Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGiOSPCANDWiiU
Okładka Harvest Moon: Seeds of Memories (iOS)

Harvest Moon: Seeds of Memories

Kolejna odsłona zapoczątkowanej w drugiej połowie lat 90. ubiegłego wieku popularnej japońskiej serii gier RPG firmy Natsune, symulujących życie rolnika.

RPG | ekonomiczne | rolnicze | jRPG

Okładka Harvest Moon: Seeds of Memories (iOS)

producent: Natsume Inc.

wydawca: Natsume Inc.

data premiery gry:

anulowana

WiiU

13sty2016

iOS

18kwi2016

AND

data nieogłoszona

PC

Harvest Moon: Seeds of Memories to wydana na pecety rolnicza gra jRPG. Wyszła ona spod ręki pracowników japońskiego studia Natsume.

Produkcja stanowi powrót do korzeni cyklu i jej mechanizmy wzorowane są na tych z kilku pierwszych odsłon. Jednakże autorzy wprowadzili także sporo nowych rozwiązań, więc nie jest to jedynie prosty remake. W grze wcielamy się w początkującego rolnika, który otrzymuje zadanie przywrócenia świetności zaniedbanemu gospodarstwu. Musimy też zaprzyjaźnić się z mieszkańcami pobliskiego miasteczka. Ich sympatię zdobędziemy przysługami, takimi jak np. podarowanie im wymarzonego prezentu, pomoc w odchowaniu krowy lub złapanie olbrzymiej ryby. W zamian otrzymamy tytułowe nasiona wspomnień, zawierające zapisy najważniejszych chwil w życiu danej postaci. Podczas kampanii musimy skompletować je wszystkie.

W trakcie zabawy konieczne jest sadzenie roślin uprawnych oraz zbieranie plonów. W gospodarstwie nie może zabraknąć także zwierząt, takich jak krowy, owce czy kurczaki. Otrzymujemy również opcję zakupu konia do jazdy oraz psa towarzysza. Ponadto możliwe jest udomowienie rysia, choć wymaga to dużego wysiłku.

Poza działalnością rolniczą zajmujemy się także gotowaniem, wędkowaniem oraz pracami górniczymi. Podczas zabawy wykorzystujemy specjalistyczne narzędzia, które możemy ulepszać lub wymieniać na nowe modele. Istnieje także możliwość brania udziału w festynach i wiejskich zawodach. Ponadto bohater musi szukać drugiej połówki i w grze znajdziemy pięć potencjalnych żon i tyle samo mężów, zależnie od tego jaką płeć wybierzemy dla naszej postaci na początku rozgrywki.

Minirecenzja Harvest Moon: Seeds of Memories – mobilny Harvest Moon z prawdziwego zdarzenia

PLUSY:
  1. Pierwszy prawdziwy mobilny Harvest Moon;
  2. Sadzenie, zbieranie plonów, gotowanie, kopanie – to wszystko sprawdza się na ekranach dotykowych doskonale.
MINUSY:
  1. Fabuła jest tak absurdalna i pozbawiona sensu, że szkoda gadać;
  2. NPC to zwykłe statyczne obrazki, a nie imitujące żywe istoty postacie;
  3. Oprawa graficzna mogłaby być zdecydowanie lepsza.

Na serii Harvest Moon wychował się niejeden gracz, w końcu towarzyszy nam ona od 1996 roku. W międzyczasie cykl przeszedł pewne zmiany, z których najpoważniejszą jest ta, że od 2014 roku marką nie zajmuje się już Marvelous Entertainment, a Natsume odpowiadające za opisywane dziś Harvest Moon: Seeds of Memories. Oryginalna seria ze względów prawnych zmieniła nazwę na Story of Seasons i to na nią wieloletni fani powinni skierować swoją uwagę. Czy jednak Seeds of Memories nie ma im kompletnie nic do zaoferowania?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, gdyż tytuł nie dorównuje najlepszym odsłonom cyklu i widać, że nie tworzyli go ludzie odpowiedzialni za poprzednie odsłony. Niemniej nie jest to też tragiczna produkcja. Przede wszystkim należy zauważyć, że jest to faktycznie pełnoprawny Harvest Moon, który do tej pory nie miał okazji zagościć na urządzeniach mobilnych w tak rozbudowanej formie. W grze znajduje się większość elementów znanych z normalnych odsłon – jest więc uprawa roślin, są prace kopalniane, budowanie relacji z mieszkańcami, randkowanie czy też gotowanie. W Harvest Moon: The Lost Valley na 3DS-a, które było pierwszą odsłoną serii wyprodukowaną przez Natsume, odcięto się trochę od korzeni i z gry wyszedł bubel. Na szczęście tym razem twórcy poszli po rozum do głowy i podstawowe, najbardziej lubiane mechanizmy powróciły i w praktyce sprawują się bardzo dobrze, m.in. dzięki porządnemu sterowaniu.

