Rosja vs. Zachód część 3

Forum Polityka i Religia
Odpowiedz
04.02.2026 13:19
Herr Pietrus
2008
odpowiedz
1 odpowiedź
Herr Pietrus
244
Jestę Grifterę

Ponoć nie jest dobrze.
Czy w Europie przyjdzie wreszcie opamiętanie?
Projekt Niemiec i Francji ma rzekomo na dniach upaść.

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Wielkie-projekty-obronne-Europy-Kraje-sie-kloca-zamiast-wspolpracowac-9078781.html

post wyedytowany przez Herr Pietrus 2026-02-04 13:19:53
05.02.2026 11:53
madmec
2008.1
1
odpowiedz
madmec
114
Generał

To zrobią osobno i będą koordynować.

05.02.2026 01:07
2009
odpowiedz
Sharpany
78
Pretorianin

Mam nieodparte wrażenie, że wszystkie cyberataki, jakie są przeprowadzane z rosji na infrastrukturę państw zachodnich, są dziełem grupy hakerskiej utworzonej przez rosję, na czele której stoi Edward Snowden.

05.02.2026 11:28
tomazzi
2010
1
odpowiedz
tomazzi
38
Generał
Image

Elegancko

14.02.2026 16:12
madmec
2011
3
odpowiedz
3 odpowiedzi
madmec
114
Generał

Nawalny otruty rzadka toksyna pozyskana z zab z Ameryki pd. Putin w swoim tchorzliwym stylu, wydaje rozkazy z bunkra.

https://www.france24.com/en/europe/20260214-russia-fatally-poisoned-putin-critic-navalny-with-rare-toxin-european-states-say-in-joint-statement

14.02.2026 16:36
2011.1
odpowiedz
Darek1785
9
Generał
Image

Myślę, że Nawalny żyje tak samo jak Epstein, a Maduro wcale nie jest w USA i wszyscy się śmieją.

14.02.2026 16:36
HETRIX22
2011.2
3
odpowiedz
HETRIX22
222
PLEBS

Taka tam ciekawostka, chyba nikt nawet przez sekunde nie miał wątpliwości, że go zabiły parobki putlera.

14.02.2026 16:38
madmec
2011.3
1
odpowiedz
madmec
114
Generał

Watpliwosci nikt nie mial, ale zawsze dobrze walnac putinowcow w gebe dowodami.

20.02.2026 12:32
2012
1
odpowiedz
1 odpowiedź
Haszon
146
Senator

Rosjanie stracili Starlinka, to teraz pewnie będą zdobywać dane wywiadowcze za pomocą gołębi. Trochę to zabawne, ale zarazem przerażające.

https://technogadzet.pl/rosyjski-startup-hakowal-mozgi-golebi-powstaly-zywe-drony/

20.02.2026 14:02
Herr Pietrus
2012.1
odpowiedz
Herr Pietrus
244
Jestę Grifterę

Mnie cały czas zastanawia jak długo korzystali, jaka była skala i jak bardzo im to pomogło w ciągu tych czterech lat wojny.

21.02.2026 01:21
Herr Pietrus
2013
1
odpowiedz
1 odpowiedź
Herr Pietrus
244
Jestę Grifterę

Putin i Trump biorą Orbana na dwa baty. Węgierski Knur znowu blokuje pożyczkę dla Ukrainy
https://x.com/FilipJanur/status/2024913596476502065?s=20

post wyedytowany przez Herr Pietrus 2026-02-21 01:21:37
23.02.2026 15:59
neXus
2013.1
odpowiedz
neXus
262
Fallen Angel

Nie oszukujmy się - Orban czy dostawał ropę czy nie i tak blokował wszystko co mógł w sprawie pomocy dla Ukrainy. Dlatego Ukraińcy jakos nie przejmuja się słowami Orbana...

23.02.2026 14:36
tomazzi
2014
1
odpowiedz
tomazzi
38
Generał
06.03.2026 12:08
2015
1
odpowiedz
Beneksor
20
Generał

Putin nie może stracić swojego najlepszego człowieka w Europie, dlatego pomoże mu sfałszować wybory.

Według węgierskiego dziennikarza śledczego Kreml powołał specjalny zespół, który ma za zadanie ingerować w kwietniowe wybory parlamentarne na Węgrzech. Szabolcs Panyi ocenił, że "wiele agencji UE i NATO prawdopodobnie już o tym wie i obserwuje sytuację". Według jego informacji na czele zespołu stanął Siergiej Kirijenko, pierwszy zastępca szefa administracji Putina, a jego celem będzie utrzymanie u władzy premiera Viktora Orbana.

https://tvn24.pl/swiat/wybory-na-wegrzech-media-rosja-powolala-specjalny-zespol-cel-utrzymanie-orbana-u-wladzy-st8933857

Nie wiadomo jednak, czy Orban nie będzie musiał już teraz uciekać do swojego mocodawcy do Moskwy przed ukraińskimi służbami, bo Ukraińcy twierdzą, że porwał ich ludzi i buchnął im niezłą kasę.

