Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka Full Pipe (PC)

Full Pipe PC

Atmosferyczna przygodówka z interfejsem point-n-click, gdzie naszym zadaniem jest odnalezienie zagubionego kapcia. Grę charakteryzuje minimalizm – główny bohater nie ma nawet imienia i nie potrafi mówić. Zabawa polega głównie na zwiedzaniu lokacji i rozwiązywaniu zagadek.

Przygodowe

PC Windows
Okładka Full Pipe (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

28listopada2003

Full Pipe to kolejny przedstawiciel gatunku przygodówek zrealizowanych w konwencji point & click. Twórcy gry zrobili jednak wiele, by uczynić swój produkt wyróżniającym się z tłumu – właściwie to tylko interfejs można nazwać elementem właściwym dla klasycznych gier przygodowych. Naczelnym założeniem autorów było uproszczenie wszystkich elementów, niemal do granic możliwości.

Ten minimalizm dotyka nawet rzeczy tak istotnych jak główny bohater i fabuła gry. Postać w którą się wcielamy (jakiś dziwaczny, bulwiasty stwór) nie ma nawet imienia. Nie bierzemy także udziału w dramatycznych wydarzeniach w rodzaju ratowania świata albo też odzyskania tożsamości utraconej w jakimś wypadku. Cała zabawa polega na odzyskaniu... kapcia, skradzionego protagoniście przez olbrzymią łapę, wynurzającą się spod łóżka. A i ta przygoda nie trwa zbyt długo – zguba się znajduje całkiem szybko i jedyne zadanie jakie nam pozostanie, to znalezienie drogi powrotnej.

Do przebycia mamy osiem poziomów podziemnego świata, przypominającego nieco kanały ściekowe. Ogółem do przejścia jest aż trzydzieści sześć oddzielnych lokacji, połączonych całym systemem szyn, rur, zapadni, wind i tym podobnych. Oczywiście wiele z tych przejść jest niedostępnych, i to do głównego bohatera należy znalezienie sposobu ich otwarcia. Tu nieodzowna jest umiejętność główkowania i rozwiązywania łamigłówek. Z jednej strony jest to proste, bo w grze występuje tylko jeden rodzaj zagadek, polegający na użyciu znalezionego przedmiotu w odpowiednim miejscu (nie musimy zajmować się wcześniejszym łączeniem przedmiotów w jeden). Z drugiej strony zagadki bywają szalenie trudne, niejednokrotnie mając niewiele wspólnego z logiką (wtedy pozostaje tylko metoda prób i błędów). Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że żadna ze spotkanych postaci (same dziwolągi podobne do protagonisty) nie potrafi mówić – autorzy całkowicie zrezygnowali z dialogów. Nie możemy więc liczyć na żadne podpowiedzi.

Elementem urozmaicającym rozgrywkę jest szereg mini gier, spotykanych podczas wędrówki. Wszystkie mają charakter zręcznościowy, a ich zaliczenie jest konieczne dla uczynienia dalszych postępów. Niepowodzenie pierwszego podejścia nie oznacza kłopotów – możemy (musimy) próbować aż do skutku. Po ukończeniu danej konkurencji już nigdy więcej nie da się do niej powrócić (mimo tego, że wszystkie lokacje można odwiedzać po kilka razy).

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Full Pipe

odpowiednia dla każdego wieku