Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikLogicznePCANDiOS
Okładka Friday the 13th: Killer Puzzle (iOS)

Friday the 13th: Killer Puzzle

Gra logiczna utrzymana w klimacie horroru, wyprodukowana na licencji filmowej serii Piątek trzynastego. W pełnym czarnego humoru tytule wcielamy się w zabójcę, Jasona Voorheesa, odwiedzającego kampingi i mordującego przebywających tam wczasowiczów.

Logiczne | zagraj za darmo | widok izometryczny | horror | filmy | humorystyczne | indie

Friday the 13th: Killer Puzzle to następca bestsellerowej gry logicznej Slayaway Camp od studia Blue Wizard Digital. Tytuł przeznaczony na platformę AND, PC i iOS powiela rozwiązania w zakresie mechaniki rozgrywki i oprawy graficznej, a wartością dodaną jest licencja kultowego horroru Piątek trzynastego. Tytuł został wydany w modelu darmowym z opcjonalnymi mikropłatnościami.

Fabuła

We Friday the 13th: Killer Puzzle gracz wciela się w bezwzględnego zabójcę Jasona Voorheesa, który nie spocznie, dopóki nie pozbawi życia wszystkich bezmyślnych, aczkolwiek Bogu ducha winnych urlopowiczów, spędzających wakacje na kempingach rozlokowanych na trasie łączącej ikoniczne Crystal Lake z nowojorskim Manhattanem. W trakcie kampanii bohater okazjonalnie odwiedza również bardziej egzotyczne lokacje, takie jak opuszczone parki rozrywki, pilnie strzeżone więzienia, kurorty nadmorskie, a nawet przestrzeń kosmiczną.

Mechanika

Tytuł korzysta z rozwiązań, jakie zadecydowały o sukcesie Slayaway Camp. Mamy tu zatem do czynienia z grą logiczną, której akcja rozgrywa się na niewielkich mapach podzielonych na kwadratowe pola. Celem zabawy jest wyeliminowanie wszystkich ofiar znajdujących się w danej lokacji. Gracz dokonuje tego w sposób bezpośredni (zachodząc wczasowiczom drogę i traktując ich jedną z dostępnych broni) lub pośredni (strasząc i spychając ich w ogniska, pułapki na niedźwiedzie czy rębaki). Sytuację utrudnia fakt, że Jason porusza się wyłącznie w linii prostej, więc dotarcie do ofiar wymaga umiejętnego korzystania z otoczenia i odnalezienia właściwej ścieżki. Na późniejszych mapach – w sumie w podstawowej wersji gry na ukończenie czeka 100 poziomów – pojawiają się też przeciwnicy mogący pozbawić Jasona życia. Uzbrojonych wrogów nie wolno atakować od frontu; należy ich podejść z boku lub od tyłu. Wzorem Slayaway Camp część misji wyposażono również w modyfikatory rozgrywki, np. ograniczoną liczbę tur.

Kwestie techniczne

Friday the 13th: Killer Puzzle przypomina Slayaway Camp także pod względem warstwy technicznej. Tytuł utrzymano zatem w lekko komediowej stylistyce, nie mającej zbyt wiele wspólnego z realizmem. W efekcie przemoc, której jesteśmy świadkami, nie przeraża, nawet gdy jest prezentowana na efektownych zbliżeniach, ukazujących mordy inspirowane atakami znanymi z kolejnych odsłon Piątku trzynastego. Mimo to produkcji nie sposób polecić młodszym graczom, choćby z uwagi na makabryczną tematykę.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Oczekiwania czytelników: 9,4 / 10 na podstawie 4 głosów czytelników.

Gry podobne do Friday the 13th: Killer Puzzle

Wymagania wiekowe Friday the 13th: Killer Puzzle

18+

Wymagania sprzętowe Friday the 13th: Killer Puzzle

PC Windows

Rekomendowane: Intel Core i5 2.0 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 1 GB GeForce GTX 460 lub lepsza, 300 MB HDD, Windows 7
Minimalne: Intel Core i3, 2 GB RAM, karta grafiki Intel HD lub lepsza, 300 MB HDD, Windows 7

iOS
AND
PC