Władze węgierskie potwierdziły, że aresztowały siedmiu ukraińskich obywateli pod zarzutem prania brudnych pieniędzy. Jechali oni w konwoju z gotówką z Austrii do Ukrainy. "Mamy do czynienia z wzięciem zakładników i kradzieżą pieniędzy" - ocenił szef MSZ Ukrainy Andrij Sybiha. W piątek Ukraina odradziła swoim obywatelom podróżowanie na Węgry. "Ładunek został zarejestrowany zgodnie z międzynarodowymi przepisami transportowymi i obowiązującymi europejskimi procedurami celnymi" - napisał OszczadbankSA, który organizował konwój. Jak dodano w komunikacie, w samochodach przewożono 40 milionów dolarów, 35 milionów euro oraz 9 kilogramów złota.

https://tvn24.pl/swiat/szef-msz-ukrainy-andrij-sybiha-oskarza-wegry-o-wziecie-siedmiu-obywateli-za-zakladnikow-st8933654

06.03.2026 13:39
2016
odpowiedz
2 odpowiedzi
plolak
63
Generał

Z oficjalnej propagandy.

Wyślemy wojsko na Orbana jak będzie dalej blokował pożyczkę na broń.

https://wiadomosci.onet.pl/swiat/wolodymyr-zelenski-ostro-skomentowal-zachowanie-viktora-orbana-podamy-adres/sv06phj

06.03.2026 20:17
2016.1
2
odpowiedz
rpg-7
104
Generał

Sam siejesz propagandę.

Przypominam, że Węgry są krajem otwarcie wrogim dla Ukrainy i sojusznikiem Putina.
Od "podam numer" i "niech sobie porozmawiają" do "wyślemy wojsko" jest jeszcze daleka droga.

06.03.2026 21:27
2016.2
1
odpowiedz
damianyk
163
Nośnik Treblinek

Dyplomatycznie to Załenski strzelił sobie w kolano. To woda na młyn skrajnej prawicy.

06.03.2026 20:19
2017
odpowiedz
2 odpowiedzi
rpg-7
104
Generał

https://businessinsider.com.pl/gospodarka/wegry-blokuja-tranzyt-towarow-na-ukraine-viktor-orban-stawia-ultimatum/w6t4p53
Węgry wstrzymały tranzyt kluczowych towarów do Ukrainy, dopóki kraj ten nie przywróci transportu rosyjskiej ropy rurociągiem Przyjaźń. Decyzję ogłosił dziś premier Viktor Orban.

Do dalszej eskalacji doszło w czwartek, gdy ukraiński minister spraw zagranicznych Andrij Sybiha oskarżył Węgry o zatrzymanie siedmiu obywateli Ukrainy, pracowników banku Oszczadbank SA, którzy przewozili gotówkę z Austrii do Ukrainy. Sybiha określił to jako "wzięcie zakładników i kradzież pieniędzy". Władze w Budapeszcie nie odniosły się jeszcze do tych zarzutów.

Co te mendy robią jeszcze w UE?

06.03.2026 20:29
madmec
2017.1
2
odpowiedz
madmec
114
Generał

Trzeba dac im szanse do najblizszych wyborow.

07.03.2026 08:48
2017.2
1
odpowiedz
Beneksor
20
Generał

Zakładników już wypuścili, ale niemal 100 mln euro nadal nie zwrócili. Orban już się nawet nie kryje z tym dla kogo działa.

11.03.2026 12:08
tomazzi
2018
1
odpowiedz
tomazzi
38
Generał
14.03.2026 10:51
2019
odpowiedz
Beneksor
20
Generał

Ciekawa sprawa, bo wygląda na to, że ruscy mogą atakować obywateli USA gdzie chcą i kiedy chcą, zaś Amerykanie są całkowicie bezradni, bo Trump przecież nie ruszy swojego mocodawcy.

Po raz pierwszy syndrom hawański zaobserwowano u dyplomatów w ambasadach USA w Hawanie i Pekinie. Amerykańscy dziennikarze ustalili, że za atakami stało rosyjskie GRU, a sprzęt, który wykorzystał rosyjski wywiad, jest skuteczny i dostępny na czarnym rynku. Nowe światło na sprawę rzuca 9-letnie śledztwo reporterów amerykańskiej redakcji "60 minutes". Przy współpracy z niemieckimi i niezależnymi rosyjskimi dziennikarzami ustalili najpierw, że za atakami mogła stać elitarna jednostka rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU.
Powód, dla którego rząd chciałby zatuszować tę sprawę, jest prosty - jeśli władze USA przyznają, że stał za tym innym kraj, jest to w gruncie rzeczy wypowiedzenie wojny Stanom Zjednoczonym.

https://tvn24.pl/swiat/syndrom-hawanski-cale-cialo-pulsowalo-najgorszy-bol-jaki-czulem-tajna-bron-miala-dostac-sie-na-czarny-rynek-st8947436

23.03.2026 08:37
tomazzi
2020
1
odpowiedz
tomazzi
38
Generał
23.03.2026 12:54
tomazzi
2021
1
odpowiedz
1 odpowiedź
tomazzi
38
Generał
23.03.2026 13:20
2021.1
1
odpowiedz
Beneksor
20
Generał

To faktycznie bardzo miła wiadomość. Szczególnie że, ten port obsługuje statki floty cieni.

15.04.2026 17:43
2022
1
odpowiedz
rpg-7
104
Generał

https://www.youtube.com/live/fDDbpJ9EKic?si=tVgiwPVlIpb9wFwF
CEP - Trump wywołał kolejny międzynarodowy skandal. Atakuje premier Włoch.

