Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiSwitchPC
Okładka Dark Light (Switch)
OkładkaDark Light (Switch)

Dark Light

Platformowa gra akcji z historią osadzoną w cyberpunkowym, postapokaliptycznym świecie pełnym nadprzyrodzonych istot. Dark Light stawia na liczne rozwiązania horrorowe, eksplorację dostępnych poziomów i dynamiczne starcia z przeciwnikami.

Akcji | cyberpunk | science fiction | platformówki | 2D | indie | side-scroll | urban fantasy

Dark Light Premiera

Gry podobne do Dark Light

Dead Cells

Dex

Source of Madness

Dark Light czerpie liczne inspiracje z gier typu metroidvania oraz soulslike. Rozgrywka polega na eksplorowaniu zniszczonego, cyberpunkowego świata, opanowanego przez istoty ukrywające się w ciemnych zakątkach zrujnowanych miast. Za stworzenie gry odpowiada studio Mirari&Co., specjalizujące się w produkowaniu animacji i materiałów promocyjnych dla firm. Dark Light stanowi ich debiut jeśli chodzi o branżę gier komputerowych. Przed faktyczną premierą tytuł funkcjonował we wczesnym dostępie.

Fabuła

Protagonistą gry jest człowiek należący do ugrupowania Mrocznych Łowców. Trafił on do bezlitosnego świata, w którym musi znaleźć oraz obronić ostatnią nadzieję dla upadającej ludzkości. Przetrwanie umożliwia mu specjalistyczny sprzęt, zasilany energią pozyskiwaną z nadprzyrodzonych istot rządzących eksplorowanymi przez nas obszarami. Niektórych nie jesteśmy w stanie dostrzec gołym okiem, dlatego podczas rozgrywki nieustannie towarzyszy nam specjalny dron – jego światło sprawia, że kreatury stają się widoczne i podatne na atak.

Mechanika

Akcję gry obserwujemy z boku, w sposób typowy dla metroidvanii. Świat składa się z licznych platform, ruchomych lub statycznych, po których skaczemy, biegamy i na których walczymy z przeciwnikami. Układają się one w skomplikowane labirynty pełne ukrytych pomieszczeń, dając graczowi swobodę eksploracji i umożliwiając obranie własnej, unikalnej drogi do celu. W przeskakiwaniu pomiędzy nimi może nam pomóc specjalny plecak odrzutowy, przedłużający pokonywane przez protagonistę odległości. Niektóre obszary są pogrążone w całkowitych ciemnościach, więc widoczność wokół bohatera jest na nich ograniczona do światła emitowanego przez towarzyszącego mu drona. Robot umożliwia widzenie wybranych, zamaskowanych przeciwników i odblokowuje część z ukrytych ścieżek, zawierających dodatkowe przedmioty do zebrania.

Do dyspozycji mamy kilka rodzajów broni. Możemy posługiwać się sprzętem do walki wręcz (miecze, młoty, pałki), na odległość (broń palna) lub do rzucania. Każdą z broni możemy kilkukrotnie ulepszyć zbieranymi w świecie gry materiałami, zwiększając którąś z czterech statystyk określających ich parametry: obrażenia, zużycie energii, szybkość ataku oraz obrażenia krytyczne. Usprawniając sprzęt, rozwijamy jednocześnie umiejętności głównego bohatera, który poprzez używanie konkretnego przedmiotu rozwija odpowiadające mu zdolności. Oprócz zwykłych przeciwników, w grze spotykamy również potężnych bossów, wymagających od nas zastosowania odpowiedniej taktyki i optymalnego korzystania z dostępnego wyposażenia. Niektórzy wrogowie szykują na nas pułapki i atakują z zaskoczenia, budując poczucie zagrożenia – może się jednak zdarzyć, że towarzyszący bohaterowi dron wykryje niebezpieczeństwo i w porę nas przed nim ostrzeże.

Kwestie techniczne

Oprawa graficzna Dark Light w momencie premiery stała na przyzwoitym poziomie. Twórcy poświęcili wiele uwagi na dopracowanie efektów świetlnych, by pogłębić wrażenie przemierzania mrocznych obszarów, gdzie każde źródło światła jest na wagę złota. Animacje postaci hołdują starym grom tego typu, nie łącząc się płynnie i stawiając raczej na responsywność niż realizm.

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Dark Light: 16+

Dark Light Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i3-2100 3.1 GHz / AMD FX-6300 3.5 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 560 lub lepsza
  • 3 GB HDD
  • Windows 7
PC
Switch