Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

S.T.A.L.K.E.R.: Lost Alpha Gramy dalej

Gramy dalej 10 maja 2014, 12:00

autor: Adrian Werner

Testujemy grę Stalker: Lost Alpha - czy warto wrócić do Zony?

S.T.A.L.K.E.R.: Lost Alpha to jeden z najbardziej oczekiwanych modów ostatnich lat. Pomimo błędów projekt spełnia większość pokładanych w nim nadziei i udanie wypełnia lukę spowodowaną brakiem oficjalnej kontynuacji.

Artykuł powstał na bazie wersji PC.

Trylogia S.T.A.L.K.E.R. wywalczyła sobie specjalne miejsce w sercach wielu graczy. Żadna z tych gier nie była idealna – wszystkie miały liczne problemy i niedociągnięcia, ale ich zalety, takie jak swoboda poczynań gracza, nietrzymanie go za rączkę oraz nieziemski klimat sprawiły, że fani wybaczyli te potknięcia i na dziesiątki, a czasem nawet setki godzin kompletnie zanurzyli się w Zonie. Niestety, liczna grupa fanów od dłuższego czasu nie została w pełni zaspokojona. Od premiery Zewu Prypeci minęła już prawie połowa dekady i wiele wskazuje na to, że S.T.A.L.K.E.R. 2 nigdy nie powstanie. Pozbawieni oficjalnej kontynuacji miłośnicy cyklu zakasali więc rękawy i rozpoczęli prace nad modami. Największy i najbardziej ambitny z nich wszystkich, czyli S.T.A.L.K.E.R.: Lost Alpha, wreszcie ujrzał światło dzienne po sześciu długich latach produkcji. Czy warto było czekać? Jak najbardziej.

Większość fanów jest świadoma, jak duże zmiany przeszła gra S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla w trakcie swojej produkcji. Początkowo twórcy chcieli zaproponować bardziej oklepane klimaty science fiction i pozwolić nam zwiedzać m.in. piramidy. Potem plany te porzucono i zamiast tego postawiono na wschodnią postapokalipsę, którą to właśnie ostatecznie otrzymaliśmy w pełnej wersji. W 2002 roku studio GSC World opublikowało masę informacji, obrazków i materiałów wideo prezentujących projekt w akcji. To, co pokazano, zachwycało i pobudziło wyobraźnie rzesz graczy. Niestety, wszystko to okazało się również zbyt ambitne. Trzy lata później deweloperzy zdali sobie sprawę, że nie będą w stanie zrealizować swoich pierwotnych ambicji. Gra została mocno okrojona, a wiele z bardziej zaawansowanych elementów rozgrywki usunięto. Końcowy produkt wciąż okazał się czymś wyjątkowym, ale wielu zastanawiało się, jaki byłby Cień Czarnobyla, gdyby autorzy pozostali wierni pierwotnym pomysłom. Odpowiedź na to daje właśnie S.T.A.L.K.E.R.: Lost Alpha.

Zarówno grę S.T.A.L.K.E.R.: Lost Alpha, jak i usprawniającego ją patcha możesz ściągnąć za pośrednictwem naszych serwerów FTP:

Testujemy grę Stalker: Lost Alpha - czy warto wrócić do Zony? - ilustracja #2
Świat pełen jest ładnych widoków i jego eksploracja to czysta przyjemność.

Trzeba uczciwie przyznać, że seria doczekała się już wielu dobrych modyfikacji. Wystarczy wspomnieć Misery czy Complete do pierwszej części. Do tej pory wszystkie tego typu duże projekty głównie przerabiały istniejącą zawartość, zmieniając część mechanizmów rozgrywki oraz poprawiając błędy. To wystarczyło, aby z przyjemnością powrócić do Zony, ale brakowało dużych nakładek zapewniających coś prawdziwie świeżego. S.T.A.L.K.E.R.: Lost Alpha jest inne. Projekt oparto na dobrze znanych elementach, ale to co na nich zbudowano jest w większości nowe. Kampania rozpoczyna się w sposób dobrze znany – cierpiący na amnezję bohater budzi się w Zonie, wiedząc jedynie, że musi zabić kogoś imieniem Strelok. Gdy jednak otwiera oczy, na naszym monitorze pojawia się skąpany w ciemności pokój. A gdy po otrzymaniu kilku wskazówek opuszczamy po raz pierwszy bunkier, trafiamy do miejsca, którego nie jesteśmy w stanie rozpoznać i dla oddanych fanów serii ten moment jest magiczny.

Komentarze Czytelników (23)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze
10.05.2014 12:37
koala2283
1
Junior

ma to obsługę pada?

10.05.2014 12:39
odpowiedz
karvimaga
87
Generał

Grać W stalkera na padzie......