0:00 Intro
0:47 Wstęp
1:46 Krótkie wiadomości
8:59 Dane giełdowe
14:46 Pożar w hali montażowej samolotów SU-57
19:52 Sbierbank bije na alarm, sytuacja wymyka się spod kontroli!
28:53 Ukraina i Niemcy uzgodniły pakiet obronny wart 4 miliardy euro
34:01 Spotkanie ministrów Rosji i Chin
38:53 Sankcje USA na ros. ropę zostają przywrócone
43:34 Trump atakuje Meloni
51:35 Marynarka wojenna USA zawróciła 6 statków podczas blokady cieśniny Ormuz
56:16 Jak nie pożary to nacjonalizacja
1:01:02 Bonus Mateusza - Tragiczne skutki w rolnictwie po powodzi w Dagestanie

16.04.2026 08:41
tomazzi
2023
2
odpowiedz
tomazzi
38
Generał
16.04.2026 08:47
2024
5
odpowiedz
1 odpowiedź
Asmodeus
56
Senator
16.04.2026 09:00
2024.1
odpowiedz
plolak
63
Generał

Rosja jest wroga wobec USA i w tej zmianie USA musi sobie z tym poradzić.

Chiny
Rosja
Iran
Trzy wyzwania. A to nie wszystko.

Teraz najważniejsze pytanie dlaczego mimo żeRosja jest wrogiem USA tak chwalą się brakiem pomocy Ukrainie.?

Jest to bardzo proste. Jak wyeliminować Rosję? Poprzez konfrontacje Rosja Europa. To umożliwia eliminacje w tym czasie wyższych priorytetów .

17.04.2026 18:56
2025
odpowiedz
rpg-7
104
Generał

https://www.youtube.com/live/v3migDpRp-o?si=PocOK5e7Y5qfihSD
CEP - USA zapowiada operację "Gospodarcza Furia" przeciwko pomocnikom Iranu.

0:00 Intro
0:50 Wstęp
1:24 Najnowsza wypowiedź ministra finansów Rosji
9:27 Dane giełdowe
13:50 Kalendarium
15:56 Odczyty inflacji w Rosji
21:55 Operacja "Gospodarcza Furia"
27:29 USA przygotowuje sankcje na Chiny i Rosję za nielegalne kopiowanie amerykańskiej AI
37:01 Iran po raz pierwszy zaproponował przywrócenie żeglugi przez cieśninę ormuz
44:03 Tel Awiw i Liban wprowadzają zawieszenie broni
47:28 Czy w ciągu półtora miesiąca w Europie wyczerpią się zaosby paliwa lotniczego?
51:54 Bonus Pawła - Ros. linie lotnicze będą ograniczać loty krajowe
55:09 Bonus Mateusza - W Nowosybirsku gwałtowna fala mrozów, spadł śnieg

18.04.2026 22:37
2026
odpowiedz
1 odpowiedź
rpg-7
104
Generał
19.04.2026 22:45
Herr Pietrus
2026.1
odpowiedz
Herr Pietrus
244
Jestę Grifterę

O panie, co to za kanał? kto to prowadzi? On mieszka w Polsce? Dobre, nigdy wcześniej na to nie trafiłem. :)

19.04.2026 11:46
Caine
2027
2
odpowiedz
2 odpowiedzi
Caine
60
Senator
Image

Na Zachodzie bez zmian.
Ruski ambasador dał głos p. t.:
"Porozumienie między Wschodem a Zachodem - odważyć się na więcej dyplomacjij
przy pełnej sali w Berlinie. W panelu oprócz niego dziennikarka, b. szefowa sztabu Verhoegena.
https://www.berliner-zeitung.de/politik-gesellschaft/russlands-botschafter-im-theater-ost-in-berlin-mit-wem-sollen-wir-einen-krieg-anfangen-li.10031187

Nowy węgierski premier zapowiada natychmiastowe wznowienie zakupów ropy z kacapii:
https://www.salon24.pl/newsroom/1499639,proeuropejski-premier-rosyjska-ropa-wegry-bez-zmian

Reset pełną gębą.

19.04.2026 13:12
tomazzi
2027.1
4
odpowiedz
tomazzi
38
Generał

I zapowiedział też próby pozyskania nowych źródeł. Przecież przez Orbana Węgrzy są w pełni zależni od rosyjskiej ropy więc muszą ją kupować

post wyedytowany przez tomazzi 2026-04-19 13:12:37
19.04.2026 15:44
abesnai
😉
2027.2
3
odpowiedz
abesnai
112
Kociarz
21.04.2026 07:04
Herr Pietrus
2028
1
odpowiedz
2 odpowiedzi
Herr Pietrus
244
Jestę Grifterę

Wodki, chlieba i intiernieta. :) Ponoć ruskich naprawdę coś w końcu zabolało...
https://wiadomosci.wp.pl/blokady-internetu-pograza-putina-w-rosji-cos-peka-7277547094612256a

post wyedytowany przez Herr Pietrus 2026-04-21 08:03:01
21.04.2026 08:18
2028.1
odpowiedz
Beneksor
20
Generał

Putin po prostu przygotowuje się do całkowitego odcięcia Rosji od globalnego internetu i przejścia na wewnętrzną sieć. Media już dawno piszą o takim planie.

21.04.2026 10:07
HETRIX22
2028.2
odpowiedz
HETRIX22
222
PLEBS

Mogą tam ruskie marudzić, putler i tak jak zwykle weźmie ich strachem i zrobi co chce.

22.04.2026 19:16
tomazzi
👍
2029
1
odpowiedz
tomazzi
38
Generał

Jest jednomyślna zgoda państw członkowskich na udzielenie Ukrainie przez UE pożyczki na kwotę 90 mld euro oraz nałożenie na Rosję 20. pakietu sankcji. Obie decyzje były dotąd blokowane przez Węgry, które domagały się naprawy rurociągu Przyjaźń. Na 20. pakiet sankcyjny nie zgadzała się także Słowacja.

