Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePCXONE
Okładka A Walk in the Dark (XONE)

A Walk in the Dark

Dwuwymiarowa platformówka łącząca w sobie elementy gier Limbo oraz VVVVVV. Produkcja została stworzona przez niezależne studio Flying Turtle Software, dla którego jest to pierwszy tak poważny projekt.

Zręcznościowe | platformówki | 2D | indie

Okładka A Walk in the Dark (XONE)

data premiery gry:

5lut2012

PC

19maj2017

XONE

A Walk in the Dark to platformówka 2D, w której wcielamy się w kota poszukującego swojej właścicielki – dziewczynki Arielle. Jest to dzieło niezależnego studia Flying Turtle Software z Portugalii, w skład którego wchodzą dwie osoby. Bruno Vidalowi zajmującemu stanowisko inżyniera oprogramowania towarzyszy dwa lata starszy Paulo Silva, odpowiedzialny za warstwę artystyczną produkcji. Obaj stworzyli wcześniej dwie gry dedykowane platformie Windows Phone 7, a to ich trzeci, ale jak dotąd największy projekt.

Dziewczynka Arielle udała się na spacer ze swoim kotem Bastem, z czego szczególnie zadowolony jest pocieszny zwierzak. Wreszcie może zasmakować trochę wolności, więc postanawia ruszyć na zwiedzanie okolicy i nie zważając na wołania swojej właścicielki, zostawia ją w tyle. Po krótkiej wędrówce Bast zaczyna gonić małe stworzenia i próbuje złapać jedno z nich. Próba kończy się jednak niepowodzeniem i kot ląduje na stercie kamieni. Momentalnie wszystko spowija dym, przybierający po chwili konkretny kształt - istoty znanej jako Dusza (ang. Spirit). Porywa ona dziewczynkę Arielle, która ledwie odnalazła swojego podopiecznego. Targany wyrzutami sumienia Bast chce odnaleźć swoją panią – wie, że nieoczekiwane porwanie to jego wina.

Dość proste, ale w pewien sposób intrygujące rozpoczęcie przygody zaprasza gracza do zwiedzenia coraz mroczniejszych zakamarków lasu. Sterowanie kotem jest proste i intuicyjne. Zwierzak charakteryzuje się dużą zwinnością, więc bez problemu przeskakuje z jednej platformy na drugą, ale też odbija się od ściany, a nawet biega po suficie. To właśnie możliwość odwrócenia grawitacji jest jednym z ciekawszych elementów rozgrywki. W każdej chwili można przenieść się z ziemi na „sufit”, co należy wykorzystać do ominięcia licznych przeszkód – podobny patent zastosowano w platformówce VVVVVV. Użyteczny okazuje się także ślizg pod niskimi obiektami.

Ponieważ mamy do czynienia z dwuwymiarową platformówką, akcję przez cały czas obserwujemy z boku ekranu. Sama oprawa graficzna przypomina z kolei grę Limbo. Główny bohater i wszelkie obiekty są więc zupełnie czarne, a elementem wyróżniającym ten tytuł od produkcji studia PlayDead jest kolorowe tło. Pozwoliło to nadać stworzonym lokacjom specyficznego, nieco mrocznego klimatu. W tle przygrywa klimatyczna muzyka stworzona przez Cody’ego Cooka.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe A Walk in the Dark

odpowiednia dla każdego wieku

A Walk in the Dark - nowa platformówka 2D łącząca elementy gier Limbo oraz VVVVVV
A Walk in the Dark - nowa platformówka 2D łącząca elementy gier Limbo oraz VVVVVV

wiadomość23 listopada 2011

W przyszłym roku w cyfrowej dystrybucji na PC ukaże się nowa platformówka 2D od niezależnego studia Flying Turtle Software. Tytuł łączy w sobie elementy takich gier jak Limbo czy VVVVVV.

PC
XONE