Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePCNDSXBOXiOSWii
Okładka Dream Pinball 3D (PC)

Dream Pinball 3D

Zwieńczenie dziesięcioletniej twórczości grupy ASK Homework w kategorii komputerowych pinballi.

Zręcznościowe | pinball

Okładka Dream Pinball 3D (PC)

data premiery gry:

anulowana

XBOX

31sie2006

PC

20maj2008

NDS Wii

18lip2012

iOS

Dream Pinball 3D jest zwieńczeniem dziesięcioletniej twórczości grupy ASK Homework w kategorii komputerowych pinballi. Autorzy, którzy odpowiadają między innymi za stworzenie Pure Pinball czy Ball Adventures, są całkowicie pewni, iż ich najnowszy wytwór jest najlepszą grą w pinball, jaką może zafundować sobie użytkownik komputera osobistego. Nieprzypadkowo nazwa produktu silnie kojarzy się z przełomowym Pinball Dreams, autorstwa niegdysiejszych mistrzów gatunku – Digital Illusions.

Jednym z głównych założeń najnowszego dziecka ASK było zapewnienie wyśmienitej zabawy każdemu – zarówno weteranom, którzy na Pinball Fantasies zjedli kule, jak i graczom, którzy jeszcze nigdy nie zetknęli się z grą tego typu. Cel ten osiągnięto poprzez wprowadzenie czterech zróżnicowanych poziomów trudności – przy czym na najniższym niezwykle trudno stracić kulę, zaś na najwyższym niezwykle trudno utrzymać tąże na stole. Czas spędzony na odbijaniu bili flipperami bez przerwy umila nam zaawansowana techniczne oprawa dźwiękowa, obsługująca wielopłaszczyznowe efekty 3D – a więc technologię dotychczas w pinballach niespotykaną. W ślad za efektowną ścieżką dźwiękową podąża trójwymiarowa szata graficzna, wykorzystująca dobrodziejstwa DirectX9. Pozwala ona na generowanie skomplikowanych efektów, takich jak HDRI, Motion Blur, Bloom/Particle Simulation czy Depth of Field. Zapewniają one zarówno wysoki realizm odwzorowania stołu, jak i niemal niczym nieskrępowane możliwości projekcji szalenie efekciarskich animacji, w stylu płonących ramp, iskrzących się kul czy oślepiających refleksów stalowych elementów maszyny. Na nic jednak nie zdałyby się graficzne wodotryski, gdyby pole gry ukazane było w sposób nieciekawy i nieczytelny. Całe szczęście, autorzy o tym nie zapomnieli i opracowali specjalny system sześciu predefiniowanych kamer, których położenie może zostać w każdej chwili zmienione przez gracza, a następnie zapisane na dysku. Nie zignorowano przy tym posiadaczy platform nieco słabszych pod względem obliczeniowo-graficznym – rozbudowany system ustawień pozwala na wyłączenie pewnej ilości wizualnych fajerwerków, czyniąc grę znacznie płynniejszą i bardziej komfortową.

Elementy realistyczne i fantastyczne w Dream Pinball 3D przeplatają się ze sobą nieustannie. Z jednej strony mamy bowiem rygorystyczny silnik, odpowiadający za mechanikę kuli w czasie rzeczywistym, będący ulepszoną wersją rozwiązania znanego z poprzednich pinballi autorstwa ASK. Z drugiej zaś – możliwość gry bilami zrobionymi z dziesięciu różnych materiałów. Występują więc, między innymi, kule stalowe, kamienne, drewniane, a nawet papierowe – każda cechuje się oczywiście zupełnie innymi właściwościami fizycznymi. Sporo atrakcji odnajdujemy również na samych stołach. Wykonano je w sposób wielopoziomowy i politematyczny, a następnie podzielono na wiele sekcji – w efekcie daje to graczowi iluzję bawienia się na kilku różnych stołach jednocześnie. Totalną nowością jest również system uszkodzeń maszyny. Notoryczne okładanie urządzenia pięściami i glanami w celu naprowadzenia kuli w upragnioną rampę szybko zaowocuje licznymi pęknięciami i uszkodzeniami w strukturze szkła zabezpieczającego zawartość flippera. Wreszcie, programiści bardzo ambitnie i z dużą pomysłowością podeszli do trybu multiplayer. Oprócz standardowej, mało porywającej w dzisiejszych czasach gry na zmianę, istnieje opcja jednoczesnej gry nawet czterech graczy jednocześnie – i to nie tylko w sieci, ale także na jednym komputerze, przy wykorzystaniu starej jak świat metody split screen, czyli podzielonego ekranu. Oczywiście, w tym trybie każdy z graczy odbija kulę na własnym, oddzielnym stole. Chociaż możliwości wpływania na grę pozostałych zawodników nie przewidziano, to z pewnością nie zabraknie adrenaliny i rywalizacji, głównie dzięki implementacji specjalnych systemów rankingowych – tzw. ladderów.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / podzielony ekran     Liczba graczy: 1 - 4  

Nośnik: 1 CD

Ocena czytelników: 7,7 / 10 na podstawie 143 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7,3 / 10 na podstawie 29 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 29,95 PLN

Klasyfikacja PEGI Dream Pinball 3D

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe Dream Pinball 3D

Microsoft Xbox

Microsoft Xbox

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
Premiery gier w Polsce (10-16 sierpnia)
Premiery gier w Polsce (10-16 sierpnia)

wiadomość17 sierpnia 2009

Miniony tydzień został zdominowany przez produkcje oparte na najnowszych obrazach kinowych. Swoją premierę zaliczył zarówno konsolowy G.I. Joe, jak też przeznaczona dla dzieci Załoga G na PC. Na uwagę zasługuje także pakiet GTA The Trilogy, dzięki któremu posiadacze konsol PS2 mogą przypomnieć sobie trzy kultowe pozycje z serii Grand Theft Auto.

Dream Pinball 3D w „złocie”
Dream Pinball 3D w „złocie”

wiadomość20 sierpnia 2006

Jak podaje niemiecki wydawca Zuxxez, studio ASK Homework zakończyło prace nad zręcznościówką o nazwie Dream Pinball 3D. Premiera gry odbędzie się na początku września. Tytuł zostanie oddany w ręce posiadaczy pecetów oraz konsol Microsoft Xbox i Nintendo Dual Screen.

Zagraj w Dream Pinball 3D i zgarnij 10 tysięcy dolarów w konkursie Two Worlds
Zagraj w Dream Pinball 3D i zgarnij 10 tysięcy dolarów w konkursie Two Worlds

wiadomość17 lipca 2006

Dziesięć tysięcy dolarów – tyle pieniędzy można wygrać w nowym konkursie zorganizowanym przez firmę ZUZZEX Entertainment, który związany jest z grami Two Worlds oraz Dream Pinball 3D.

Dobrych Pinballi nigdy mało
Dobrych Pinballi nigdy mało

wiadomość21 września 2005

Firma ASK Homework poinformowała, iż pracuje nad nową grą o nazwie Dream Pinball 3D. Cieszy fakt, iż producenci nie zapominają o fliperach, powoli już odchodzącej do lamusa rozgrywce, w odniesieniu do komputerów PC. Jak się okazuje, pokaz realistycznej fizyki w grach, nie musi oznaczać rozbudowanego FPSa.

PC
XBOX
NDS
Wii
iOS