23.04.2026 09:31
tomazzi
👍
2030
1
odpowiedz
tomazzi
38
Generał

Polecam filmiki z Tuapse. W 2022 pełno flag narodowych, poparcie dla wojny itd. Dziś miasto nie nadaje się do życia za bardzo

30.04.2026 12:02
2031
3
odpowiedz
2 odpowiedzi
Beneksor
20
Generał

Rosja jest już gotowa na paradę z okazji dnia zwycięstwa :)

https://x.com/NAFOvoyager/status/2049363840299590045

30.04.2026 14:56
2031.1
odpowiedz
rpg-7
104
Generał

Niech puszczą przez Plac Czerwony kaleki po SWO. Ci na wózkach mogą robić za odziały zmotoryzowane.

30.04.2026 15:05
2031.2
1
odpowiedz
Beneksor
20
Generał

No fakt, żadnego sprzętu wojskowego już w tym roku nie będzie, ale ci wiozący na osłach ukradzione pralki, też mogliby się nadać :) Ciekawe tylko do jakich rodzajów sił zakwalifikować tych dźwigających sedesy :)

12.05.2026 19:04
madmec
2032
odpowiedz
madmec
114
Generał

Bieda z nedza, zdjecia oficjeli i kilka samolotow.
Musieli blagac Zelenskiego zeby im nie zrobil psikusa
https://apnews.com/photo-gallery/russia-victory-day-parade-security-moscow-photos-120462ef2f94acb5bb6458f4211bfe76

13.05.2026 09:52
tomazzi
2033
odpowiedz
tomazzi
38
Generał

Dziś mi mignęło, że rosyjskie media zaczynają antyputinową narrację. Ktoś zorientowany może coś na ten temat powiedzieć?

15.05.2026 12:51
tomazzi
😍
2034
1
odpowiedz
tomazzi
38
Generał
17.05.2026 13:19
Caine
2035
odpowiedz
6 odpowiedzi
Caine
60
Senator

Bardzo ciekawa książka. Spiżowy wizerunek prezydenta Ukrainy zaczyna się sypać.
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5240936/klopot-z-zelenskim


Polski dyplomata: Niezależnie czy to Trump czy Tusk, Sikorski czy Starmer, Zełenski każdego potrafił obrazić.
Wysokiej rangi urzędnik w ministerstwie rolnictwa w rządzie Tuska: Ukraińcy w wojnie o zboże i usługi z Polską byli bezlitośni. Donosili na Kołodziejczaka, wiceministra rolnictwa, do Brukseli. Zrobili z niego niemal ćpuna i wariata.
Minister w rządzie Tuska: Ukraińcy Bidena nie szanowali. Trumpa się bali. Czasami w Polsce denerwujemy się, że Ukraińcy nie chcą pamiętać, jak bardzo im pomogliśmy. Oni mają w sobie taką bezczelność. Nie pamiętają nawet tego, ile pomógł im Biden. A to była ogromna pomoc. Amerykanie nikomu nigdy tyle nie dali.

Przy okazji, Kijów właśnie wywalił w powietrze rząd bliskiego sojusznika
https://www.rp.pl/polityka/art44371941-lotewski-rzad-upadl-przez-ukrainskie-drony-w-nocy-kolejny-alarm-powietrzny
A nieco wcześniej wywołał serię incydentów w państwach bałtyckich
https://www.rp.pl/konflikty-zbrojne/art44034241-ukrainski-dron-uderzyl-w-komin-elektrowni-estonii-incydent-w-czasie-ataku-na-rosje

17.05.2026 13:34
madmec
2035.1
9
odpowiedz
madmec
114
Generał

Ten wizerunek nigdy nie byl spizowy.
I co z tego, skoro w interesie Polski i Europy lezy pomoc Ukrainie.

17.05.2026 17:24
Caine
2035.2
odpowiedz
Caine
60
Senator

Bujasz. Ten pierwszy rok, kiedy się rozsypała ruska ofensywa, był jak miesiąc miodowy. Wszyscy pokochali Wołodymira.

17.05.2026 19:11
2035.3
11
odpowiedz
damianyk
163
Nośnik Treblinek

Ach ci Ukraińcy, strzelają sobie dronami na lewo i prawo bez powodu, skandal. Gdyby chociaż mieli jakiś konkretny argument, nie wiem, wojna, okupacja części terytorium...

17.05.2026 19:41
2035.4
odpowiedz
Asmodeus
56
Senator

nie tu

post wyedytowany przez Asmodeus 2026-05-17 19:41:44
17.05.2026 23:13
Caine
2035.5
odpowiedz
Caine
60
Senator

damianek: I to sprawia, że do tej pory nie zdążyli wypłacić odszkodowania rodzinom ofiar z Przewodowa. Cóż, IMHO zawiniła tu też mizerna reakcja pisowskiego rządu.

post wyedytowany przez Caine 2026-05-17 23:13:17
18.05.2026 11:51
Herr Pietrus
2035.6
9
odpowiedz
Herr Pietrus
244
Jestę Grifterę

U ruskich chyba źle się dzieje, skoro znowu odmrozili Caine'a z antyukraińską narracją. (tak, wiem o aferze korupcyjnej z Mindiczem, Czernyszewem i spółką, i że przewija się tam z oczywistych powodów sam Zełeński)

27.05.2026 10:19
2036
odpowiedz
Beneksor
20
Generał

W Rosji coraz gorzej, skoro już biznesmeni robią ze strachu w onuce i domagają się ochrony ich biznesów, przed ukraińskimi dronami. A putin jak przystało na rasowego tchórza, nie wystawia nosa z bunkra. Panika musi tam być gigantyczna.

