Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikLogicznePC
Okładka Fritz 10 (PC)
OkładkaFritz 10 (PC)

Fritz 10 PC

Fritz 10 to kolejna odsłona komputerowej wersji szachów uważanej za jedną z najlepszych – jeśli nie najlepszą – w tym gatunku. Podobnie jak poprzedniczki, produkcja opracowana została przez firmę Chessbase.

Logiczne | szachy

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Fritz 10 Premiera PC

8listopada2006

pudełko PL

22lutego2007

producent: Chessbase wydawca: Excalibur Games wydawca PL: Techland

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogi

Fritz 10 to kolejna odsłona komputerowej wersji szachów uważanej za jedną z najlepszych – jeśli nie najlepszą – w tym gatunku. Podobnie jak poprzedniczki, produkcja opracowana została przez firmę Chessbase.

Program oferuje wiele złożonych opcji treningów i meczów, które dostosować można do umiejętności i stopnia zaawansowania użytkowników. Amatorom wyjaśnia podstawy szachów, przestrzega przed błędami i komentuje poszczególne ruchy w czasie rzeczywistym, natomiast doświadczonym graczom dzięki obserwacji kolejnych rozgrywek proponuje sposoby na ulepszenie strategii (w pamięci programu znajduje się ponad milion meczów, na podstawie których dokonywana jest analiza).

Dodatkowo Fritz 10 zawiera tzw. „Chess Media System”, który za pomocą filmików pozwala na wirtualną obecność mistrzów szachowych na monitorze komputera. Nauce i rozgrywkom towarzyszą komentarze i wskazówki nagrane między innymi przez Garry’ego Kasparova, Viktora Korchnoia i Alexeia Shirova. Całość przedstawiona jest na fotorealistycznych, trójwymiarowych planszach szachowych.

Nowością w tej części serii jest między innymi ulepszony silnik szachowy (przygotowany specjalnie na pojedynek programu z mistrzem świata Vladimirem Kramnikiem, który odbył się w 2006 roku), graficzne ukazanie bieżącego procesu myślowego na planszy, bardziej wydajne analizy pozycji oraz rozbudowane możliwości rozgrywki sieciowej. W skład tych ostatnich wchodzą dodatkowe listy rankingowe, nowe opcje wideokonferencji oraz filtry dla osób ze słabym łączem internetowym.

Wraz z zakupem programu otrzymujemy darmową roczną subskrypcję w Playchess.com, największym światowym serwisie internetowym skupiającym miłośników szachów. Dzięki temu prezentowi w łatwy sposób zagramy z innymi osobami za pośrednictwem Internetu, weźmiemy udział w turniejach, wykładach i sesjach treningowych.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / sieć lokalna  

Nośnik: 1 DVD

Ocena użytkowników: 6,9 / 10 na podstawie 39 głosów czytelników.

Fritz 10 cena w dniu premiery: 129,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Fritz 10

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Fritz 10 Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Procesor Pentium III 1
  • 4 GHz
  • 256 MB RAM
  • karta graficzna 64 MB