10.05.2014 12:47
odpowiedz
koala2283
1
Junior

no jasne..
wracam z roboty zmęczony po 8 godzinach przed kompem i jakoś nie mam ochoty siedzieć przed kompem a co innego padzik :-)

10.05.2014 12:49
odpowiedz
sir Qverty
9
Generał

Chłopie czy ty widziales/ grales kiedykolwiek w jakiegoś Stalkera? W to grac na padzie to jak w Dark Souls grać na klawiaturze

10.05.2014 13:03
odpowiedz
koala2283
1
Junior

każdego stalkera skończyłem kilka razy i mam ochotę zagrać padem więc jest ta obsługa czy nie ma?

10.05.2014 13:07
odpowiedz
ilovemetal
33
Centurion

byłoby fajnie jakby dało się to uruchomić

10.05.2014 13:16
odpowiedz
WlodarW
80
Generał

koala2283 - zainstaluj sobie xpaddera i masz na padzie wszystko co chcesz. Bo możesz każdy klawisz ustawić wtedy na padzie a analogi jako myszkę.

10.05.2014 13:20
odpowiedz
Dead Men
100
Generał
9.0

@sir Qverty ja gram na klawiaturze w Dark Souls ;-)

10.05.2014 13:23
odpowiedz
Dariusxq
52
Forumowy Prowokator

A można w to grać na dżojstiku od atari 2600?? Grałem na tym dżojstiku w wiele gier na atari, więc w Stalkera też bym chciał!! hahaha jaka beka xD

10.05.2014 14:32
😁
odpowiedz
freak_man
9
Generał
9.0

[3] A to ty patrzysz na pada jak grasz w grę? Polska język trudna język widze ;D. Po za tym jak lubisz się torturować to graj na padzie...

[5] Nie ma, musisz wgrać emulator bo ta gra nie jest przystosowana pod pada.

[9] Nie ładnie się wyśmiewać z kolegi zmęczonego po pracy ;,(, mu teraz się przykro zrobiło :D. Nie rozumiem jest się zmęczonym po pracy i gra na padzie mu nie przeszkadza a gra na K+M tak, więcej namęczy się grajac z tym padem niż na K+M pewnie, i zamiast się zrelaksować jeszcze bardziej się zmęczy :D. Po za tym to MP only jest tylko, wiec powodzenia grania na padzie versus ludzie grający K+M xD.

10.05.2014 15:00
😊
odpowiedz
TobiAlex
119
Senator

Dariusxq nie wiem, ale jak chcesz to mogę dać Ci kopię E.T., bo właśnie do mnie dotarła odkopana kopia z pustyni :D

A co do recenzji. Jak szybko się coś pojawiło zaraz po recenzji BbF. W redakcji pewnie poszło "wrzućcie coś na szybkiego, byle co, bo trzeba zakryć ten chłam jaki spowodowaliśmy przez nierzetelną recenzję a teraz czytelnicy nas zjadają. No zróbcie coś, szybko, co to zniknie z nagłówka strony!".

10.05.2014 17:18
odpowiedz
Econochrist
105
Nadworny szyderca

Najbardziej wkurzające jest, że zawsze w każdej grze (która ma taką opcję) używam szybkich zapisów.
Tutaj praktycznie każde odczytanie szybkiego zapisu szybkim wczytaniem owocuje wywaleniem do systemu. Sweet.
Sama gra nie powiem, bardzo fajna, bogata. Ciekawe zadania. Tylko razi mnie trochę, kilka szczegółów np.
zakładając jakikolwiek pancerz na ekranie postać ma zawsze ten tandetny zielony wojskowy sweter. Taki szczegół ale bardzo razi.

10.05.2014 17:35
odpowiedz
Flyby
160
Outsider

Wymagania gry? Języki gry?

10.05.2014 21:59
odpowiedz
Lemur80
51
Fear is the mind killer

@Flyby,

Wymagania sprzętowe to jak w przypadku właściwie każdego Stalkera rzecz trochę indywidualna. Tutaj masz link do podręcznika w którym na stronie 9 wymagania sprzętowe podane są w dość szczegółowy sposób:

http://www.moddb.com/mods/lost-alpha/downloads/stalker-lost-alpha-game-manual

W każdym razie mój 5-letni blaszak znosi pod względem "ciężaru grafiki" LA całkiem nieźle.

W przypadku języków (jeżeli dobrze pamiętam) to do wyboru są: ukraiński, rosyjski, angielski i polski w formie nakładki.

