Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS2XBOXGCN
Okładka King Arthur (2004) (PS2)

King Arthur (2004)

Gra na podstawie filmu „King Arhur” Antoine Fuqua, w której bohaterowie walczą przeciw Saksończykom, odwiecznym wrogom Celtów i Piktów.

Akcji | TPP | legendy arturiańskie | filmy

Okładka King Arthur (2004) (PS2)

producent: Krome Studios

wydawca: Konami

Strona oficjalna

data premiery gry:

16lis2004

XBOX

17lis2004

PS2

18lis2004

GCN
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Historycy nie są zgodni ani co do okresu, w którym żył król Artur, ani gdzie była zlokalizowana jego siedziba, ani gdzie został pochowany. Tak naprawdę to nie ma nawet niezbitego dowodu, że istniał naprawdę. Nie przeszkadza to jednak jego legendzie, która kwitnie w najlepsze, podtrzymywana przez współczesne obrazy. Film „King Arthur” Antoine’a Fuqua z 2004 roku to kolejna próba przedstawienia historii najsłynniejszego z Rycerzy Okrągłego Stołu, na tyle zresztą udana, by stać się podstawą do zrobienia dynamicznej zręcznościówki hack’n’slash.

Wydarzenia w grze rozgrywają się w V wieku n.e. i ściśle nawiązują do fabuły filmu. W ostatnim okresie panowania rzymskiego w Brytanii, będąca w służbie cesarskiej grupa rycerzy z Arturem na czele otrzymuje zadanie wyrwania z rąk saksońskich oprawców pewnego rzymskiego dostojnika wraz z rodziną. W trakcie wykonywania misji Artur poznaje piękną Ginewrę i oczarowany jej urodą daje się namówić na zmianę frontu i przyłączenie się do rebeliantów, walczących przeciw Saksończykom. To, czy z jego pomocą uda się pokonać odwiecznych wrogów Celtów i Piktów, zależy tylko od gracza.

W „King Arhur” można wybierać spomiędzy pięciu postaci: Artura, Lancelota, Tristana, Borsa i Ginewry. Każdy śmiałek, poza podstawowymi ruchami i uderzeniami, dysponuje unikalnymi zdolnościami które sprawiają, że gra się nim zupełnie inaczej niż pozostałymi członkami drużyny. Do wyboru są trzy tryby walki: bezpośrednie starcie z wrogiem, atak z grzbietu konia oraz rażenie strzałami z łuku. Mnogość sposobów prowadzenia walki jest użyteczna ze względu na liczebność i zróżnicowanie wrogich zastępów. Przeciw bohaterowi staje ponad 20 typów jednostek nieprzyjaciela, wywodzących się z trzech głównych grup: Saksończyków, najemników i barbarzyńców. Strategicznych miejsc na mapie pilnują ponadto bardzo mocni bossowie, angażujący dużo energii i sił wojownika.

Po ukończeniu każdej misji śmiałkowi przydzielona zostaje pewna pula punktów doświadczenia, które gracz rozdziela pomiędzy siłę, atak i obronę postaci, ponadto można „zakupić” dodatkowe ciosy specjalne, ułatwiające walkę w późniejszych, trudniejszych etapach. Rozważne gospodarowanie posiadanymi punktami jest bardzo ważne, ponieważ w miarę przechodzenia kolejnych etapów coraz trudniej jest dotrwać do końca w jednym kawałku, a opcja zapisu stanu pojawia się w grze niezmiernie rzadko.

Dzięki licencji „King Arthur” wręcz naszpikowany jest scenkami i przerywnikami filmowymi przeniesionymi żywcem z kinowego obrazu, sama gra natomiast pracuje na autorskim silniku programistów z Krome Studios. Mimo iż moment przejścia z cut-scenek do trybu zabawy jest wyraźny i widoczny, na oprawę graficzną nie można narzekać. Bohaterowie poruszają się w sześciu typach krajobrazów, wśród których można odnaleźć lokacje znane z filmu: mur Hadriana, mroczny las, zamarznięte jezioro i inne. Wygląd i animacja postaci nie wzbudza zastrzeżeń, dzięki przeskanowaniu twarzy aktorów grających w filmie i użyciu techniki motion capture, oddającej w sposób naturalny charakterystyczne zachowania i ruchy postaci. Warto wspomnieć też o technologii ragdoll, odpowiadającej m. in. za realistyczną fizykę upadających ciał.

Ścieżka dźwiękowa „King Artur” nie pochodzi z filmu i została specjalnie stworzona na potrzeby gry, natomiast głosy postaciom podkładają ich kinowe odpowiedniki. Na koniec warto wspomnieć o trybie kooperacji dla dwóch osób, pozwalającym wspólnie z kolegą powalczyć przeciw zakutym w stal wrogom niepodległej Brytanii.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   wspólny ekran     Liczba graczy: 1-2  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 7,9 / 10 na podstawie 149 głosów czytelników.

GCN
PS2
XBOX