Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Dofus-Arena (PC)
OkładkaDofus-Arena (PC)

Dofus-Arena PC

Sieciowa, turowa strategia, opierająca się na świecie znanej, francuskiej gry MMORPG o nazwie Dofus. Ze względu na zastosowaną koncepcję rozgrywki oraz charakterystyczny klimat, grę można śmiało porównać do znanego z konsoli PlayStation tytułu Final Fantasy Tactics.

Strategiczne | fantasy | turowe

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Dofus-Arena Premiera PC

30sierpnia2006

producent: Ankama Studio wydawca: Ankama Studio Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Dofus-Arena to sieciowa, turowa strategia, opierająca się na świecie znanej, francuskiej gry MMORPG o nazwie Dofus. Ze względu na zastosowaną koncepcję rozgrywki oraz charakterystyczny klimat, grę można śmiało porównać do znanego z konsoli PlayStation tytułu Final Fantasy Tactics, zaś graczom pecetowym styl gry może przywodzić na myśl takie produkcje, jak Jagged Alliance czy Silent Storm – tyle, że w Arenie potyczki toczymy wyłącznie z żywymi graczami za pośrednictwem Internetu, a animowana szata graficzna i humorystyczny, barwny świat przedstawiony, zachęcają do gry także młodszych użytkowników.

Po zarejestrowaniu się na stronie producenta możemy przystąpić do zalogowania się i wybrania jednego z dwóch dostępnych trybów rozgrywki: 1v1 oraz 2v2, w zależności od tego, czy preferujemy indywidualną rozgrywkę, czy też grę zespołową. Zanim zaczniemy rywalizację na polu bitwy (podobnie jak we wspomnianych wyżej tytułach, podzielonym na kwadraty i charakteryzującym się różną konfiguracją terenową), musimy stworzyć pewną pulę postaci (maksymalnie 10), z których przed każdą walką będziemy komponować nasz zgrany, wzajemnie uzupełniający się zespół. Do wyboru mamy dziesięć profesji o różnych umiejętnościach, czarach i rolach, jakie mogą pełnić na placu boju. Każdy wojownik jest określany czterema głównymi parametrami: punktami życia, szybkością, punktami akcji, inicjatywą; oraz serią atrybutów drugorzędnych, takich jak: odporność na obrażenia różnego typu, siła uderzeń itp. Sami wybieramy, jakie zdolności czy zaklęcia będzie znał nasz pupil, sami także kompletujemy jego ekwipunek, składający się z broni (różnego rodzaju miecze, różdżki, sztylety itd.) peleryny, hełmu, zwierzątka-towarzysza oraz tytułowego „dofusa”, czyli przedmiotu przypominającego wyglądem wielkie jajko. Każdy noszony przedmiot ma wpływ na parametry i atrybuty naszej postaci, jednocześnie podnosi także wartość bojową oraz koszt wystawienia naszego żołdaka. Przed walką mamy bowiem ustalony limit punktów, które możemy przeznaczyć na złożenie kilkuosobowego zespołu bohaterów. Należy więc racjonalnie uzbrajać swych podopiecznych i rozsądnie wybierać zdolności, aby wyważyć proporcję jakości do ilości.

Sama walka prowadzona jest oczywiście w systemie turowym, przy czym zastosowano bardzo ciekawy patent, pozwalający znacząco przyspieszyć walki. Każda kolejna tura powoduje bowiem stopniowe zmniejszanie się pola bitwy, najbardziej zewnętrzne klocki mapy po prostu odpadają, zmuszając graczy do walki na bliskim dystansie. Każde zwycięstwo podnosi nasz współczynnik doświadczenia, jednak nie ma on bezpośredniego wpływu na umiejętności czy siłę naszych postaci – jest to tylko swojego rodzaju wskaźnik naszych umiejętności strategicznych. Nie zmienia to oczywiście faktu, iż zdobycie jak największej ilości punktów doświadczenia należy do priorytetowych celów rozgrywki. Bitwy toczymy w trzech głównych trybach gry: aktywnym ladderze (punktującym każdą porażkę i każdy tryumf), praktyce z przyjaciółmi (nie sankcjonowanej przez jakąkolwiek punktację) oraz losowej rozgrywce (przypomina praktykę, tyle że tutaj ćwiczymy z losowo dobranym przeciwnikiem, tak jak w ladderze).

Tryb gry: multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  

Ocena użytkowników: 7,5 / 10 na podstawie 44 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Dofus-Arena

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Dofus-Arena Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium III 1
  • 2GHz
  • 256MB RAM
  • Windows 2000/XP