Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Dragon's Dogma - seria gier

Seria sandboksowych gier RPG akcji z elementami slashera, rozwijana przez japońską firmę Capcom. Dragon’s Dogma została stworzona przez doświadczony zespół deweloperski, odpowiedzialny za takie serie jak Resident Evil, Devil May Cry czy Breath of Fire, w skład którego weszli między innymi reżyser Hideaki Itsuno, producent Hiroyuki Kobayashi i projektant Makoto Ikehara. Celem twórców było opracowanie nowej marki, która łączyłaby otwarty świat, charakterystyczny dla zachodnich gier RPG, ze zręcznościowym modelem walki, typowym dla produkcji japońskiego studia.

Pierwsza część cyklu ukazała się w 2012 roku na konsolach Xbox 360 i PlayStation 3, a w 2016 roku do sklepów trafiła konwersja przeznaczona na komputery osobiste. Gra Dragon's Dogma: Dark Arisen zawierała dodatkową przygodę osadzoną na wyspie Bitterblack oraz wszystkie wydane wcześniej rozszerzenia. Ponadto tytuł zawierał lepszej jakości tekstury oraz oferował wsparcie dla wyższych rozdzielczości. W 2015 roku ukazała się sieciowa odsłona serii – Dragon's Dogma Online. Tytuł nie odbiegał mechaniką od głównych odsłon cyklu, oferował jednak dużo bardziej rozbudowane opcje tworzenia bohatera oraz towarzyszy. Dzięki wykorzystaniu systemu pionków użytkownicy mogli kompletować drużyny stworzone zarówno z innych graczy, jak i postaci sterowanych przez komputer, co umożliwiło zabawę także osobom, które preferują samotną rozgrywkę. Gra została oparta na modelu darmowym z opcjonalnymi mikropłatnościami. W ciągu dziesięciu dni od premiery na rynku japońskim klient gry został pobrany ponad milion razy.

Seria doczekała się także darmowej gry Dragon's Dogma Quest przeznaczonej na PlayStation Vita. Tytuł stanowił próbę przeniesienia podstawowych mechanik cyklu w środowisko dwuwymiarowe, jednak tym razem większy nacisk położono na rozgrywkę sieciową oraz elementy strategiczne.

Akcja cyklu osadzona jest w fantastycznej krainie zamieszkiwanej przez potężne, mityczne bestie. Punktem wyjścia opowiedzianej historii jest napaść smoka na spokojną wioskę rybacką Cassardis. Celem ataku jest nasz protagonista, któremu gad oznajmia, że jest on (lub ona) wybrańcem, po czym… wyrywa bohaterowi serce i odlatuje. Sytuacja nie kończy się jednak śmiercią, a główna postać zdaje się funkcjonować bez centralnego narządu układu krwionośnego zupełnie normalnie. Naszym zadaniem jest wyjaśnienie tej niezwykłej sytuacji i odnalezienie skradzionego organu.

Wędrując w poszukiwaniu odpowiedzi, odwiedzamy liczne miasta i grody, wykonując przy tym szereg zadań głównych i pobocznych. Zdobyte doświadczenia pozwala awansować naszemu bohaterowi w wybranej klasie postaci, a zarobione pieniądze możemy przeznaczyć na zakup lepszego ekwipunku. Seria wyróżnia się przede wszystkim mocno zręcznościowym systemem walki, czerpiącym wiele rozwiązań z klasycznych slasherów. Deweloperzy postawili sobie za cel uwzględnienie złożoności kontaktu fizycznego z przeciwnikiem. W związku z tym do naszej dyspozycji oddano możliwość chwytania przeciwników w trakcie walki, jak również wspinania się na co większe monstra. Jednocześnie zaimplementowano system pozwalający atakować wybrane części ciała przeciwników, co w znaczący sposób może zmienić przebieg starcia. Oryginalnie rozwiązano także kwestię kompanów głównej postaci. Protagoniście towarzyszą postacie zwane pionkami, które można stworzyć samodzielnie lub zwerbować w odpowiednich miejscach, tworząc maksymalnie czteroosobową drużynę. W ramach rozgrywki wieloosobowej da się zarówno rekrutować herosów stworzonych przez innych graczy, jak i wypożyczać własne pionki, co skutkuje zdobyciem dodatkowego doświadczenia oraz wiedzy o świecie.

