Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikLogicznePC
Okładka Fritz 15 (PC)
OkładkaFritz 15 (PC)

Fritz 15 PC

Kolejna odsłona jednej z najpopularniejszych serii szachowych, stworzona przez zespół ChessBase.

Logiczne | szachy | na 2 osoby

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Fritz 15 Premiera PC

15lutego2016

Steam

15lutego2016

producent: Chessbase wydawca: Chessbase

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Fritz 15 to wydana na platformę PC kolejna pełnoprawna odsłona jednej z najpopularniejszych serii szachowych, zapoczątkowanej jeszcze we wczesnych latach 90. ubiegłego wieku. Choć w rankingu JCER, tworzonym przez profesjonalnych szachistów, Fritz zajmuje stosunkowo odległą pozycję, program ma na swoim koncie kilka spektakularnych „sukcesów”, takich jak wygrana z mistrzem szachowym Władimirem Kramnikiem, czy pamiętny remis z Garrim Kasparowem w meczu rozegranym w rzeczywistości wirtualnej. Za powstanie i rozwój cyklu od początku jego istnienia odpowiada międzynarodowe studio ChessBase GmbH z siedzibą w Niemczech.

Mechanika

Pod względem ogólnej koncepcji, Fritz 15 w niczym nie odbiega od poprzednich odsłon cyklu, zgodnie z ambicją twórców będąc wszystkim tym, czego potrzebuje zapalony szachista. Program firmy ChessBase to bowiem jednocześnie doskonały partner do treningu i instruktor, jak i prawdziwe szachowe kompendium z ogromną bazą danych gier i przepustką do jednego z najpopularniejszych serwerów szachowych playchess.com.

Największą nowością tej edycji Fritz jest kompletnie przemodelowany tryb Friend. W toku rozgrywki dostosowuje on swój styl gry do umiejętności gracza i czasu potrzebnego mu na przemyślenie następnego ruchu. Podczas meczy sparingowych program zwraca uwagę gracza na możliwe do przeprowadzenia manewry taktyczne; pełni jednocześnie rolę surowego trenera i potrafi wytknąć popełniane błędy. Inną ciekawą funkcją Fritz 15 jest specjalny algorytm, analizujący poszczególne fazy rozgrywki oraz wskazujący mocne i słabe strony gracza, a także sposoby na wyeliminowanie niedociągnięć.

Tryby gry

Wydany na platformie PC Fritz 15 oferuje niezwykle szeroki wybór form rozgrywki, począwszy od trybu treningowego, poprzez sparingi ze sztuczną inteligencją, aż po opcje potyczek przez Internet z graczami z całego świata. Całość, tradycyjnie, uzupełnia obszerna baza danych, dająca dostęp do ok. 8 milionów gier oraz analizy ponad 200 milionów pozycji szachowych, a także szkoleniowe materiały wideo oraz ponad 34 tysiące zadań treningowych, pozwalających na doskonalenie różnych aspektów rozgrywki.

Kwestie techniczne

Pod względem oprawy, Fritz 15 stoi na typowym dla serii poziomie; jednak jak na program tego typu przystało, najważniejszym elementem rozgrywki jest zastosowany w nim silnik szachowy. Podobnie jak edycja oznaczona numerem 14, także i „piętnastka” opracowana została przez zupełnie innego autora, a jest nim kontrowersyjny twórca innego silnika szachowego Rybka – Vasik Rajlich – ukarany przez ICGA (International Computer Games Association) dożywotnią dyskwalifikacją, a prywatnie mąż arcymistrzyni Iwety Radziewicz.

Inne

Swoistą ciekawostkę stanowić może fakt, że przygotowany na potrzeby gry, 64-bitowy engine potrafi (czysto teoretycznie) obsłużyć procesory o 2048 rdzeniach!

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  

Wymagania wiekowe Fritz 15: Odpowiednia dla każdego wieku.

Fritz 15 Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Pentium III 1.0 GHz
 • 2 GB RAM
 • karta grafiki 256 MB
 • 1 GB HDD
 • Windows XP(SP3)
 • Zalecane:
 • Intel Core i5
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 512 MB
 • 1 GB HDD
 • Windows 8.1/10