Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikBijatykiPS4PC
Okładka Fighting EX Layer (PS4)

Fighting EX Layer

Fighting EX Layer to bijatyka stanowiąca rozwinięcie pomysłów z serii Street Fighter EX i zawierająca wiele postaci z tego cyklu. Grafika wykonana została w pełnym 3D, ale mechanika jest dwuwymiarowa.

Bijatyki | multiplayer | na 2 osoby | 2.5D | podzielony/wspólny ekran

Okładka Fighting EX Layer (PS4)

producent: Arika

wydawca: Arika

Strona oficjalna

data premiery gry:

28cze2018

PS4

30lis2018

PC
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Fighting EX Layer to klasyczna bijatyka zrealizowana w technice 2.5D. Deweloperem tytułu jest istniejące do 1995 roku japońskie studio Arika, specjalizujące się w grach z gatunku. Zespół odpowiada za publikowaną w latach 90. serię Street Fighter EX, będącą trójwymiarowym spin-offem legendarnego Street Fighter, a także wydane w 1998 roku Fighting Layer. Oba tytuły stanowią podstawę systemów rozgrywki oraz wyglądu Fighting EX Layer. Gra ukazała się pierwotnie w 2018 roku na konsoli PlayStation 4 oraz w japońskich salonach arcade. W późniejszym czasie przeniesiona została również na komputery PC.

Mechanika

Gra stanowi klasycznie zrealizowane mordobicie 2.5D, co oznacza, że grafika wykonana została w pełnym 3D, ale mechanizmy rozgrywki pozostaną dwuwymiarowe. Całość sprowadza się do pojedynków jeden na jednego pomiędzy postaciami wybranymi z bogatej listy wojowników, z których każdy posiada własny styl walki oraz unikalny zestaw kombosów i ciosów specjalnych.

Ciekawie prezentuje się galeria postaci, z których wiele pochodzi z cyklu Street Fighter EX. Studio Arika zatrzymało bowiem prawa do bohaterów, których opracowało na potrzeby tej serii, a którzy nie wystąpili we wcześniejszych odsłonach należącej do firmy Capcom marki Street Fighter. Dzięki temu możemy pokierować takimi wojownikami jak Kairi, Garuda, Skullomania, Darun Mister, Allen Snider czy Shirase. Dołączyło do nich również sporo nowych twarzy.

Fighting EX Layer nie tylko oferuje postacie ze wcześniejszych gier studia Arika, ale również rozwija ich mechanizmy rozgrywki. Dzięki temu kluczową rolę w walkach odgrywa technika Guard Break, która odpowiednio wykonana potrafi przebić się przez gardę przeciwnika i na chwilę go oszołomić.

Nowością jest system Gougi. W jego ramach gracze wybierają z obszernego katalogu pięć specjalnych efektów, zapewniających różnorodne przydatne bonusy i zdolności specjalne. Ich aktywacja wymaga spełnienia specjalnych warunków i wszystkie one działają tylko przez ograniczony czas. Taka mechanika sprawia, że możemy dopasować każdego wojownika do naszych indywidualnych preferencji.

Tryby gry

Gra posiada tryb dla pojedynczego gracza oraz możliwość rywalizowania z innymi ludźmi w multiplayerze, zarówno na wspólnym ekranie, jak i przez Internet.

Kwestie techniczne

Fighting EX Layer oferuje atrakcyjną i widowiskową trójwymiarową oprawę graficzną, zbudowaną w oparciu o silnik Unreal Engine 4. Korzysta ona z barwnej i kreskówkowej stylistyki, używającej szeregu interesujących filtrów i efektów wizualnych.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / wspólny ekran    

Ocena czytelników: 1 / 10 na podstawie 16 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: / 10 na podstawie 3 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Fighting EX Layer

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Fighting EX Layer

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i3-4160 3.6 GHz
 • 6 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 lub lepsza
 • 4 GB HDD
 • Windows 7/8/10 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i5-4690 3.5 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 3 GB GeForce GTX 1060 lub lepsza
 • 4 GB HDD
 • Windows 7/8/10 64-bit
Twórcy Street Fighter EX zapowiedzieli nową bijatykę
Twórcy Street Fighter EX zapowiedzieli nową bijatykę

wiadomość17 lipca 2017

Znane z cyklu Street Fighter EX studio Arika pracuje nad duchowym spadkobiercą tej serii. Nowe mordobicie funkcjonuje obecnie pod tymczasowym tytułem The Mysterious Fighting Game i trafi w przyszłym roku na PlayStation 4.

PS4
PC