Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikWyścigiPS2
Okładka Formula One 05 (PS2)

Formula One 05 PS2

Następna część słynnej serii symulatora wyścigów Formuły 1, autorstwa Sony Computer Entertainment.

Wyścigi | Formuła 1 | tytuły ekskluzywne PlayStation

Sony PlayStation 2
Okładka Formula One 05 (PS2)

data premiery gry w wersji PS2:

29czerwca2005

29czerwca2005

pudełko PL

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Kolejna odsłona jednej z najlepszych, wirtualnych symulacji wyścigów Formuły 1, sygnowanych logiem korporacji Sony. Oprócz usprawnienia wybranych elementów z poprzedniej części, twórcy postarali się również o wprowadzenie kilku nowości, znacznie zwiększających przyjemność płynącą z rozgrywki.

Jako pierwszy w oczy rzuca się w pełni interaktywny pit-stop - dookoła bolidu nieustannie krzątają się mechanicy (zmiana opon, tankowanie, etc.). Przed wyścigiem bądź po jego zakończeniu ciężko nie zauważyć również dziennikarzy relacjonujących trwające zmagania i przeprowadzających wywiady z czołowymi kierowcami, operatorów kamer, czy pięknych dziewczyn, ubranych w stroje startujących zespołów. Niewielkiej modyfikacji i rozszerzeniu uległ tryb kariery, w którym to krok po kroku staramy się zajść jak najwyżej w rankingu wirtualnych zawodników - więcej różnych testów bolidu przed startem, więcej szans i propozycji od sponsorów, itd. Warto też odnotować wprowadzenie szeregu ułatwień dla początkujących graczy (m.in. porady wyświetlane na ekranie ładowania, informacje przekazywane drogą radiową podczas zmagań, czy wypowiedzi osób w pit-stopie). W programie umieszczono nawet specjalne centrum informacyjne. Znajdziemy w nim wyjaśnienie specjalistycznych pojęć, fakty historyczne, i inne dane związane z zawodami Formuły 1. Zaimplementowano także możliwość jazdy bolidami, pochodzącymi z przeszłości - forma bonusów do odblokowania.

Rozgrywkę w dalszym ciągu cechuje duży realizm i dbałość o szczegóły (dobrze opracowany model zniszczeń oraz model jazdy, wiernie odwzorowujący prawdziwe zmagania). Animacja nie wykazuje żadnych tendencji do zwalniania, zaś efekty audio-wizualne po raz kolejny uległy stosownym usprawnieniom. W porównaniu do poprzedniej odsłony serii, sporym krokiem naprzód jest wprowadzenie w Formula One 05 opcji zmagań wieloosobowych przez Internet (grę umożliwia Network Adapter). Oprócz standardowych wyścigów online z innymi graczami, możliwe jest także szlifowanie czasów najlepszych przejazdów czy największej, średniej prędkości podczas danego przejazdu (Sony prowadzi specjalne klasyfikacje w kilku kategoriach dla osób z całego świata). Nie zabrakło opcji tworzenia i przechowywania na serwerach gry list znajomych, chętnych na wirtualną rywalizację.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer  

Nośnik: DVD

Ocena czytelników: 8,2 / 10 na podstawie 156 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 239,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Formula One 05

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe Formula One 05

Sony PlayStation 2

Sony PlayStation 2

  • Wykorzystuje:
  • Network Adapter
  • dodatkowo (PS2): kierownica
SCEE przedstawia - Formula One 06

wiadomość16 marca 2006

Sony Computer Entertainment Europe szykuje nie lada gratkę dla fanów Formuły 1. Wszyscy miłośnicy tego sportu, posiadający również konsolę PS2 lub PSP, będą mogli wcielić się w swoich ulubionych kierowców w oficjalnej grze tegorocznej edycji mistrzostw świata w Formule 1. Formula One 06 ukaże się na europejskim rynku w czerwcu 2006 roku.