Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPC
Okładka Catechumen (PC)

Catechumen PC

Z pozoru kolejny, typowy przedstawiciel gatunku first person perspective shooter. W tym przypadku pozory jednak mylą. Niezwykłość tytułu polega na tym, że autorom udało się stworzyć grę, w której nie mamy do czynienia z hektolitrami przelanej krwi.

Akcji | FPP | strzelanki

PC Windows
Okładka Catechumen (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

19marca2000

Catechumen studia N’Lightning Software to z pozoru kolejny, typowy przedstawiciel gatunku first person perspective shooter. W tym przypadku pozory jednak mylą. Niezwykłość tytułu polega na tym, że autorom udało się stworzyć grę, w której nie mamy do czynienia z hektolitrami przelanej krwi. Prawdę mówiąc, widoku krwi nie doświadczamy w ogóle, co jest zjawiskiem niecodziennym jeśli chodzi o ten gatunek gier. Spotykamy za to wiele elementów zaczerpniętych z Biblii i religii chrześcijańskiej.

Fabuła przenosi nas do 131 roku naszej ery, na teren Imperium Rzymskiego. Jest to czas prześladowań katolików, nie chcących wyrzec się swej wiary i pochylić czoła przed rzymskimi bogami. Setki osób zostają zamordowane, kolejne tysiące trafiają do Koloseum, by tam oddać życie ku uciesze tłumów. Mimo nieustannego zagrożenia po świecie krążą ludzie nauczający o Chrystusie i przygotowujący innych do przyjęcia chrztu świętego. Taka dorosła osoba, czekająca na ochrzczenie nazywa się Catechumen. To właśnie w taką postać wcielamy się w grze. Niestety, zły los sprawił, że nasz mentor i grupa chrześcijan zostali pojmani przez rzymskich żołnierzy. Na nasze barki spada obowiązek uratowania przyjaciół.

Wykonanie zadania wiąże się z koniecznością przejścia osiemnastu epizodów (o rosnącym poziomie trudności), pełnych lochów, pułapek i zagadek zmuszających do ruszenia głową. Na naszej drodze stają zastępy wrogów, począwszy od dzikich bestii tresowanych do walk na arenie, poprzez rzymskich legionistów, a skończywszy na upadłych aniołach, demonach z piekła rodem, a nawet Lewiatanie. Nie braknie też największego wroga chrześcijan czyli Szatana.

Jak w takim razie można poradzić sobie bez przelewu krwi i zabijania? Podstawą jest oczywiście wiara. Naszymi przewodnikami są aniołowie, którzy obdarzają nas stosownym ekwipunkiem – Swords of the Spirit, Armor of God, oraz zestawem zwojów zwiększających naszą wolę. Wspomnianych mieczy jest kilka, każdy z nich ma inne właściwości, rosnące wraz z postępami w grze. Każdy z nich emituje coś w rodzaju laserowego promienia, którym musimy trafić we wroga. Sposób reakcji przeciwników na trafienie, zależy od rodzaju trafionej istoty, np. demony zostają odesłane do swych wymiarów, a rzymscy żołnierze nawracają się na wiarę chrześcijańską, po czym padają na kolana i zaczynają się modlić!

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 CD

Ocena czytelników: 3,8 / 10 na podstawie 70 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Catechumen

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Catechumen

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Pentium 233MHz, 64MB RAM, akcelerator 3D (DirectX 7.0), Windows 95/98/2000/ME