Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikLogicznePC
Okładka 3D Mahjongg (PC)

3D Mahjongg PC

3D Mahjongg to komputerowa adaptacja jednej z najstarszych gier logicznych świata przeniesiona w trzy wymiary. Zadaniem gracza jest szukanie identycznych klocków i usuwanie ich z ułożonej piramidki, według określonych reguł.

Logiczne | mahjong

PC Windows
Okładka 3D Mahjongg (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

27marca2001

8lipca2002

pudełko PL

Mahjong 3D to komputerowa adaptacja jednej z najstarszych gier logicznych świata. Powstała ona w starożytnym Państwie Środka, a jej historia sięga chińskiej dynastii Zachodniego Chou, czyli ok. 720 roku n.e. Podobnie jak większość gier karcianych tak i mahjong rozwijał się niezależnie w różnych okręgach i prowincjach dawnych Chin, zyskując niezliczone odmiany dla różnej liczby grających. Oprócz typowych odmian stanowiących kombinację pongów, kongów i czou’ów istnieją tzw. solitery – czyli rozgrywki dla jednego gracza, sprawdzające jego spostrzegawczość i zdolność przewidywania.

Kości do gry podzielone są na trzy główne kategorie: zwykłe – trzy kolory (bambusy, koła i charaktery) od 2 do 8; półszlachetne – 1 i 9 wszystkich trzech kolorów oraz szlachetne smoki (zielony, czerwony i biały) i wiatry (północny, południowy, wschodni i zachodni). Z nich układa się różne kombinacje pongów (3 jednakowe), kongów (4 jednakowe) i czou’ów (ciągłość, 3 z rzędu). Takie kombinacje nazywa się mahjong, a ich ułożenie kończy rozgrywkę. Zadaniem gracza jest szukanie identycznych klocków i usuwanie ich z ułożonej piramidki. Należy tak odkrywać klocki, aby za następnym ruchem mieć możliwość znalezienia innej pary. Dodatkowo grę utrudnia fakt, że zdejmowane klocki muszą się znajdować na jednej z krawędzi piramidki, a nie w środku pomiędzy innymi elementami, nawet jeśli znajdują się na wierzchu.

Gra Mahjong 3D przedstawia rozgrywkę w trzech wymiarach. Widok planszy można przybliżać i oddalać by lepiej przyjrzeć się poszczególnym sekwencjom. Nie może też spowszednieć sam kształt ułożonych klocków, ponieważ przygotowano ponad 90 rodzajów piramidek losowo ustawiających się na ekranie.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 CD

Ocena czytelników: 7 / 10 na podstawie 50 głosów czytelników.

Gry podobne do 3D Mahjongg

Wymagania wiekowe 3D Mahjongg

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe 3D Mahjongg

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium II 300MHz
  • 64MB RAM
  • akcelerator 3D
3D Mahjongg - recenzja gry
3D Mahjongg - recenzja gry

Recenzja 23 grudnia 2002, 13:42

O dźwiękach też niewiele można powiedzieć, bo za wiele ich nie ma. Zdejmowanie klocków z piramidek, najeżdżanie na przyciski itp. to raczej niewiele. Jeśli chodzi o muzykę, to mamy jeden trance’owy utworek. Szkoda, że producent nie pomyślał nad ich większą ilo-ścią. Ratunkiem na to jest ciekawa opcja – możemy skopiować własne mp3 do odpowiednie-go folderu i będą one odtwarzane po kolei. To na pewno uprzyjemni rozgrywkę i pomoże w skupieniu, czy też relaksie. Z drugiej strony opcja ta nie jest niczym ciekawym. Możemy przecież uruchomić Winampa przed wejściem do gry i mamy dokładnie to samo.