Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGWWW
Okładka Below (Failbetter Games) (WWW)
OkładkaBelow (Failbetter Games) (WWW)

Below (Failbetter Games) WWW

Przeglądarkowa gra RPG z silnie zarysowaną warstwą narracyjną, w której połączono elementy karcianki oraz tradycyjnej gry paragrafowej. Rozgrywka polega na eksploracji podziemi, podczas której dokonujemy nieustannych wyborów, wpływających na rozwój fabuły.

RPG | karciane | przeglądarkowe | paragrafowe

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Below (Failbetter Games) Premiera WWW

anulowana

producent: Failbetter Games wydawca: Failbetter Games Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Below jest przeglądarkową grą RPG z silnie zarysowaną warstwą narracyjną, w której połączono elementy karcianki oraz tradycyjnej gry paragrafowej. Tytuł jest dziełem Chrisa Gardinera, na co dzień związanego z niezależnym studiem Failbetter Games (The Sunless Sea, Dragon Age: The Last Court). Tytuł nie uzyskał oczekiwanego poparcia w serwisie Kickstarter, jednak dzięki sporemu zainteresowaniu społeczności graczy, postanowiono rozwijać go w formie autorskiego projektu.

Akcja gry rozpoczyna się w miejscu znanym jako Gallowmore, z którego przeszłością związane jest mnóstwo mrocznych legend. Mówią one o złowrogich spojrzeniach, czających się głęboko w lesie oraz tajemniczych głosach, dobiegających z pobliskiego cmentarza. Miejsce to raz po raz odwiedzane jest przez odważnych wojowników, pragnących przejąć władzę nad zapomnianą krainą. Gallowmore potrzebuje bohaterów, a jednym z nich może być właśnie gracz. Wciela się on w jednego ze zwykłych mieszkańców miasteczka, którego los pchnął do podjęcia wyjątkowych wyzwań.

Przystępując do rozgrywki, tworzymy swojego bohatera, wybierając jedną z predefiniowanych postaci (np. ubogiego zakonnika, córkę lokalnego kowala czy młodą czarodziejkę). Każdy z potencjalnych bohaterów obdarzony jest nieco innymi cechami, które mogą okazać się pomocne podczas przygody. Następnie wyruszamy na eksplorację pobliskich podziemi, mając na celu poznanie nie tylko tajemnic drzemiących pod ziemią, ale także ważnych faktów ze swojej własnej przeszłości. Połączenie tych dwóch elementów pozwoli nam stworzyć unikalną historię z naszym własnym udziałem.

Rozgrywka przebiega w sposób zbliżony do popularnych paragrafowych gier RPG, w których nieustannie dokonujemy wyborów, aby przekonać się jakie niosą one konsekwencje. Całość urozmaicona została elementami typowych karcianek. W grze ciągniemy karty z dwóch oddzielnych talii, gdzie pojawiają się losowo karty zależne od podejmowanych przez nas w trakcie gry decyzji. Stos o nazwie Below zawiera lokacje, postaci niezależne oraz potencjalne niebezpieczeństwa, którym przyjdzie nam stawić czoła. Talia Above reprezentuje zaś nasze własne wspomnienia - są one pomocne podczas łączenia fragmentów poznawanej historii w jedną całość. Każda przeżyta przygoda czy też wykonanie zadania, owocuje zdobyciem specjalnych punktów, które możemy następnie wykorzystać do rozwoju postaci lub stworzenia przydatnych elementów ekwipunku.

Below czerpie inspiracje z wielu źródeł związanych z folklorem i szeroko pojętym nurtem fantasy. Ich elementem wspólnym jest zaś motyw eksploracji podziemi. W grze możemy odnaleźć nawiązania m.in. do historii Beowulfa, Grobowców Atuanu Ursuli K. Le Guin czy znanych z Władcy Pierścieni kopalni Morii. Gra dostępna jest za darmo, jednakże autor przewidział możliwość zakupienia dodatkowych postaci oraz lochów za pomocą wewnętrznego systemu mikropłatności.

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Below (Failbetter Games): Odpowiednia dla każdego wieku.