Było to wałkowane nie jeden raz w innych wątkach, ale myślę, że warto jeszcze raz wspomnieć o aktualnej stabilności gry. Patch 1.30013 sporo poprawił, ale nadal zdarzają się wysypki do windowsa i nieoczekiwane błędy które mogą uniemożliwić dalszą grę. Gra będzie łatana prawdopodobnie przez długi czas, ale myślę, że warto poczekać z instalacją i graniem do momentu aż te najważniejsze bugi zostaną w większości wyeliminowane. W przeciwnym wypadku może okazać się, że po paru ładnych godzinach grania LA zachowa się jak zaporożec który w końcu ruszył, ale rozkraczył się na trzecim zakręcie i ani w jedną, ani w drugą;-)

10.05.2014 22:48
odpowiedz
Glownyszef
6
Legionista

Łał... No po prostu jestem pod wrażeniem. Niedawno ukończyłem serię S.T.A.L.K.E.R. i grafika tutaj wygląda w porównaniu z oryginałem po prostu nieziemsko! I klimat oddaje jeszcze lepiej :)

11.05.2014 09:36
odpowiedz
freak_man
9
Generał

[14] A mocno dropią klatki tak jak np w poprzednich Stalkerach? Czy mniej?

11.05.2014 14:03
odpowiedz
Lemur80
51
Fear is the mind killer

@freak_man

Przy ustawieniach średnio-wysokich czasem się zdarza że klatki dropią. U mnie objawiało się to rwaniem i doczytywaniem z dysku (przez 0,5/1 s co parę minut), bez żadnego zrozumiałego dla mnie powodu. Czyli dzieje się czasem dokładnie to samo co w poprzednich grach. Nie było to zbyt uciążliwe, dla mnie to standardowe zachowanie X-Ray Engine:-)

Nie wiem co w sytuacji gdy pojawia się więcej przeciwników, ale w przypadku anomalii żadnych spadków płynności nie zauważyłem. Wymagania sprzętowe się zwiększyły, ale myślę, że każdy komu poprzednie części działały w miarę dobrze nie powinien mieć z LA specjalnych problemów.

W załączniku macie sreenshota z oficjalnymi rekomendowanymi wymaganiami sprzętowymi ----------->

11.05.2014 14:57
odpowiedz
Gonzo0o
5
Legionista

Długo już nie grałem w tak zabugowaną grę. Wszystko ogólnie super, przyjemnie wrócić po tylu latach do Zony, ale nawet grać nie idzie. Wczytuję zapis - crash. Otwieram PDA - crash. Daję komuś apteczkę - crash. Bałem się konserwę otworzyć, żeby mnie do pulpitu nie wywaliło. Więcej czasu spędzam na ponownym uruchamianiu i wczytywaniu niż na graniu. Chętnie bym pograł dłużej, ale nie mam tyle cierpliwości.

11.05.2014 15:08
😈
odpowiedz
William_Wallace
139
Generał

Gonzo0o ---> Zainstaluj patcha, mi pomogło.

11.05.2014 16:20
odpowiedz
Kacperpol
63
Konsul

koala2283 jesteś hardcorem ;) Granie w fife na myszce jeszcze zrozumiem , dark souls na klawiaturze jeszcze jeszcze, ale stalker na padzie matko przez sam ekwipunek ile to klikania, a celowanie to ja nawet nie ...

11.05.2014 19:49
odpowiedz
Gonzo0o
5
Legionista

Patch zainstalowałem od razu, boję się wyobrazić sobie, jakby się grało bez niego

12.05.2014 13:58
😁
odpowiedz
aenwu
71
Konsul

@koala2283

W FPS'a grać chcesz na padzie nie jesteś hardcorem ty się po prostu lubisz męczyć nic mnie na tym świecie juz nie zdziwi...

@Gonzo0o

Gra bez tego patcha o którym wspominasz u mnie miała z 25 FPS na maksymalnych ustawieniach instalacja patcha podniosła FPS do 70 na tych samych ustawieniach :D a gra bez patcha mi się tak nie crashowała jak mówisz raz tylko przy wczytywaniu save, ale to jednorazowy przypadek

13.05.2014 23:16
odpowiedz
wickywoo
78
Konsul

cien czarnobyla przeszedlem ze 3-4 razy, w tym oblivion lost i jeszcze jakis inny mod. Ale bylo to ladnych pare lat temu i prawde mowiac nie pamietam dokladnie jak to bylo w podstawce, ale mam wrazenie ze w lost alpha jest ze 2x wiecej lokacji, od razu jakies nowe lokacje, pelno nowych miejsc, tuneli, podziemi itd. Mam wrazenie ze przechodze stalkera na nowo. Nie jestem daleko, dopeiro 4ta misja, ale juz ponad 3 godziny grania. W mojej kolejce do grania czeka wiele gier, prawie wszystkie wieksze fpsy, rpgi i gry akcji sprzed roku, ale myslalem ze znudzilo mi sie granie, ze wyroslem z tego. No coz, lost alpha udowodnil ze sie myle, graczem jest sie cale zycie :) Polecam

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze