Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiGCN
Okładka Geist (GCN)

Geist GCN

Niewytłumaczalne zjawiska, duchy, poltergeisty – od wieków fascynowały ludzi. Nic dziwnego zatem, że temat wielokrotnie pojawiał się w przeróżnych grach. Zazwyczaj użytkownik wcielał się w jakiegoś superbohatera i rozprawiał z nadprzyrodzonymi siłami.

Akcji | FPP | strzelanki | tytuły ekskluzywne Nintendo

Nintendo GameCube
Okładka Geist (GCN)

producent: n-Space

wydawca: Nintendo

Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji GCN:

15sierpnia2005

Niewytłumaczalne zjawiska, duchy, poltergeisty – od wieków fascynowały ludzi. Nic dziwnego zatem, że temat wielokrotnie pojawiał się w przeróżnych grach. Zazwyczaj użytkownik wcielał się w jakiegoś superbohatera i rozprawiał z nadprzyrodzonymi siłami. Firma n-Space podeszła jednak do tego zagadnienia z zupełnie innej strony. Świeże spojrzenie twórców na wysłużony temat doprowadziło do stworzenia Geist – gry, która do kategorii FPP dodała szczyptę smaczku.

Główny bohater to John Raimi – agent rządowy biorący udział w akcji jednostki specjalnej. Grupa ta musi zbadać, co tak naprawdę dzieje się w dość tajemniczej firmie Volks Corporation. Niestety nie wszystko idzie zgodnie z planem, a John zostaje schwytany i poddany dziwnemu eksperymentowi, który oddziela jego duszę od ciała. Gracz wciela się więc w ducha, który pragnie odzyskać swą cielesną powłokę, przetrzymywaną w jednym z pomieszczeń korporacji. By tego dokonać trzeba korzystać z mocy przypisywanych poltergeistom, a wiec przejmować kontrolę nad ludźmi i zwierzętami, przesuwać obiekty, wpływać na działanie różnych urządzeń. Wszystko po to, by rozwiązać zagadkę Volks Corporation, pokonać przeciwników i odzyskać swe ciało.

Wydawać by się mogło, że gra jest niesamowicie prosta, a jednak… Duch Johna nie może się błąkać po całym kompleksie i wielu wypadkach musi korzystać z „transportu”, czyli wejść w ciało człowieka lub zwierzęcia. Umożliwia mu to przejście do różnych pomieszczeń, znalezienie ważnych informacji w komputerze, czy też odczytanie wspomnień „gospodarza”. Wchodząc w ciało strażnika może rozprawić się także z przeciwnikami, wykorzystując całkiem przyzwoity arsenał broni. W takim wypadku gra przeistacza się w dobrze wszystkim znaną strzelankę FPS. Oczywiście przeciwnicy doskonale potrafią sobie poradzić z poltergeistem i mają swoje sposoby na wykrycie jego obecności, dlatego trzeba być bardzo rozważnym w swych poczynaniach.

Chociaż nasza postać może wykonywać szereg skomplikowanych akcji, to sterowanie nią jest zaskakująco proste. Istnieje lista możliwych interakcji z danym obiektem lub postacią, a system HUD wskazuje odpowiadające im przyciski na konsoli. Dzięki temu rozgrywka przebiega bardzo płynnie, a użytkownik nie traci zbędnych chwil na poznanie sposobu kontroli postaci.

Geist to gra z dość specyficzną atmosferą. Chociaż graficznie nie zaskakuje użytkowników, to efekty specjalne, np. towarzyszące przebywaniu w postaci ducha, pozwalają wczuć się w klimat prowadzonej rozgrywki. Twórcy dołączyli także tryb gry wieloosobowej. Chociaż w przeważającej części sprowadza się on do zwykłej strzelaniny, to jednak zachowuje kilka elementów z przejmowania kontroli nad urządzeniami, co dodatkowo uatrakcyjnia zabawę.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer  

Klasyfikacja PEGI Geist

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Geist

Nintendo GameCube

Nintendo GameCube

Wykorzystuje: karta pamięci