Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikLogicznePSP
Okładka Blokus Portable: Steambot Championship (PSP)

Blokus Portable: Steambot Championship PSP

Produkt bazujący na popularnej grze planszowej. Zapełniamy pole do gry dostępnymi obiektami, starannie planując każde posunięcie i blokując pozostałych uczestników zabawy.

Logiczne | tytuły ekskluzywne PlayStation

PlayStation Portable
Okładka Blokus Portable: Steambot Championship (PSP)

producent: Irem

wydawca PL: Codemasters

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PSP:

26lutego2008

25września2008

pudełko PL

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Blokus Portable: Steambot Championship jest rozbudowaną grą logiczną. Produkt ten w bardzo wyraźny sposób odwołuje się do cieszącej się ogromną popularnością i wielokrotnie wyróżnianej gry planszowej. Za przygotowanie Blokus Portable odpowiedzialne jest japońskie studio developerskie o nazwie Irem. Firma ta w przeszłości opracowała też takie gry jak R-Type Final, czy Steambot Chronicles.

Zasady rozgrywki są bardzo zbliżone do oryginalnej gry planszowej. W zabawie przeważnie bierze udział czterech graczy. Całość rozgrywana jest na jednej planszy, którą podzielono na kilkadziesiąt pól o tej samej wielkości. Grający przystępują do zabawy dysponując obiektami ściśle określonego koloru i znajdując się w jednym z narożników. Zabawa polega na zapełnianiu planszy, uwzględniając jednak pewne ograniczenia. Układane obiekty mogą się ze sobą łączyć co najwyżej rogami, ale tylko wtedy gdy są takiego samego koloru. Powoduje to zwiększenie znaczenia oddziaływania z elementami rozmieszczanymi przez innych graczy. Wygrywa ta osoba, która zdoła rozstawić wszystkie swoje obiekty lub pod koniec rundy ma ich najmniej. Całość wymaga więc nie tylko rozsądnego planowania kolejnych posunięć, ale również agresywnego blokowania przeciwników, tak aby zyskać nad nimi cenną przewagę.

W Blokus Portable z oczywistych względów duży nacisk położono na zwiększenia znaczenia multiplayera. Przewidziano tu wiele różnych trybów zabawy. Wybierając klasyczne ustawienia do pojedynczego starcia przystępują cztery osoby. Warto tu zaznaczyć, iż do zabawy wymagany jest wtedy pojedynczy egzemplarz gry. Korzystając z opcji bezprzewodowej komunikacji w rozgrywkach może z kolei wziąć udział nawet szesnaście osób.

Istotna innowacja dotyczy zawarcia znanych z innej produkcji firmy Irem postaci. Mowa tu o wspomnianym już wyżej Steambot Chronicles. W sumie można wybierać pomiędzy osiemnastoma różnymi osobistościami, przy czym niektóre z nich są początkowo zablokowane. Ponadto przewidziano opcję pozyskiwania zasobów pieniężnych, dzięki czemu możliwe staje się kupowanie swoim bohaterom nowych elementów ubioru. Z myślą o sympatykach Steambot Chronicles przygotowano także oddzielny tryb zabawy, wzorowany na klasycznych RPG-ach. Można się tu zająć eksploracją dostępnych komnat i wysłuchiwaniem krótkich dialogów.

Oprawa wizualna Blokus Portable odgrywa zdecydowanie drugorzędną rolę. Akcja obserwowana jest z lotu ptaka. Warto też dodać, iż wygląd widocznych na ekranie postaci utrzymany został w stylu anime.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   sieć lokalna     Liczba graczy: 1-16  

Cena gry w dniu premiery: 99,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Blokus Portable: Steambot Championship

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.