Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGSwitchPC
Okładka Littlewood (Switch)

Littlewood

W Littlewood wcielamy się w bohatera, który podejmuje się odbudowy swojego miasteczka po tym, jak zostało ono zniszczone przez złego maga. Jest to rolniczy sandbox stworzony przez niezależnego dewelopera znanego jako Sean Young.

RPG | fantasy | sandbox | rolnicze | 2D | top-down | crowdfunding | indie

Okładka Littlewood (Switch)

producent: Sean Young

wydawca: SmashGames

data premiery gry:

4sie2020

PC

25lut2021

Switch

Littlewood to przygodowa gra RPG z elementami symulatora rolniczego, gdzie wcielamy się w rolę bohatera, który uratował swoje miasteczko (i resztę świata) z rąk tyrana, a teraz podejmuje się odbudowy tego, co zostało zniszczone. Gra jest dziełem niezależnego twórcy Seana Younga, który przeprowadził z sukcesem kampanię na Kickstarterze.

Fabuła

W grze wcielamy się w miejscowego bohatera, który uratował fikcyjny świat Solemn przed nikczemnym atakami złego maga. W efekcie straciliśmy pamięć, jednak przed nami kolejne zadanie – odbudowa zdewastowanego miasteczka Littlewood, którego mieszkańcy stanowią klucz do odkrycia naszych wspomnień.

Mechanika

Zdarzenia obserwujemy z perspektywy top-down. Miasteczko Littlewood to na początku same pnie, kamienie i chwasty, dlatego musimy zacząć od podstaw. Zmuszeni jesteśmy do oczyszczenia terenu za pomocą dostępnych narzędzi. Te wraz z używaniem stają się bardziej efektywne, a nasze tempo pracy przyśpiesza. Niektóre z narzędzi odkrywamy dopiero w dalszych etapach gry po osiągnięciu określonego kamienia milowego.

Następnie do naszej dyspozycji dostajemy możliwość stawiania różnorakich budynków uatrakcyjniających nasze miasteczko dla jego mieszkańców jak i podróżników, którzy za naszą namową mogą zechcieć osiąść w nim na stałe. Nie brakuje tu miejsca na bibliotekę, salon piękności, kawiarnię z pączkami czy sklep zoologiczny, w którym możemy zaadoptować jednego ze zwierzaków.

Okolica Littlewood to idealne miejsce do zwiedzania i odkrywania nowych rzeczy. Przed nami zaczarowane lasy, głębokie i niebezpieczne jaskinie czy inne, pomniejsze miasteczka otoczone jeziorami. A jako że nie samą pracą człowiek żyje, nasz bohater ma szeroki wachlarz innych sposobów na spędzenie wolnego czasu. Między innymi do dyspozycji dostajemy możliwość zarządzania farmą i posadzonymi na niej roślinami, wypraw do jaskiń w poszukiwaniu kruszcu, łowienia ryb, gotowania dań w miejscowej tawernie, łapania robaków, ścinania drzew (drewno to niezbędny materiał do budowy budynków i mebli), tworzenia nowych przedmiotów z receptur oraz zbierania kart z zapieczętowanymi po śmierci Czarodzieja potworami.

Jako lokalna sława, nie obejdziemy się bez nawiązywaniem interakcji z NPCami, zwłaszcza że sami mamy w tym ważny cel w postaci przywrócenia nam pamięci. Dobry kontakt z mieszkańcem skutkuje możliwością odblokowania nowych narzędzi, budynków do postawienia, a także dostępu do zlecanych przez niego zadań, za wykonanie których czeka nas nagroda. Zwiększa nam się też poziom relacji z danym NPC, który po osiągnięciu ośmiu serduszek może zostać naszym potencjalnym kandydatem do ślubu.

Kwestie techniczne

Graficznie Littlewood przypomina gry tworzone na konsolę SNES. Pikselowy świat utrzymany jest w mocno nasyconych barwach.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Littlewood

12+

Wymagania sprzętowe Littlewood

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Pentium 4 2.0 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki 256 MB GeForce 8600 lub lepsza
  • 1 GB HDD
  • Windows XP/Vista/7/8/8.1/10
PC
Switch