Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Dragon's Dogma - seria gier

Seria sandboksowych gier RPG akcji z elementami slashera, rozwijana przez japońską firmę Capcom. Cykl Dragon’s Dogma został stworzony przez doświadczony zespół deweloperski, odpowiedzialny za takie serie, jak Resident Evil, Devil May Cry czy Breath of Fire, w skład którego weszli między innymi reżyser Hideaki Itsuno, producent Hiroyuki Kobayashi oraz projektant Makoto Ikehara. Celem twórców było wykreowanie nowej marki, która łączyłaby otwarty świat, charakterystyczny dla zachodnich gier RPG, ze zręcznościowym systemem walki, typowym dla produkcji japońskiego studia.

Pierwsza część serii, czyli Dragon’s Dogma, ukazała się w 2012 roku na konsolach Xbox 360 i PlayStation 3. Rok później tytuł doczekał się rozszerzonej wersji, zatytułowanej Dragon’s Dogma: Dark Arisen, która najpierw pojawiła się na tych samych platformach, a z czasem trafiła również na inne, w tym na komputery osobiste (w 2016 roku). Nowe wydanie zawierało dodatkową przygodę oraz wszystkie wydane wcześniej rozszerzenia.

W 2013 roku na konsolę PlayStation Vita trafił również darmowy spin-off marki, zatytułowany Dragon’s Dogma Quest. Pozycja stanowiła próbę przeniesienia podstawowych mechanik pierwowzoru w dwuwymiarowe środowisko, przy czym większy nacisk położono w niej na rozgrywkę sieciową oraz elementy strategiczne. Rok 2015 przyniósł premierę jeszcze jednego spin-offu Dragon’s Dogma, czyli gry Dragon’s Dogma Online, w całości skupiającej się na rozgrywce sieciowej. Pod względem mechaniki tytuł nie odbiegał od głównych odsłon cyklu, jednak oferował dużo bardziej rozbudowane opcje tworzenia bohatera oraz jego towarzyszy. Produkcja została oparta na modelu darmowym z opcjonalnymi mikropłatnościami (free-to-play) i była dostępna jedynie na terenie Japonii. Pomimo początkowych sukcesów (w ciągu dziesięciu dni od premiery na rynku japońskim, klient gry został pobrany ponad milion razy), z czasem jej popularność zaczęła słabnąć, aż w grudniu 2019 roku podjęto decyzję o wyłączeniu jej serwerów.

Wreszcie w czerwcu 2022 roku doczekaliśmy się oficjalnej zapowiedzi gry Dragon’s Dogma II, która zmierzała na komputery osobiste, PlayStation 5 oraz Xboksy Series X/S.

Akcję cyklu Dragon’s Dogma osadzono w fantastycznej krainie, zamieszkiwanej przez potężne, mityczne bestie. W trakcie rozgrywki wcielamy się w postać znaną jako Arisen, której serce zostało odebrane przez smoka. Od tej pory jej zadaniem staje się dopadnięcie smoka i odzyskanie cennego narządu; nim jednak tego dokona, będzie musiała zmierzyć się z szeregiem innych wyzwań.

Gry spod szyldu Dragon’s Dogma oddają nam do dyspozycji rozległe, otwarte światy. Wędrując przez malownicze plenery, a także liczne grody i osady, wykonujemy rozmaite zadania oraz stawiamy czoła przeciwnikom. W miarę postępów zdobywamy doświadczenie i rozwijamy Arisena w wybranym kierunku, natomiast zarobione pieniądze możemy przeznaczyć na zakup lepszego wyposażenia.

Seria wyróżnia się zręcznościowym i dynamicznym systemem walki, czerpiącym garściami z gatunku slasherów. Dodatkowo do naszej dyspozycji oddano możliwość chwytania adwersarzy w trakcie walki, jak również wspinania się na co większe monstra. Jednocześnie zaimplementowano system pozwalający atakować wybrane części ciała przeciwników, co w znaczący sposób może wpłynąc na przebieg starcia.

Oryginalnie rozwiązano także kwestię kompanów głównej postaci. Protagoniście towarzyszą tak zwane pionki, które można stworzyć samodzielnie lub zwerbować w odpowiednich miejscach, tworząc maksymalnie czteroosobową drużynę. Namiastkę multiplayerowej zabawy stanowi możliwość rekrutacji pionków stworzonych przez innych graczy oraz wypożyczania innym swoich własnych towarzyszy, co skutkuje zdobyciem przez nich dodatkowego doświadczenia oraz wiedzy o świecie.

Podczas gdy pierwsza część serii Dragon’s Dogma działała w oparciu o technologię MT Framework, wcześniej wykorzystaną między innymi w grze Lost Planet 2, druga odsłona cyklu korzysta z silnika RE Engine, który napędzał między innymi takie projekty, jak Resident Evil VII: Biohazard oraz Resident Evil: Village.

