Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Everspace - seria gier

Seria kosmicznych strzelanek wzbogaconych o elementy zaczerpnięte z innych gatunków. Cykl został wykreowany przez niezależne studio Rockfish Games, założone przez deweloperów, którzy wcześniej współtworzyli markę Galaxy on Fire.

Pierwszy Everspace został zapowiedziany w lipcu 2015 roku. Na początku sierpnia twórcy rozpoczęli kampanię crowdfundingową w serwisie Kickstarter, która okazała się wielkim sukcesem. Twórcy narzucili sobie szybkie tempo prac; w sierpniu 2016 roku Rockfish Games rozpoczęło fazę wczesnego dostępu swojego dzieła, z kolei w maju 2017 roku do sprzedaży trafiła jego pełna wersja. Everspace, który oferował rozległy świat generowany proceduralnie i łączył rozwiązania z kosmicznych strzelanek z elementami zaczerpniętymi z gatunku roguelike, odniósł sukces artystyczny i komercyjny. O Everspace 2 po raz pierwszy usłyszeliśmy w sierpniu 2019 roku. Choć projekt czerpał garściami z dorobku poprzednika, twórcy zdecydowali się na wprowadzenie istotnej zmiany; zrezygnowano bowiem z permanentnej śmierci, z kolei generowany proceduralnie fragment wszechświata zdecydowano się zastąpić mapą zaprojektowaną ręcznie. Podobnie jak pierwsza odsłona cyklu, tytuł odniósł sukces w serwisie Kickstarter, a jego premierę poprzedziła faza wczesnego dostępu (na platformie Steam doczekał się on „bardzo pozytywnych” recenzji).

Gry z serii Everspace zabierają nas w przyszłość, do świata, w którym podróże międzygwiezdne należą do codzienności. Za scenariusz pierwszej odsłony cyklu odpowiadał Falko Löffler, który wcześniej pracował nad opowieściami w cyklach Jack Keane oraz Anhk. W trakcie zabawy wcielamy się w rolę pilota i przemierzamy przestrzeń kosmiczną, realizując rozmaite zadania oraz biorąc udział w dynamicznych potyczkach. W miarę postępów zdobywamy coraz lepsze (i coraz bardziej różnorodne) myśliwce, a także ulepszamy już posiadane statki. Ponadto w miarę postępów rozwijamy samego bohatera.

Cykl Everspace może się pochwalić oprawą graficzną wysokiej jakości. Twórcom udało się dobrze wykorzystać możliwości technologii Unreal Engine, dzięki czemu produkcje cieszą oko zarówno zapierającymi dech w piersiach widokami, jak dopracowanymi z dbałością o detale modelami statków czy projektami stacji kosmicznych.

Everspace 2
Everspace 2

Akcji 6 kwietnia 2023

Everspace 2 to kontynuacja wydanej w 2017 roku kosmicznej strzelanki z elementami RPG. W trakcie zabawy zasiadamy za sterami statku kosmicznego i przemierzamy przestrzeń (tym razem zaprojektowaną ręcznie), realizując stawiane przed nami zadania. W miarę postępów zdobywamy nowe okręty i ulepszamy już posiadane, dzięki czemu z czasem możemy stawić czoła coraz większym wyzwaniom.

PCPS5XSX

Everspace
Everspace

Akcji 26 maja 2017

Kosmiczna strzelanka wzbogacona elementami roguelike. Jest to debiutancka produkcja zespołu Rockfish, którego założyciele wcześniej pracowali w studiu Fishlabs, gdzie stworzyli mobilną serię Galaxy on Fire. Everspace rozgrywa się w odległej przyszłości, w czasach, gdy ludzkość skolonizowała niezliczone systemy planetarne. Istotną rolę w grze pełni fabuła, którą opracował Falko Löffler, autor scenariusza gry przygodowej Jack Keane czy serii Anhk. W odróżnieniu od większości kosmicznych strzelanin, których mechanika skłania się ku skomplikowanej symulacji, Everspace stawia na proste sterowanie i dynamiczne starcia. Akcję obserwujemy zarówno z kokpitu, jak i kamery umieszczonej za naszym statkiem. Czas w grze spędzamy na eksplorowaniu galaktyki o otwartej strukturze, gromadzeniu surowców, walce oraz wypełnianiu misji. Kluczową rolę odgrywa naprawianie statku uszkodzonego w bitwach oraz jego ulepszanie. W Everspace ginie się dość często, a przy każdym odrodzeniu zastaje się nico inny świat.

PCPS4XONESwitch