Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCANDiOSSwitchPS4XONE
Okładka Beholder (PC)

Beholder

Beholder: Complete Edition

Niezależna gra przygodowa, inspirowana dziełami George’a Orwella, Aldousa Huxley’a oraz Ray’a Bradbury’ego. Beholder przenosi gracza do dystopijnego świata, gdzie życie obywateli w całości podporządkowane jest rządowi, a prywatność i wolność słowa należą do reliktów przeszłości.

Przygodowe | elementy strategiczne | dystopia | indie | 2.5D

Okładka Beholder (PC)

producent: Warm Lamp Games

wydawca: Alawar Premium

wydawca PL: Techland

Strona oficjalna

data premiery gry:

9lis2016

PC

17maj2017

iOS AND

16sty2018

PS4

19sty2018

XONE

data nieogłoszona

Switch

Beholder jest grą przygodową, stworzoną przez niezależne studio Warm Lamp Games. Źródło inspiracji dla deweloperów stanowiły dzieła George’a Orwella, Aldousa Huxleya oraz Raya Bradbury’ego. Tytuł zadebiutował na komputerach osobistych, a po pewnym czasie trafił również na urządzenia mobilne i konsole.

Fabuła

Wydany na platformę PC, Switch itd. Beholder przenosi gracza do dystopijnego świata, gdzie życie obywateli podporządkowane jest przepisom wyznaczonym przez autorytarny rząd; prywatność nie istnieje, podobnie jak wolność słowa. Głównym bohaterem gry jest Carl Shteyn – menadżer apartamentowca, którego oficjalnym obowiązkiem jest dbanie o wygodę mieszkańców. Jego profesja jest jednak przykrywką, bowiem prawdziwym celem protagonisty jest inwigilacja rezydentów i raportowanie o odkrytych dowodach, mających potwierdzić ich działalność na szkodę totalitarnego porządku.

Fabuła gry ma wiele rozgałęzień, zależnych od podejmowanych przez nas decyzji. Często przychodzi nam dokonywać niejednoznacznych moralnie wyborów, gdzie na jednej szali spoczywa dobro obywateli, a na drugiej utrzymanie własnej rodziny. Opowieść może więc zakończyć się na wiele sposobów.

Mechanika

W Beholder akcja prezentowana jest w perspektywie bocznej. Rozgrywka polega na eksploracji apartamentowca, podglądaniu mieszkańców przez dziurki od kluczy oraz na podsłuchiwaniu prowadzonych przez nich rozmów. Pod ich nieobecność gracz przeszukuje należące do nich mieszkania w celu odnalezienia potencjalnych dowodów na ich zbrodniczą działalność.

Po zakończeniu śledztwa stajemy przed koniecznością przygotowania odpowiedniego raportu, do którego dołączamy pozyskane materiały. Następnie mierzymy się z konsekwencjami swoich czynów pokroju aresztowania podejrzanego, bądź nawet zakatowania go na oczach rodziny przez funkcjonariuszy państwowych.

Kwestie techniczne

Rysunkowa oprawa graficzna wydanej na platformę PC, Switch itd. gry Beholder jest oszczędna w detale, a kolorystyka została utrzymana w mrocznej tonacji. Całość komponuje się z ponurym klimatem opowiedzianej historii, potęgowanym przez skomponowaną na potrzeby gry muzykę.

Pozostałe

Na konsolach Beholder zadebiutował w wersji Complete Edition, w której oprócz podstawowej wersji gry zawarto dodatek zatytułowany Błogi sen (Blissful Sleep). Add-on pozwala graczom wcielić się w Hektora, czyli byłego zarządcę bloku, który sprawował pieczę nad jego mieszkańcami przed Carlem Shteynem. Dzięki temu możemy dowiedzieć się o tym, w jakich okolicznościach poprzednik bohatera „podstawki” stracił swoją posadę.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,4 / 10 na podstawie 195 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 39,90 PLN

Centrum Nintendo Switch - Wszystko o konsoli i jej grach

Gry podobne do Beholder

Klasyfikacja PEGI Beholder

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Danteveli_ Ekspert 8 stycznia 2017

Moja wiedza na temat życia w totalitarnym ustroju jest znikoma. Jasne że przeczytałem kilka książek na ten temat. Widziałem też parę filmów skupiających się na tym zagadnieniu. Byłem nawet przez kilka chwil w Korei Północnej, ale ma się to wszystko nijak do doświadczenia na własnej skórze udręki życia pod butem władzy. Z tego powodu pomysł gry Beholder wydał mi się niezwykle interesujący. Tylko czy symulator menadżera apartamentowca może sprawiać graczom frajdę?

7.0
PC
iOS
AND
PS4
XONE
Switch