Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGGBA
Okładka Harvest Moon: More Friends of Mineral Town (GBA)

Harvest Moon: More Friends of Mineral Town GBA

Harvest Moon: More Friends of Mineral Town to kolejna gra, przenosząca nas do świata znanego z kilku innych konsol. Jest to tytuł przeznaczony raczej dla płci pięknej, w przeciwieństwie do poprzedniego wydanego na GBA, gdzie głównym bohaterem był mężczyzna.

RPG | ekonomiczne | rolnicze | symulator życia | jRPG | tytuły ekskluzywne Nintendo

Game Boy Advance
Okładka Harvest Moon: More Friends of Mineral Town (GBA)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji GBA:

12grudnia2003

Harvest Moon: More Friends of Mineral Town to kolejna gra, przenosząca nas do świata znanego z kilku innych konsol. Jest to tytuł przeznaczony raczej dla płci pięknej, w przeciwieństwie do poprzedniego wydanego na GBA, gdzie głównym bohaterem był mężczyzna. Tym razem to kobiety mogą się sprawdzić w roli gospodyni farmy.

Główne zadanie jest takie, jak we wszystkich tytułach serii: zarządzanie gospodarstwem, rozwijanie własnych umiejętności i współpraca (równie często rywalizacja) z postaciami, zamieszkującymi okolicę. Nasza bohaterka, znudzona życiem w mieście, postanawia przenieść się na prowincję. Sprzedaje więc cały dobytek i kupuje małą farmę w Mineral Town. Pierwsze zadanie, postawione przed nami, to uporządkowanie bałaganu po poprzednim właścicielu. Na początek trzeba oczyścić teren z kawałków skał, drewna i chwastów, mając do dyspozycji zaledwie sześć podstawowych narzędzi, psa i kilka dolarów.

Kiedy się z tym uporamy, przystępujemy do właściwych działań. Lista czynności, które możemy (i musimy), wykonywać jest bardzo długa: spulchnianie gleby, nawadnianie, zasiewanie, podlewanie sadzonek i zbieranie plonów. Dochodzi jeszcze hodowla rozmaitych zwierząt: krów dla mleka, owiec dla wełny czy kurcząt dla jajek. Opieka nad inwentarzem nie ogranicza się tylko do karmienia, musimy dbać o odpowiednią przestrzeń, urządzenia (np. dojarki), możemy rozmawiać ze zwierzętami, a także leczyć je w przypadku choroby. Im lepiej traktujemy naszych podopiecznych tym większe mamy z nich korzyści, np. znoszą więcej jaj lub dają więcej wełny.

Zadań jest tak wiele, że wydaje się niemożliwe by wszystkiemu podołać w pojedynkę. Tym bardziej, że nasza postać się męczy i musi kiedyś spać. Twórcy gry przewidzieli jednak dodatkową pomoc – jeśli jesteśmy wystarczająco sprytni i cierpliwi, uda nam się oswoić skrzaty, które pomogą w pracy. Skrzaty mogą rozwijać swoje umiejętności, podobnie jak my, by pracować bardziej wydajnie.

Harvest Moon jest grą RPG więc nie może zabraknąć rozwoju postaci. Tym razem nie zwiększamy ilości czarów, punktów magii, ani umiejętności walki wręcz. Możemy za to doskonalić się w gotowaniu lub wydobywaniu minerałów oraz przede wszystkim rozbudowywać budynki i ulepszać narzędzia, zwiększając tym samym ich wydajność. Jest to bardzo ważne, gdyż skuteczność w pozyskiwaniu surowców jest kluczem do sukcesu.

Kolejnym bardzo ważnym elementem gry jest interakcja z postaciami, zamieszkującymi Mineral Town. Może ona przybrać postać zwykłych rozmów, handlu oraz, co najważniejsze, udziału w lokalnych festynach i zawodach, takich jak wyścigi koni lub walki kogutów. Do zawodów możesz wystawiać własne zwierzęta oraz obstawiać wyniki. Jednak najważniejszym wyzwaniem jest znalezienie sobie partnera życiowego. W grze możemy wyjść za mąż i mieć dzieci!

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 8.4 / 10 na podstawie 57 głosów czytelników.

Gry podobne do Harvest Moon: More Friends of Mineral Town

Wymagania wiekowe Harvest Moon: More Friends of Mineral Town

odpowiednia dla każdego wieku

Wii-rolnictwo już wkrótce
Wii-rolnictwo już wkrótce

wiadomość25 września 2006

Już trzeci dzień polskie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi obywa się bez swojego dotychczasowego szefa i byłego wicepremiera zarazem. Szczęśliwie sprawa rolnictwa w grach jest wolna od politycznych przetasowań – właśnie otrzymaliśmy nieco świeżych szczegółów (w tym pierwsze screenshoty), dotyczących kolejnej części popularnej serii Harvest Moon, traktującej właśnie o gospodarowaniu na wsi.