Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSportowePC
Okładka Deep Fritz 9 (PC)
OkładkaDeep Fritz 9 (PC)

Deep Fritz 9 PC

Fritz 9 to kolejna wersja bardzo znanego programu szachowego, z którym zmierzyło się wielu byłych i obecnych mistrzów (arcymistrzów) szachów, wśród których można wymienić m.in. Władimira Kramnika czy Garry'ego Kasparowa.

Sportowe | szachy

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Deep Fritz 9 Premiera PC

27września2005

producent: Chessbase wydawca: Chessbase Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Fritz 9 to kolejna wersja bardzo znanego programu szachowego, z którym zmierzyło się wielu byłych i obecnych mistrzów (arcymistrzów) szachów, wśród których można wymienić m.in. Władimira Kramnika czy Garry’ego Kasparowa. Najnowsza część opisywanej serii oddaje w ręce miłośników tej dyscypliny mnóstwo nowych elementów. Twórcy gry postarali się także o rozbudowanie niektórych opcji z Fritz 8.

Rozgrywając kolejne partie Fritz 9 pozwala nam na wybór tego, czy po przeciwnej stronie szachownicy znajdować się będzie trójwymiarowy model urządzenia „Szachowego Turka” z XIX wieku lub też futurystyczna kobieta-robot o imieniu Mia. Warto dodać że legendarny „Szachowy Turek” (Chess Turk), to pseudo machina, która była obsługiwana przez mistrza szachowego ukrytego w jej wnętrzu. Przegrały z nią tak wybitne postacie jak Napoleon Bonaparte, Benjamin Franklin czy Edgar Allen Poe. Naturalnie istnieje też możliwość pominięcia wizualizacji otoczenia i pokazywania tylko szachownicy. Komputerowi rywale nie grają schematycznie, dopasowują swoją taktykę do naszych ruchów. Każde posunięcie jest zapisywane, więc można na bieżąco analizować swoją grę.

Oczywiście Fritz 9 nie jest przeznaczony tylko dla doświadczonych zawodników - także początkujący znajdą tutaj coś dla siebie. Oprócz kilku zróżnicowanych poziomów trudności rozgrywki, program zawiera rozbudowane opcje treningowe, które w możliwie jak najbardziej przystępny sposób tłumaczą dość skomplikowane zasady zmagań. W omawianej produkcji znajduje się ok. jednej godziny filmów z materiałem instruktażowym dla graczy o różnym stopniu zaawansowania. Ponadto, w bazie danych gry zawarto milion różnych, stojących na całkiem wysokim poziomie pojedynków z lat 1625-2005, które można dowolnie odtwarzać i analizować.

Wraz z opisywaną pozycją, miłośnicy szachów otrzymują również roczną subskrypcję w serwisie playchess.com (wartą ponad 115 PLN), na którym mogą praktycznie o każdej porze dnia i nocy znaleźć ludzi chętnych do gry. W trybie rywalizacji z innymi osobami można nie tylko rozegrać pojedynczą partię, ale też wziąć udział w szachowym turnieju, czy poświęcić swój czas na samo obserwowanie pojedynków.

Pod względem graficznym, Fritz 9 prezentuje się odrobinę lepiej od swojego poprzednika. Szachownica jest oczywiście fotorealistyczna, a poszczególne figury bardzo szczegółowe i pokryte dobrymi teksturami. Ponadto, zastosowano tutaj nowoczesną technologię PhysX, zajmującą się obsługą fizyki w grach.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / sieć lokalna  

Nośnik: 1 DVD

Ocena użytkowników: 4 / 10 na podstawie 29 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Deep Fritz 9: Odpowiednia dla każdego wieku.

Deep Fritz 9 Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium IV 2
  • 2 GHz
  • 256 MB RAM
  • karta grafiki 128 MB
  • Windows XP