I to mogłoby być wystarczającą rekomendacją, gdyby nie kilka wad. Harvest Moon raczej nigdy nie słynęło z porywających historii, ale w Seeds of Memories kogoś chyba za bardzo poniosło, gdyż naszym zadaniem jest uprawianie ziemi, by przywrócić okolicznym mieszkańcom wspomnienia o tej niegdyś pięknej działce. Jest to po prostu głupie do bólu, gdyż my robimy swoje, lokacja odzyskuje dawną świetność, a ludzie - widząc z okien domów, co się dzieje - i tak nic nie pamiętają, ba, nie potrafią nawet stwierdzić, gdzie kiedyś znajdowała się jakaś działka… W ogóle w to wszystko jest zamieszany pradawny duszek, którego dom Sprite Tree umiera przez brak wspomnień ludzi i różne inne dyrdymały. Lepiej już było dać bohaterowi działkę w spadku po dziadku i byłby spokój, no ale wyszło, jak wyszło.

Kolejnym potknięciem deweloperów są postacie NPC, które właściwie nie żyją, tylko „uruchamiają się”, gdy postać gracza podejdzie zagadać. Ma się przez to wrażenie, że to zwykłe marionetki, z którymi nie sposób się związać, a szkoda, bo akurat aspekt społecznościowy zawsze był dużą atrakcją serii. Co prawda dalej jest on ważny, ale w tym przypadku został pozbawiony dawnej magii. Nie wolno zapominać także o oszczędnej oprawie graficznej, która momentami przypomina pierwsze lepsze gry niezależne, a nie pełnoprawną odsłonę Harvest Moon.

Harvest Moon: Seeds of Memories na pewno nie jest produkcją doskonałą i na pewno nie dorównuje najlepszym odsłonom cyklu. Niemniej, pomimo wad i niedociągnięć, jest to zdecydowanie lepsza pozycja niż Harvest Moon: The Lost Valley i krok w dobrym kierunku w wykonaniu Natsume. Poza tym na smartfonach i tabletach nie ma Story of Seasons, więc z braku laku warto sprawdzić.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Oczekiwania czytelników: 7,6 / 10 na podstawie 65 głosów czytelników.

Gry podobne do Harvest Moon: Seeds of Memories

Wymagania wiekowe Harvest Moon: Seeds of Memories

odpowiednia dla każdego wieku

Wypad do Amsterdamu oraz inne najlepsze mobilne aktualizacje
Wypad do Amsterdamu oraz inne najlepsze mobilne aktualizacje

wiadomość3 stycznia 2017

Tym razem polecamy wypróbowanie aktualizacji do takich tytułów jak Drive Ahead!, Harvest Moon: Seeds of Memories, Shadowverse, Subway Surfers oraz Warp Shift.

Harvest Moon: Seeds of Memories - rolnicza perełka tygodnia
Harvest Moon: Seeds of Memories - rolnicza perełka tygodnia

wiadomość25 kwietnia 2016

W dzisiejszej mobilnej perełce przyglądamy się grze Harvest Moon: Seeds of Memories, czyli pierwszej pełnoprawnej odsłonie cyklu Harvest Moon, która zagościła na smartfonach i tabletach.

Zapowiedziano Harvest Moon: Seeds of Memories - pierwszą odsłonę serii, która trafi na PC
Zapowiedziano Harvest Moon: Seeds of Memories - pierwszą odsłonę serii, która trafi na PC

wiadomość3 czerwca 2015

Studio Natsume zapowiedziało grę rolniczą Harvest Moon: Seeds of Memories. Będzie to pierwsza odsłona serii, która trafi na pecety.

PC
WiiU
iOS
AND