Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGNDS3DS
Okładka Inazuma Eleven 3 (3DS)
OkładkaInazuma Eleven 3 (3DS)

Inazuma Eleven 3

Gra jRPG z elementami piłki nożnej wyprodukowana przez studio Level 5 (twórcy m.in. serii Ni no Kuni). Akcja rozgrywa się po wydarzeniach ukazanych w poprzednich odsłonach.

RPG | piłka nożna | jRPG | tytuły ekskluzywne Nintendo

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Inazuma Eleven 3 Premiera

1lip2010

NDS

27gru2012

3DS

producent: Level 5 wydawca: Level 5 Strona oficjalna

Inazuma Eleven 3 to trzecia odsłona piłkarskiej serii gier jRPG, zapoczątkowanej w 2008 roku produkcją zatytułowaną Inazuma Eleven. Podobnie jak dwie wcześniejsze odsłony, tak i ta została wydana na handheldzie 3DS i NDS, a za jej deweloping odpowiada ekipa Level 5. Firma ta ma na koncie kilka hitów, w tym cykl Ni no Kuni.

Fabuła

Historia rozgrywa się po wydarzeniach ukazanych w poprzednich odsłonach. Akcja skupia się wokół turnieju Football Frontier International, będącym wirtualnym odpowiednikiem młodzieżowych mistrzostw świata w piłce nożnej. Do reprezentacji Japonii, nazwanej Inazuma Japan, wybrani zostają najlepsi zawodnicy. Większość z nich występowała w poprzednich odsłonach serii, ale pojawiają się też dwie nowe twarze – Utsunomiya Tormaru oraz Tobitaka Seiya. By zakwalifikować się do turnieju, zespół musi najpierw przejść przez azjatyckie eliminacje, ale to dopiero początek problemów, gdyż piłkarze będą musieli także stawić czoła demonom starającym się przywrócić do życia swojego króla oraz niejakiemu Garshieldowi Bayhanowi, który chce wykorzystać piłkę nożną do przejęcia władzy nad światem.

Mechanika

Pod względem rozgrywki, Inazuma Eleven 3 to rozwinięcie pomysłów znanych z poprzedniczek. Gameplay podzielony jest na dwie główne części. Pierwsza to uproszczona gra jRPG, w której poruszamy się po niewielkich lokacjach, zbierając przedmioty, rozmawiając z napotkanymi postaciami i rozgrywając krótkie spotkania z niektórymi piłkarzami. Do głównych celów doprowadza nas strzałka wyświetlająca się na ekranie.

Walka przebiega zupełnie inaczej i jest bardziej wymagająca. Potyczki toczymy w ramach spotkań piłkarskich, aczkolwiek nie przypominają one np. gier z serii FIFA, a klasyczne, turowe jRPG-i. Postaciami kierujemy używając stylusa, wskazując im kierunek, gdzie mają się udać. W przypadku napotkania na swojej drodze przeciwnika, gra zatrzymuje się i dokonujemy decyzji, wybierając akcję, którą ma wykonać nasz podopieczny. W zależności czy jesteśmy stroną atakującą czy broniącą, może to być oddanie strzału, próba odebrania piłki itd. Zawodnicy dysponują różnymi mocami, które mogą być zneutralizowane tylko przez inną specjalną umiejętność. W takim przypadku zwycięzca wyłaniany jest na podstawie statystyk biorących w starciu postaci czy też liczby piłkarzy wykonujących daną czynność (w niektórych przypadkach możemy korzystać z pomocy kolegów znajdujących się w pobliżu). W późniejszych etapach rozgrywki otrzymujemy dostęp do bardziej zaawansowanych taktyk oraz nowego systemu Shoot Chain Hissatsu, zwiększającemu siłę strzału.

Podczas spotkania należy pamiętać o kondycji (Fitness Points), malejącej, gdy postać się porusza, i manie (w tym przypadku nazwano ją Technical Points), zużywającej się podczas korzystania z mocy specjalnych.

Inne

Gra ukazała się najpierw tylko w Japonii na handheldzie NDS. Po kilku latach doczekała się delikatnie usprawnionej wersji (nieco ładniejsza grafika) przeznaczonej na 3DS-a. Edycja ta pojawiła się także w Europie.

Inazuma Eleven 3 została wydana w trzech wersjach – Spark (w Europie Lightning Bolt), Bomber (Bomb Blast) oraz The Ogre (Team Ogre Attacks). Pierwsze dwie nie różnią się niczym szczególnym, oprócz kilku scenek w początkowym etapie przygody. Natomiast ostatnia z wymienionych oferuje więcej filmików czy inne intro. Niemniej wszystkie opowiadają tę samą historię, więc wystarczy zakup jednej z nich, by poznać praktycznie wszystkie szczegóły.

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Inazuma Eleven 3: Odpowiednia dla każdego wieku.

NDS
3DS