Po serii ataków ze strony Ukrainy Władimir Putin znacznie zaostrzył środki bezpieczeństwa. Rosyjscy oligarchowie mają jednak wątpliwości co do ich skuteczności. Poprosili więc o "broń dużego kalibru" i rezerwistów - podaje The Moscow Times. Rosyjski biznes potrzebuje broni dużego kalibru oraz zdolności angażowania rezerwistów do ochrony przedsiębiorstw przed nalotami dronów - miał oznajmić Szochin podczas spotkania z Putinem. - Duże przedsiębiorstwa same dbają zarówno o ochronę swoich obiektów, jak i terenów, na których działają. Są jednak kwestie wymagające dodatkowych uregulowań - stwierdził, cytowany przez The Moscow Times.
Jak wyjaśnił Szochin, chodzi o mechanizmy dostarczania broni - nie tylko lekkiej kalibru 7,62 mm, ale również cięższego sprzętu, takiego jak systemy walki radioelektronicznej czy instalacje laserowe. Ponadto, rosyjskie firmy chciałyby mieć przydzielonych rezerwistów do obrony.

https://wiadomosci.gazeta.pl/swiat/7,198075,32814944,rosyjscy-oligarchowie-sie-boja-prosza-o-karabiny-putin-schodzi.html

28.05.2026 18:50
Caine
2037
odpowiedz
4 odpowiedzi
Caine
60
Senator

Polskie Abramsy będą mieć polski system pola walki. Przypominam, że był to jeden z najgłośniejszych argumentów przeciwko zakupom.
Czy ktoś odszczeka?

https://x.com/Defence24pl/status/2059936091772211241?s=20

spoiler start

Nie sądzę, krytycy sprzętu z USA szczekają tylko w Kłodzku

spoiler stop

28.05.2026 19:09
2037.1
5
odpowiedz
Asmodeus
56
Senator

Caine Z tego co pamietam to najglosniejszymi argumentami przeciwko zakupom byl brak bazy serwisowej i wymog serwisowania silnikow za granica, rozdrobnienie naszych sil pancernych na 4 modele z 4 roznych stron swiata (ruskie, koreanskie, amerykanskie i niemieckie - chociaz ruski sprzet juz na wylocie) oraz brak offsetu. Integracja z systemami byla gdzies na samym dole drabinki argumentow przeciwko abramsom (znacznie wyzej i czesciej byla wymieniana w przpadku F-35). I fajnie, ze to naprawili - tylko czy ogarneli juz wazniejsze problemy?

post wyedytowany przez Asmodeus 2026-05-28 19:10:45
28.05.2026 22:39
Caine
2037.2
odpowiedz
Caine
60
Senator

Takie rzeczy zajmują lata, jeżeli nie dekady. Na szczęście wszystko toczy się mniej więcej zgodnie zgodnie z harmonogramem z 2022 roku.

https://defence24.pl/przemysl/defence24-days-serca-abramsow-do-wsparcia-w-polsce-umowa-podpisana

Wkrótce po całym tym zgiełku zostaną tylko zdziwienia kanapowych ekspertów.

Dla porównania- po dwudziestu latach od zakupu pierwszych Leopardów 2A4, HSW uzyskała od producenta technologię produkcji lufy 120mm. Żeby się Polakom w głowach nie poprzewracało, jest to krótka lufa (L44). W Leopardach 2A5 i nowszych stosowane są armaty z lufą L55.

01.06.2026 22:37
PrzemoDZ
2037.3
odpowiedz
PrzemoDZ
147
Legend

Caine Ale co tutaj jest do odszczekania? Abramsy zostały kupione z SitaWare'm. Ten system JEST na naszych czołgach. To że pracują nad integracją z Legionem i w przyszłości będą (prawdopodobnie) ujednolicać BMS we wszystkich jednostkach, to bardzo dobrze. Ale co zmienia w kontekście oceny samego zakupu, który wyglądał tak, a nie inaczej?

02.06.2026 11:08
Caine
2037.4
odpowiedz
Caine
60
Senator

PrzemoDZ chat GPT mi podpowiada że SitaWare używają m.in nasi sąsiedzi, a polskiego BMS Legion jeszcze nie było. Za to kochani prywaciarze (grupa WB, Teldat) i PGZ od lat podgryzali się o ten tort, skutecznie paraliżując modernizację WP.
Odnośnie pozostałych zarzutów - trzeba dużo złej woli aby zignorować program budowy/odbudowy kompetencji jaki już wtedy pokazał MON: od szkolenia, poprzez obsługę aż po serwis napędu - wszystko realizowane na miejscu.
A ponieważ jestem małostkowy i nie odmówię sobie wbicia szpili, to dodam że wszystko to zrobione w czasie porównywalnym do tego, w jakim pewne kraje europejskie czekają na jeden (1) batalion czołgów, 50 sztuk jedynie słusznego Leoparda xD

29.05.2026 07:08
Herr Pietrus
2038
odpowiedz
Herr Pietrus
244
Jestę Grifterę

Trzeba ze smutkiem przyznać, że Ukraina koncertowo psuje sobie PR w Polsce. Dywizja imienia bohaterów UPA, ekshumacja Melnyka i jeszcze jakieś sugestie w TV że kolejny mógłby być Bandera... Historia będzie nas różnić, ale to woda na młyn wiadomo kogo.

