Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPSVPS4
Okładka Atelier Firis: The Alchemist and the Mysterious Journey (PC)
OkładkaAtelier Firis: The Alchemist and the Mysterious Journey (PC)

Atelier Firis: The Alchemist and the Mysterious Journey

Osiemnasta pełnoprawna odsłona rozbudowanego cyklu gier jRPG Atelier, rozwijanego od 1997 roku – głównie przez japońskie studio Gust. Wcielamy się w rolę tytułowej dziewczyny, Firis Mistlud, która postanawia opuścić swoje podziemne górnicze miasto i udać się w podróż w nieznane.

RPG | TPP | fantasy | turowe | crafting | jRPG

Atelier Firis: The Alchemist and the Mysterious Journey Premiera

2lis2016

PS4 PSV

7mar2017

PC

producent: Gust wydawca: Koei Tecmo Strona oficjalna

Gry podobne do Atelier Firis: The Alchemist and the Mysterious Journey

Final Fantasy VII

Final Fantasy IX

Tales of Berseria

Atelier Firis: The Alchemist of the Mysterious Journey na PS4, PC i PSV jest osiemnastą odsłoną cyklu, tworzonego niezmiennie przez japońskie studio Gust. Produkcja stanowi zupełnie nowy rozdział dla serii, a także ustanawia nowe standardy – deweloperzy wprowadzają bowiem liczne zmiany w mechanice rozgrywki, a przy tym oddają w ręce graczy największy świat w historii cyklu.

Fabuła

W Atelier Firis: The Alchemist of the Mysterious Journey gracz wciela się w rolę tytułowej Firis Mistlud. Dziewczyna dorastała w zamkniętym, podziemnym mieście górniczym, nie mając dostępu do zewnętrznego świata. Pewnego dnia jednak nadarza się okazja, by opuścić ojczyznę i udać się w podróż w nieznane, którą protagonistka niezwłocznie wykorzystuje. By się należycie przygotować, wchodzi w posiadanie tajemnej wiedzy alchemicznej, jaka ma jej pomóc w poznawaniu nowego środowiska. Świat znajdujący się na powierzchni to miejsce, w którym heroina musi stawić czoła nieznanym do tej pory wyzwaniom. Na szczęście, na jej korzyść wpływa również doświadczenie w pracy górnika, które wielokrotnie pozwala jej wychodzić cało z rozmaitych tarapatów.

Fabuła prezentowana jest zarówno poprzez rozmowy z bohaterami, jak i przerywniki filmowe. Historia zmienia się w trakcie rozgrywki, w zależności od decyzji podejmowanych przez gracza. Oprócz zadań z wątku głównego, na wykonanie czeka też szereg misji pobocznych, zlecanych przez spotykane w trakcie przygody postacie niezależne. Należy odnotować, że na zachowanie NPC-ów wpływ ma również cykl dnia i nocy.

Mechanika

Atelier Firis: The Alchemist of the Mysterious Journey stanowi nowe otwarcie dla serii. W porównaniu z poprzednimi jej odsłonami, studio Gust wprowadziło liczne usprawnienia i zmiany. Pierwszą z nich jest świat gry, największy w historii cyklu. Całość została podzielona na rozbudowane lokacje, takie jak choćby miasteczko portowe czy mroźne góry. Co ciekawe, bohaterka przywdziewa stroje dostosowane do miejsca, w jakim się znajduje – ubranie odpowiada między innymi panującym w konkretnej lokacji warunkom atmosferycznym. Wybory podejmowane przez gracza również mogą pchnąć rozgrywkę na nowe tory. Przykładowo, jeśli na swojej drodze napotkamy zepsuty most, możemy poszukać innej drogi by przekroczyć rzekę, lub odbudować go, wykorzystując materiały zebrane w trakcie podróży i alchemiczne umiejętności bohaterki.

Ponadto, po świecie gry porozrzucano miejsca, w których bohaterka może rozpalić ognisko – to tutaj dokonuje ona alchemicznej syntezy, kluczowej w celu pozyskania nowych przedmiotów. Mechanika, znana z poprzednich odsłon cyklu, została wzbogacona o nowy element zwany „Superdreadnought Synthesis”. Dzięki temu możliwe stało się tworzenie olbrzymich przedmiotów, które nie zmieściłyby się w należących do protagonistki naczyniach. Same surowce Firis może pozyskać wprost ze świata gry; drzewa, kamienie i inne elementy wypełniające środowisko składają się z cennych materiałów, niezbędnych do tworzenia nowych przedmiotów.

Ważny element Atelier Firis stanowi walka. W starciach z rozmaitymi potworami wykorzystujemy zróżnicowane, tworzone przez bohaterkę elementy ekwipunku. Podobnie jak miało to miejsce w poprzednich odsłonach cyklu, potyczki odbywają się w systemie turowym, a w ich trakcie korzystamy nie tylko standardowych i specjalnych ataków, lecz także z bomb i trucizn. Co ciekawe, maszkary, jakim przychodzi nam stawić czoła, również mogą stanowić źródło niektórych surowców.

Kwestie techniczne

Atelier Firis: The Alchemist of the Mysterious Journey na PS4, PC i PSV działa na silniku stworzonym na potrzeby poprzednich części serii. Produkcja charakteryzuje się zatem niezwykle kolorową i estetyczną oprawą graficzną, która przywodzi na myśl seriale anime. Rozgrywka toczy się w trójwymiarowym środowisku, a w trakcie rozgrywki mamy bezpośrednią kontrolę nad położeniem kamery. Na potrzeby gry skomponowano oryginalną ścieżkę dźwiękową, składającą się z kilkudziesięciu utworów.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 6,3 / 10 na podstawie 7 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Atelier Firis: The Alchemist and the Mysterious Journey

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Atelier Firis: The Alchemist and the Mysterious Journey Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5 2.6 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki Nvidia GeForce GTX 550 Ti lub lepsza
 • 35 GB HDD
 • Windows 7/8.1/10 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i7 3.4 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki Nvidia GeForce GTX 960 lub lepsza
 • 35 GB HDD
 • Windows 7/8.1/10 64-bit
PS4
PSV
PC