Dragon's Dogma II
Dragon's Dogma II

RPG jeszcze nie ogłoszona

Dragon’s Dogma II to gra action RPG w klimacie fantasy. Podczas zabawy gracze przemierzają duży świat o otwartej strukturze, wypełniają zadania oraz przede wszystkim walczą za pomocą bardzo rozbudowanego systemu potyczek.

PC

Dragon's Dogma Online
Dragon's Dogma Online

RPG 31 sierpnia 2015

Sieciowa odsłona popularnej serii RPG akcji firmy Capcom, zapoczątkowanej w roku 2012 konsolową grą Dragon’s Dogma. W grze przenosimy się do całkiem nowej krainy zwanej Lestarią i wcielamy się w członka drużyny, która poluje na potężnych przeciwników oraz odkrywa kolejne sekrety świata gry. Kontrolowaną przez nas postać (jak i całą drużynę) możemy stworzyć za pomocą niezwykle rozbudowanego kreatora. W przypadku braku chętnych do zabawy w trybie współpracy, w rozgrywce uczestniczyć możemy w pojedynkę, zaś w rolę naszych towarzyszy wcielają się pionki kontrolowane przez komputerowe AI. Bohaterowie należeć mogą do jednej z 4 klas, co w znacznym stopniu determinuje także styl rozgrywki i technikę walki. Istotny element stanowi także spora swoboda eksploracji świata. Rozgrywka stawia na zręcznościowy model walki, w którym istotną rolę odgrywają ataki, uniki oraz możliwość chwytania się potężniejszych przeciwników oraz wspinania się po ich grzbietach i atakowania różnych części ciała.

PCPS4PS3

Dragon's Dogma Quest
Dragon's Dogma Quest

RPG 19 grudnia 2013

Spin-off serii Dragon’s Dogma, który opiera się na modelu free-to-play i został wydany wyłącznie na przenośne urządzenie Sony PlayStation Vita. Gra – w przeciwieństwie do pierwowzoru z konsol stacjonarnych – stawia większy nacisk na aspekt strategiczny.

PSV

Dragon's Dogma: Dark Arisen
Dragon's Dogma: Dark Arisen

RPG 23 kwietnia 2013

Rozszerzona wersja trzecioosobowego RPG akcji studia Capcom, które ukazało się pierwotnie w 2012. Akcja gry toczy się w rozległym świecie fantasy, wypełnionym szeregiem mitycznych stworzeń. Główny bohater to wybraniec, który pozbawiony życia przez smoka powraca do świata żywych, aby zgładzić gada i poznać prawdę o swojej prawdziwej tożsamości. W Dragon’s Dogma: Dark Arisen oprócz znanej z pierwowzoru kampanii podstawowej znalazła się także dodatkowa przygoda, której akcja toczy się w zupełnie nowej lokacji – na przeklętej wyspie Bitterblack. Oprócz szeregu nowych zadań fabularnych, produkcja oferuje również trzeci poziom umiejętności postaci, masę nowego sprzętu oraz nowe ulepszenia i sposoby modyfikacji uzbrojenia. Całość uzupełniają wszystkie pomniejsze dodatki DLC, jakie ukazały się już po premierze gry macierzystej. Twórcy podrasowali też kilka mechanizmów rozgrywki, co przełożyło się na większy komfort zabawy.

PCPS4XONESwitchX360PS3

Dragon's Dogma
Dragon's Dogma

RPG 22 maja 2012

Wyprodukowana przez firmę Capcom sandboksowa gra z gatunku RPG akcji. Gracz wciela się w rolę wybrańca, któremu smok wyrwał serce. Bohater oparł się śmierci i wyrusza w pełną wyzwań podróż, by odkryć prawdę o sobie i wypełnić swoje przeznaczenie. Jak przystało na rasową produkcję action-RPG, rozgrywka w Dragon's Dogma opiera się na eksplorowaniu lokacji, wykonywaniu zlecanych zadań i walce z przeciwnikami. Wśród tych ostatnich pojawia się wiele legendarnych bestii jak hydra, gryf czy harpia. Wraz z postępami w grze bohater zyskuje doświadczenie, co pozwala rozwinąć posiadane umiejętności oraz opanować nowe. Efektowna oprawa wizualna Dragon's Dogma generowana jest przez silnik graficzny MT Framework wykorzystany wcześniej m.in. w Marvel vs. Capcom 3: Fate of Two Worlds oraz Lost Planet 2.

X360PS3