29.05.2026 09:37
Caine
2039
odpowiedz
Caine
60
Senator

U ruskich chyba źle się dzieje, skoro znowu odmrozili Pietię z antyukraińską narracją. (tak, wiem o aferze korupcyjnej z Mindiczem, Czernyszewem i spółką, i że przewija się tam z oczywistych powodów sam Zełeński) 🤣

Anyway, niewykluczone że antagonizująca polityka historyczna jest wypadkową sowieckiego stylu polityki ORAZ chłodnej kalkulacji.
https://x.com/supersmartmoney/status/2060257020175962252

post wyedytowany przez Caine 2026-05-29 09:43:31
31.05.2026 15:53
2040
1
odpowiedz
13 odpowiedzi
damianyk
163
Nośnik Treblinek

https://wydarzenia.interia.pl/lubelskie/news-z-lubelskiego-ratusza-zdjeto-flage-ukrainy-znamy-oficjalny-p,nId,23490069

Coś mi mówi, że przechodzimy przez punkt zwrotny relacji polsko-ukraińskich. Tym, którzy Ukrainy nienawidzą Załenski swoją decyzją dał potężny argument; tym, którzy chcieli wciąż pomagać zasiał ziarno niepewności. A szkoda, bo mieliśmy szansę na dużego sojusznika i kraj buforowy między nami a wrogiem.

31.05.2026 16:41
madmec
2040.1
1
odpowiedz
madmec
114
Generał

damianyk To jest problem Ukrainy. To oni chca dolaczyc do UE, wiec potrzebuja sojusznikow. Po Orbanie Unia juz nie bedzie tak otwarta dla wszelkiej masci nacjonalistow.

31.05.2026 17:23
2040.2
2
odpowiedz
damianyk
163
Nośnik Treblinek

madmec To też nasz problem, nie wiem czy bardziej nasz niż Ukrainy. Możemy wydawać miliardy euro na zbrojenia, zastępować jeden zużyty sprzęt następnym, werbować tysiące ludzi do wojska i mieć nadzieję, że wróg zatrzyma się i grzecznie poczeka aż go militarnie dogonimy. Uśmiechać się do sojuszników, mieć nadzieję że w stanach nie wybiorą na stołek jeszcze większego palmusa, albo że obecnemu palmusowi nie odbije jeszcze bardziej i któregoś dnia zabierze wszystkie zabawki z Europy. Że obrona wschodniej flanki Nato będzie się odbywać jednak na wschód od Wisły.
Ale możemy też za te pieniądze włączyć Ukrainę do struktur zachodnich. Najlepiej do Nato, ale Ukraina w Unii albo chociażby pośrednio powiązana ekonomicznie z zachodem będzie największym gwarantem bezpieczeństwa Europy. To nam, Polsce, powinno najbardziej zależeć na Ukrainie.

post wyedytowany przez damianyk 2026-05-31 17:24:17
31.05.2026 19:36
madmec
2040.3
1
odpowiedz
madmec
114
Generał

damianyk O USA mozemy zapomniec. Mimo ze moizm zdaniem wypelna swoje zobowiazania natowskie, to nie mozna na nich liczyc w 100%. Najwazniejsze jest wsparcie europejskie i tu Polska robi postepy, traktat z Francja, traktat z Anglia. Czekam na traktat z Niemcami, choc rozumiem ze patoprawica bedzie wyc na sam wspominek o czyms takim. Ukraina walczy o przetrwanie i jej pomagamy bo jest to w naszym interesie. Ale gdy juz bedzie mowa o czlonkowstwie w strukturach europejskich, to nie musimy i nie powinnismy sie spieszyc. Zelenski wlasnie to potwierdza i daje nam powody/preteksty, ktore pokazuja, ze oni nie sa gotowi.

Polske NATO na pewno obroni, a Ukrainie moze ale nie musi pomagac. Wiec, takie nacjonalistyczne zachowanie to jest problem dla Ukrainy.

31.05.2026 21:21
2040.4
1
odpowiedz
damianyk
163
Nośnik Treblinek

madmec Polske NATO na pewno obroni

Ale z naszej perspektywy to nie ma najmniejszego znaczenia czy Nato nas obroni, bo obrona ruszy PO TYM, jak wróg nas zaatakuje. Cała obrona będzie się rozgrywać na naszym terenie. Mamy dogodne warunki do prowadzenia wojny, rozległe równe przestrzenie, brak kluczowej infrastruktury, sieć dróg zapewniająca linie zaopatrzenia. Wojna, wygrana czy przegrana, będzie katastrofą dla naszego kraju. Naszym priorytetem jest nie dopuszczenie do ataku wroga. Armia nie ma być wystarczająca, ona samym swoim rozmiarem i zaawansowaniem musi wybić wrogowi z głowy pomysł ataku. A skoro USA to niepewny sojusznik, na siły europejskie przyjdzie jeszcze poczekać, a armia polska to żart, musimy mieć jakiś inny plan na obronę, i moim zdaniem Ukraina spadła nam z nieba. Ale do tego trzeba obustronnej woli do odłożenia zażyłości historycznych. To nigdy nie było łatwe, ale teraz jeszcze się oddala.

31.05.2026 22:12
2040.6
1
odpowiedz
damianyk
163
Nośnik Treblinek

@smartboygod W twoim kołchozie nie słyszeli o demokracji? O rządach ludu?

