Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikLogicznePSP
Okładka Blokus Portable: Steambot Championship (PSP)
OkładkaBlokus Portable: Steambot Championship (PSP)

Blokus Portable: Steambot Championship PSP

Produkt bazujący na popularnej grze planszowej. Zapełniamy pole do gry dostępnymi obiektami, starannie planując każde posunięcie i blokując pozostałych uczestników zabawy.

Logiczne | tytuły ekskluzywne PlayStation

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Blokus Portable: Steambot Championship Premiera PSP

26lutego2008

pudełko PL

25września2008

producent: Irem wydawca: Majesco Entertainment wydawca PL: Codemasters

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Blokus Portable: Steambot Championship jest rozbudowaną grą logiczną. Produkt ten w bardzo wyraźny sposób odwołuje się do cieszącej się ogromną popularnością i wielokrotnie wyróżnianej gry planszowej. Za przygotowanie Blokus Portable odpowiedzialne jest japońskie studio developerskie o nazwie Irem. Firma ta w przeszłości opracowała też takie gry jak R-Type Final, czy Steambot Chronicles.

Zasady rozgrywki są bardzo zbliżone do oryginalnej gry planszowej. W zabawie przeważnie bierze udział czterech graczy. Całość rozgrywana jest na jednej planszy, którą podzielono na kilkadziesiąt pól o tej samej wielkości. Grający przystępują do zabawy dysponując obiektami ściśle określonego koloru i znajdując się w jednym z narożników. Zabawa polega na zapełnianiu planszy, uwzględniając jednak pewne ograniczenia. Układane obiekty mogą się ze sobą łączyć co najwyżej rogami, ale tylko wtedy gdy są takiego samego koloru. Powoduje to zwiększenie znaczenia oddziaływania z elementami rozmieszczanymi przez innych graczy. Wygrywa ta osoba, która zdoła rozstawić wszystkie swoje obiekty lub pod koniec rundy ma ich najmniej. Całość wymaga więc nie tylko rozsądnego planowania kolejnych posunięć, ale również agresywnego blokowania przeciwników, tak aby zyskać nad nimi cenną przewagę.

W Blokus Portable z oczywistych względów duży nacisk położono na zwiększenia znaczenia multiplayera. Przewidziano tu wiele różnych trybów zabawy. Wybierając klasyczne ustawienia do pojedynczego starcia przystępują cztery osoby. Warto tu zaznaczyć, iż do zabawy wymagany jest wtedy pojedynczy egzemplarz gry. Korzystając z opcji bezprzewodowej komunikacji w rozgrywkach może z kolei wziąć udział nawet szesnaście osób.

Istotna innowacja dotyczy zawarcia znanych z innej produkcji firmy Irem postaci. Mowa tu o wspomnianym już wyżej Steambot Chronicles. W sumie można wybierać pomiędzy osiemnastoma różnymi osobistościami, przy czym niektóre z nich są początkowo zablokowane. Ponadto przewidziano opcję pozyskiwania zasobów pieniężnych, dzięki czemu możliwe staje się kupowanie swoim bohaterom nowych elementów ubioru. Z myślą o sympatykach Steambot Chronicles przygotowano także oddzielny tryb zabawy, wzorowany na klasycznych RPG-ach. Można się tu zająć eksploracją dostępnych komnat i wysłuchiwaniem krótkich dialogów.

Oprawa wizualna Blokus Portable odgrywa zdecydowanie drugorzędną rolę. Akcja obserwowana jest z lotu ptaka. Warto też dodać, iż wygląd widocznych na ekranie postaci utrzymany został w stylu anime.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: sieć lokalna   Liczba graczy: 1-16  

Blokus Portable: Steambot Championship cena w dniu premiery: 99,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Blokus Portable: Steambot Championship

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.