Dragon's Dogma II
Dragon's Dogma II

RPG 22 marca 2024

Gra RPG akcji z otwartym światem, opracowana przez firmę Capcom. Znakiem rozpoznawczym serii Dragon's Dogma II są szalenie widowiskowe potyczki z bossami i fakt, że postać gracza wspierają tzw. Pionki - własnoręcznie wykreowani pomocnicy, których możemy wypożyczyć innym graczom.

PCPS5XSX

Dragon's Dogma Online
Dragon's Dogma Online

RPG 31 sierpnia 2015

Sieciowa odsłona popularnej serii RPG akcji firmy Capcom, zapoczątkowanej w roku 2012 konsolową grą Dragon’s Dogma. W grze przenosimy się do całkiem nowej krainy zwanej Lestarią i wcielamy się w członka drużyny, która poluje na potężnych przeciwników oraz odkrywa kolejne sekrety świata gry. Kontrolowaną przez nas postać (jak i całą drużynę) możemy stworzyć za pomocą niezwykle rozbudowanego kreatora. W przypadku braku chętnych do zabawy w trybie współpracy, w rozgrywce uczestniczyć możemy w pojedynkę, zaś w rolę naszych towarzyszy wcielają się pionki kontrolowane przez komputerowe AI. Bohaterowie należeć mogą do jednej z 4 klas, co w znacznym stopniu determinuje także styl rozgrywki i technikę walki. Istotny element stanowi także spora swoboda eksploracji świata. Rozgrywka stawia na zręcznościowy model walki, w którym istotną rolę odgrywają ataki, uniki oraz możliwość chwytania się potężniejszych przeciwników oraz wspinania się po ich grzbietach i atakowania różnych części ciała.

PCPS4PS3

Dragon's Dogma Quest
Dragon's Dogma Quest

RPG 19 grudnia 2013

Spin-off serii Dragon’s Dogma, który opiera się na modelu free-to-play i został wydany wyłącznie na przenośne urządzenie Sony PlayStation Vita. Gra – w przeciwieństwie do pierwowzoru z konsol stacjonarnych – stawia większy nacisk na aspekt strategiczny.

PSV

Dragon's Dogma: Dark Arisen
Dragon's Dogma: Dark Arisen

RPG 23 kwietnia 2013

Rozszerzona wersja trzecioosobowego RPG akcji studia Capcom, które ukazało się pierwotnie w 2012. Akcja gry toczy się w rozległym świecie fantasy, wypełnionym szeregiem mitycznych stworzeń. Główny bohater to wybraniec, który pozbawiony życia przez smoka powraca do świata żywych, aby zgładzić gada i poznać prawdę o swojej prawdziwej tożsamości. W Dragon’s Dogma: Dark Arisen oprócz znanej z pierwowzoru kampanii podstawowej znalazła się także dodatkowa przygoda, której akcja toczy się w zupełnie nowej lokacji – na przeklętej wyspie Bitterblack. Oprócz szeregu nowych zadań fabularnych, produkcja oferuje również trzeci poziom umiejętności postaci, masę nowego sprzętu oraz nowe ulepszenia i sposoby modyfikacji uzbrojenia. Całość uzupełniają wszystkie pomniejsze dodatki DLC, jakie ukazały się już po premierze gry macierzystej. Twórcy podrasowali też kilka mechanizmów rozgrywki, co przełożyło się na większy komfort zabawy.

PCPS4XONESwitchX360PS3

Dragon's Dogma
Dragon's Dogma

RPG 22 maja 2012

Wyprodukowana przez firmę Capcom sandboksowa gra z gatunku RPG akcji. Gracz wciela się w rolę wybrańca, któremu smok wyrwał serce. Bohater oparł się śmierci i wyrusza w pełną wyzwań podróż, by odkryć prawdę o sobie i wypełnić swoje przeznaczenie. Jak przystało na rasową produkcję action-RPG, rozgrywka w Dragon's Dogma opiera się na eksplorowaniu lokacji, wykonywaniu zlecanych zadań i walce z przeciwnikami. Wśród tych ostatnich pojawia się wiele legendarnych bestii jak hydra, gryf czy harpia. Wraz z postępami w grze bohater zyskuje doświadczenie, co pozwala rozwinąć posiadane umiejętności oraz opanować nowe. Efektowna oprawa wizualna Dragon's Dogma generowana jest przez silnik graficzny MT Framework wykorzystany wcześniej m.in. w Marvel vs. Capcom 3: Fate of Two Worlds oraz Lost Planet 2.

X360PS3