31.05.2026 23:13
Caine
2040.8
odpowiedz
Caine
60
Senator
Image

Całe to gadanie o tym, jak bardzo potrzebujemy Ukrainy jest szczególnie modne w kręgach młodzieńców których myśli opanowała perspektywa poboru do wojska...
To znaczy, potrzebujemy Ukrainy- ale nie do tego stopnia, żeby się dać wkręcić w wojnę bez wsparcia NATO.
A jak się poskrobie trochę te ukraińskie wunderwaffe które mają nam zapewnić bezpieczeństwo, to nagle uderzenia ich dronów planuje AI takiej hobbystycznej firmy Palantir.
A te przełomowe dronowe technologie z Ukrainy - przypadkiem powstały we współpracy z polskimi, amerykańskimi, brytyjskimi inżynierami.
Na przykład taki Starlink/Starshield, na którym wisi całe ukraińskie wojsko - wiecie że bez takiej łączność Ukraińcy nie mogliby koordynować uderzeń dronów morskich czy nalotów na ruskie lotniska?
Dzięki całej tej technice w piątym roku wojny można w Polsce drzeć szaty że Stany Zjednoczone nie przyjdą z pomocą NATO.

Obrazek z najnowszej książki Parafanowicza

01.06.2026 07:48
2040.9
4
odpowiedz
damianyk
163
Nośnik Treblinek

Aha. Jedno pytanie, ja wy sobie wyobrażacie obronność Polski? Dobra, olaliśmy Ukrainę, ruscy ją zajęli, albo uzależnili od siebie, cała nasza wschodnia granica obstawiona jest wojskami wroga. Co w takiej sytuacji podejście wielkopolaków ma do zaoferowania?

post wyedytowany przez damianyk 2026-06-01 07:49:47
01.06.2026 11:39
Caine
2040.10
1
odpowiedz
Caine
60
Senator

damianyk Jakie znowu olaliśmy?
Ukraina stoi wyłącznie dlatego, że Duda z Morawieckim zapierdalając trzy miesiące po 16 godzin na dobę zmontowali koalicję sprzeciwu wobec Starej Europy i uruchomili kanały logistyczne które do tej pory utrzymują front.
W tym krytycznym czasie ojczyzna peowców miała problemy z zaadresowaniem paczki z hełmami, ichni MSZ dał Żeleńskiemu 72 godziny życia, a szef BND czekał w Kijowie na wyzwolicieli z 1 Gwardyjskiej Armii pancernej.

01.06.2026 13:35
Herr Pietrus
2040.11
2
odpowiedz
Herr Pietrus
244
Jestę Grifterę

Caine Robili to wszytko, bo przestraszyli się poboru? 🤣

01.06.2026 13:38
tomazzi
2040.12
1
odpowiedz
tomazzi
38
Generał

Caine Jakie znowu olaliśmy?
Wydaje mi się, że wpis damianyka wprowadza sytuację hipotetyczną. Czyli: Co w sytuacji gdy olejemy Ukrainę, ruscy ją zajmą albo uzależnią od siebie a cała nasza wschodnia granica będzie obstawiona wojskami wroga podejście wielkopolaków ma do zaoferowania?

01.06.2026 16:03
madmec
2040.13
1
odpowiedz
madmec
114
Generał

damianyk To jest ciągle większy problem dla Ukrainy niż dla Polski. Rosja ma bowiem mierne szansę na zwycięstwo i zajęcie znacznej części Ukrainy by stanowić zagrożenie dla Polskii NATO.

01.06.2026 19:28
2040.14
3
odpowiedz
rpg-7
104
Generał

madmec Już stanowią zagrożenie dla Polski prowadząc działania hybrydowe i psyops. I na pewno nie zacznie się od otwartego ataku tylko czegoś rodzaju infiltracja zielonych ludzików z Białorusi.

01.06.2026 19:51
madmec
2040.15
2
odpowiedz
madmec
114
Generał

rpg-7 Tak, i te wplywy widac, bo jest poparcie dla Konfy i Brauna. Ciagle to nie jest jednak zagrozenie fizyczne dla ludnosci Polski. Ukraina strzela sobie w stope i nie widze dla nich miejsca w UE dopoki nie porzuca tego nacjonalistycznego gow.a.

Wspierajmy ich w walce z Rosja i tyle.

Gdyby polscy politycy mieli jaja, to jeszcze ulatwiliby osiedlanie sie Ukraincow w Polsce i bysmy wydrenowali ich z sily roboczej.

31.05.2026 16:52
to_ja_jarzabek
2041
1
odpowiedz
1 odpowiedź
to_ja_jarzabek
58
Generał
Wideo

Fajny film jak Rosja rozgrywa pewnego starego dziada i być może jak wiele od naszego kraju zależy...
https://www.youtube.com/watch?v=nqs9pcrykek

01.06.2026 22:32
PrzemoDZ
2041.1
odpowiedz
PrzemoDZ
147
Legend

to_ja_jarzabek Ale to było mówione już wielokrotnie- ryzyko bezpośredniego ataku na Polskę jest minimalne, ale to o czym powinniśmy rozmawiać to nasze plany w sytuacji ataku na Państwa Bałtyckie- na tym tez powinno się skupiać nasze planowanie strategiczne.

