Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCPSPPS3
Okładka Umineko When They Cry (PC)
OkładkaUmineko When They Cry (PC)

Umineko When They Cry

Umineko When They Cry to japońska przygodówka typu visual novel. Opowiada historię tajemniczych morderstw mających miejsce na prywatnej wyspie w latach 80. ubiegłego wieku. Za powstanie gry odpowiada studio 07th Expansion.

Przygodowe | detektywistyczne | horror | 2D | visual novel | epizodyczne

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Umineko When They Cry Premiera

17sie2007

PC

16gru2010

PS3

20paź2011

PSP

Gry podobne do Umineko When They Cry

Fate/stay night

Steins;Gate

Higurashi When They Cry

Umineko When They Cry to epizodyczna gra przygodowa należąca do kategorii określanej mianem visual novel. Produkcję opracowało japońskie studio 07th Expansion, znane z Higurashi When They Cry.

Fabuła

Akcja gry toczy się głównie w 1986 roku na wyspie Rokkenjima, będącej własnością majętnej rodziny Ushiromiya. 4 października jej członkowie przybywają do zlokalizowanej tam rezydencji, aby omówić kwestię podziału majątku patriarchy rodu, który jest już jedną nogą w grobie. Na miejscu zostają uwięzieni przez sztorm, który odcina wyspę od reszty świata. Wkrótce potem dochodzi do serii morderstw i wiele wskazuje na to, że są one w jakiś sposób powiązane ze starą rodzinną legendą o wiedźmie imieniem Beatrice.

Fabuła składa się z kilku epizodów i każdy ukazuje alternatywną wersję wydarzeń rozpoczętych 4 października. Historie te są ze sobą powiązane i krok po kroku ujawniają przed graczem wszystkie tajemnice rodu Ushiromiya.

Mechanika

Bardzo mała interaktywność odróżnia Umineko When They Cry od innych przygodówek typu visual novel. Większość epizodów nie oferuje żadnej możliwości wpływania na przebieg fabuły, prezentując całkowicie liniową historię. Rola gracza sprowadza się tylko do jej śledzenia. Zabawę urozmaicają bogate materiały bonusowe, zawierające dodatkowe informacje ułatwiające zrozumienie przebiegu wydarzeń.

Wyjątkiem jest wieńczący główną fabułę epizod Twilight of the Golden Witch. W nim wzorem typowych gier visual novel co pewien czas musimy podejmować decyzje, które ostatecznie doprowadzają historię do jednego z dwóch alternatywnych zakończeń.

Kwestie techniczne

Kwestia wykonania Umineko When They Cry jest skomplikowana, gdyż od momentu premiery ukazało się wiele reedycji, oferujących mocno odmienne oprawy wizualne.

Gra zadebiutowała na PC w 2007 roku w Japonii. Prezentowała prostą grafikę łączącą niezbyt urodziwe dwuwymiarowe postacie ze statycznymi tłami stanowiącymi przerobione fotografie. Potem dzięki studiu Alchemist produkcja trafiła na PlayStation 3 – na potrzeby tej wersji opracowano zupełnie nową oprawę wizualną, zawierającą zera atrakcyjne obrazki zarówno sylwetek bohaterów, jak i teł. To wydanie zostało potem przeniesione na PlayStation Portable.

Przez długi czas gracze nieznający języka japońskiego mogli bawić się wyłącznie z wykorzystaniem nieoficjalnego fanowskiego tłumaczenia. Umineko When They Cry doczekało się oficjalnego anglojęzycznego wydania dopiero w 2016 roku. Ta wersja dostępna jest tylko na PC i oferuje dwa tryby zabawy. Pierwszy z nich jest identyczny z pierwowzorem z 2007 roku, natomiast drugi oferuje możliwość zmiany sylwetek postaci na nowe, wykonane w ładniejszym stylu. Co jednak ciekawe, pomimo podobieństw, nie są to te same sprite’y co w wydaniu konsolowym.

Elementy z edycji na PlayStation 3 udostępnione zostały graczom pecetowym dopiero w Umineko When They Cry: Gold Edition. To wydanie pozwala na przełączanie się między grafiką pierwowzoru z 2007 roku i oprawą wersji na PS3.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 4,9 / 10 na podstawie 23 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Umineko When They Cry: 16+

Umineko When They Cry Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Pentium III 800 MHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki Intel HD lub lepsza
  • 4 GB HDD
  • Windows XP
PC
PS3
PSP