MINUSY:
  • Niedopracowanie techniczne;
  • Odstaje jakością grafiki od wysokobudżetowych gier snajperskich;
  • Zabawa za darmo może posłużyć co najwyżej jako demo, dłuższa rozgrywka jest uciążliwa.

Na rynku mobilnym nie brakuje gier snajperskich, bo to gatunek wręcz idealnie dopasowany do smartfonów i tabletów. Gracz nie musi się bowiem męczyć kontrolowaniem ruchów postaci i zamiast tego może skoncentrować się tylko na celowaniu. Mimo to, naprawdę dobrych tytułów tego typu jest jak na lekarstwo, gdyż większość produkcji oferuje ładną grafikę, ale nudną i oklepaną rozgrywkę. Lonewolf jest wręcz dokładnym tego przeciwieństwem – do jakości wykonania można się przyczepić, ale za to gra wynagradza to fabułą i rozgrywką.

Snajperskie strzelanki nie słyną z rozbudowanej fabuły, więc jej jakość w Lonewolf jest sporym zaskoczeniem. Gra kładzie duży nacisk na scenariusz, prezentując zainspirowaną czarnymi kryminałami opowieść. Nie jest to realistyczna historia i oferuje typowe dla gatunku noir przerysowane postacie, ale jest intrygująca i emocjonująca – do tego stopnia, że jedną z głównych motywacji do kontynuowania zabawy staje się chęć poznania dalszych wydarzeń.

Również pod względem mechanizmów rozgrywki Lonewolf jest produkcją bardziej ambitną niż większość konkurencji. Nie ma tu mowy o prostym naprowadzaniu celownika na sylwetki wrogów – zamiast tego trzeba brać pod uwagę to jak wiatr i grawitacja wpływają na lot pocisku. Gra oferuje różnorodne cele misji i nie wpada w tak typową dla wielu konkurentów pułapkę powtarzalności. Pomagają w tym wyzwania, w których musimy porzucić karabin snajperski na rzecz broni krótkodystansowej

Dodatkową zaletą jest fakt, że misje są tak skonstruowane, że bezmyślne eliminowanie przeciwników nie wchodzi w rachubę. Trzeba zamiast tego zrozumieć zależności między strażnikami, celami i przedmiotami i dostrzeżone w ten sposób związki przyczynowo-skutkowe wykorzystać na swoją korzyść. Czasem przypomina to wręcz gry logiczne i konieczność główkowania jest bardzo miłą odmianą w tym gatunku.

Gra nie jest niestety pozbawiona wad. Lonewolf wykonał prawie w całości jeden człowiek i to widać w jakości grafiki. Daleko jej do najlepszych produkcji z gatunku, choć twórca mądrze postawił na mocno stylizowaną komiksową oprawę, przez co przepaść dzieląca ten tytuł od konkurencji wydaje się trochę mniejsza. Nie uniknięto także licznych błędów technicznych. Ponadto bardzo słabo zrealizowany został model darmowy z mikropłatnościami, który bez opłat co chwile wymusza przerywanie zabawy. Na szczęście ten ostatni problem można usunąć i w ramach jednorazowej opłaty przeobrazić grę w tytuł premium, co z całego serca polecamy.

Lonewolf to gra wykonana mały kosztem, ale nie przeszkadza jej to w byciu jedną z absolutnie najlepszych snajperskich strzelanek mobilnych. Wszystkie problemy i niedociągnięcia wynagradza bowiem ciekawa fabuła, wyśmienicie zaprojektowane misje oraz oferujące sporo głębi mechanizmy strzelania.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Wymagania wiekowe Lonewolf

18+

Lonewolf - ponura gra snajperska w klimacie noir trafiła na Androida
Lonewolf - ponura gra snajperska w klimacie noir trafiła na Androida

wiadomość9 lutego 2016

Do dystrybucji w usłudze Google Play trafiła androidowa wersja gry Lonewolf, czyli snajperskiej strzelanki kładącej duży nacisk na aspekt fabularny.

iOS
AND