Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Hedgewars (PC)

Hedgewars PC

Open-source’owy klon Worms, czerpiący pełnymi garściami z tej utytułowanej, komercyjnej serii. Program powstał dzięki systemowi dotacji od zainteresowanych graczy.

Strategiczne | turowe

PC Windows
Okładka Hedgewars (PC)

Polskie napisy

Angielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

24listopada2006

Hedgewars to dowcipna, darmowa gra w ogromnym stopniu nawiązująca do uznanej serii Worms. Tytuł należy więc do gatunku strategii turowych, a zabawa polega na ostrzeliwaniu konkurencyjnej drużyny różnymi wymyślnymi broniami. W role sympatycznych podopiecznych tym razem wcieliły się jeże, które swoje wojenki toczą mimo wszystko w bardzo ujmującej atmosferze. Widać to chociażby po niezwykle barwnym środowisku, którego wygląd różni się w zależności od wybranego motywu (styl serowy, piekielny, średniowieczny, miejski etc.). Pole gry wprost emanuje kolorami, a nasi wybrańcy mogą poruszać się po nim przy wykorzystaniu różnych gadżetów (np. lina lub spadochron), docierając w ten sposób w rejon przeciwnika i umożliwiając skuteczny atak.

Gra oferuje kilka trybów rozgrywki, z wieloosobowym za pośrednictwem Internetu na czele. To właśnie z myślą o zabawie z i innymi graczami powstał Hedgewars, który oprócz tego daje jeszcze możliwość pojedynczego starcia z komputerem lub ze znajomymi na tym samym komputerze (tryb hot seat). Twórcy przygotowali ponadto krótki tutorial, pozwalający na zapoznanie się z zasadami rozgrywki przez nowicjuszy. Swój największy potencjał gra pokazuje jednak w opcji multiplayer, w ramach której odwiedzamy specjalne pokoje, gdzie spotykamy się z innymi graczami i umawiamy na pojedynki. Te z kolei można dowolnie personalizować (podobnie zresztą jak drużynę), ustalając np. typ areny, dostęp do broni, poziom sił witalnych, czy nawet reguły zabawy. Przykładowo da się rozpocząć rozgrywkę dysponując na starcie jedynie linami albo też sprawić, że nasze jeże zaczną zyskiwać dodatkowe zdrowie, zadając rany przeciwnikowi.

Arsenał Hedgewars niemal w każdym elemencie przypomina ten dostępny w grach z serii Worms. Mamy więc tradycyjną bazookę podatną na wiatr, różnego rodzaju broń palną, naloty bombowe, ale przede wszystkim środki zagłady, które zdecydowanie wychodzą poza pojęcie broni konwencjonalnej. Do takich z pewnością zaliczają się ogniste pięści, wybuchające torty urodzinowe, ładunki z piekła rodem, czy chociażby naprowadzane UFO. Warto zauważyć, że użycie tych środków ma nie tylko destrukcyjny wpływ na wirtualne żyjątka, ale także na teren zmagań, bardzo podatny na zniszczenia i deformacje.

W grze obowiązuje klasyczna, dwuwymiarowa grafika. Pole widzenia można dowolnie skalować, przez co nie ma problemu m.in. z ustaleniem siły lub kierunku wystrzeliwanego pocisku. Zabawie towarzyszy charakterystyczna oprawa dźwiękowa, a w szczególności pełne humoru wypowiedzi jeży, i to nieważne czy zadają właśnie kuksańca nieprzyjacielowi, czy też same są o krok od śmierci.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Ocena gry 8.8 / 10 na podstawie 36 ocen czytelników.

Gry podobne do Hedgewars

Wymagania wiekowe Hedgewars

odpowiednia dla każdego wieku