02.06.2026 11:13
Caine
2042
odpowiedz
5 odpowiedzi
Caine
60
Senator
02.06.2026 12:29
2042.1
6
odpowiedz
Asmodeus
56
Senator

Caine Beda rowniez sojusznicy naszej wspanialej prawicy:
Na forum w Petersburgu mają się pojawić w tym roku także politycy prawicowo-populistycznej Alternatywy dla Niemiec (AfD), którzy opowiadają się za wznowieniem współpracy z Rosją.

02.06.2026 13:59
Caine
2042.2
odpowiedz
Caine
60
Senator
Image

Co to za germanofobia, wręcz godna tej bezprzymiotnikowej prawicy. I klasizm, bo przecież na posadę w Gazpromie może liczyć polityk każdej niemieckiej partii.

Edit: ten ananas z SPD też jest teraz w Pidorburgu.

post wyedytowany przez Caine 2026-06-02 14:02:17
02.06.2026 14:21
tomazzi
2042.3
5
odpowiedz
tomazzi
38
Generał

Caine germanofobia, wręcz godna tej bezprzymiotnikowej prawicy
Przecież prawica w Polsce liże jajce AfD (Niemcy) kiedy tylko może

02.06.2026 15:12
2042.4
3
odpowiedz
Beneksor
20
Generał

tomazzi A jak ma nie lizać, skoro to partia prawdopodobnie założona na kremlu. Przecież Moskwa nawet pisała im manifest programowy, a także finansuje ich i wspiera różnymi sposobami, na co wskazuje dziennikarskie śledztwo Der Spiegel,

02.06.2026 15:22
Caine
😂
2042.5
odpowiedz
Caine
60
Senator
Image

Nie dam się sprowokować tomazzi

03.06.2026 09:10
tomazzi
2043
1
odpowiedz
6 odpowiedzi
tomazzi
38
Generał

Dziś drony odwiedziły Piotrków Bałtycki :) bardzo dobrze

03.06.2026 10:33
Mutant z Krainy OZ
2043.2
1
odpowiedz
Mutant z Krainy OZ
275
Farben

@smartboygod Nie, ruscy sami sobie Petersburg ostrzelali, z nudow.

03.06.2026 10:37
Mutant z Krainy OZ
2043.4
odpowiedz
Mutant z Krainy OZ
275
Farben

@smartboygod I bardzo dobrze, spieprzaj na ruskie fora gamoniu.

03.06.2026 10:47
Mutant z Krainy OZ
2043.6
1
odpowiedz
Mutant z Krainy OZ
275
Farben

@smartboygod Gluptasie, nie wiesz, ze pociski czasem nie trafiaja w cel? Masz przyklad z obrony przed ruskimi dronami nad Polską, gdzie rakieta natowska spudlowala i wpadla ludziom do sypialni.
Nie zabili tych ludzi w Przewodowie celowo. Bardzo zle, ze sie tego wypierają i nie przeprosili rodzin zabitych, ale trzeba byc debilem, by brac to za celowy atak.

post wyedytowany przez Mutant z Krainy OZ 2026-06-03 10:48:20
03.06.2026 11:22
Mutant z Krainy OZ
2043.7
odpowiedz
Mutant z Krainy OZ
275
Farben

Kurde, gadam sam ze soba xD

03.06.2026 11:25
2043.8
5
odpowiedz
Grigori1922
37
Konsul

Owszem, bo z przyjemnością zgłosiłem posty tego gamonia. :) I tutaj plus dla administracji za ekspresową reakcję.

03.06.2026 23:46
WolfDale
😉
2043.9
odpowiedz
WolfDale
98
~sv_cheats 1

Mutant z Krainy OZ To już czas dołączyć do naszego forumowego kolegi w kaftanie, ponoć ma duży pokój.

03.06.2026 20:44
tomazzi
2044
odpowiedz
tomazzi
38
Generał
09.06.2026 09:08
2045
odpowiedz
2 odpowiedzi
Beneksor
20
Generał

U ruskich coraz wspanialej :) Już im wprowadzili kartki na paliwo i żywność :)

Z powodu deficytu paliwowego na okupowanym przez Rosję Krymie ma narastać "panika spożywcza". Kryzys ma tworzyć podstawy do wyzwolenia przez Ukrainę zajętego półwyspu - ocenił Serhij Danyłow, wicedyrektor kijowskiego Centrum Badań Bliskowschodnich i badacz południa Ukrainy.
- Na jeden paragon można kupić nie więcej niż dwa kurczaki, nie więcej niż dwa kilogramy kaszy i ograniczoną ilość cukru, chyba kilogram lub dwa. Handel detaliczny zaczął limitować sprzedaż żywności - podkreślił. - W ubiegły piątek półki z makaronem i innymi produktami, które nadają się do długiego przechowywania, podobno były puste - dodał.
- Teraz wprowadzono kupony na 20 litrów paliwa, które można otrzymać przez komunikator Max. Na podstawie kodu QR wyznaczana jest stacja benzynowa i godzina przyjazdu po paliwo. Ale z tym też są problemy. Słyszę, że zamiast benzyny ludziom proponuje się olej napędowy i że kupony bardzo szybko się kończą - relacjonował.
Według eksperta wielu prorosyjskich mieszkańców Krymu, a przede wszystkim Rosjan, którzy przeprowadzili się tam po 2014 roku, zaczyna rozumieć, że przyszła do nich wojna.

https://tvn24.pl/biznes/ze-swiata/krym-wojna-w-ukrainie-kupony-na-paliwo-i-puste-polki-kryzys-paliwowy-ma-tworzyc-wstepne-warunki-do-odbicia-polwyspu-st9086655

09.06.2026 10:28
dasintra
2045.1
1
odpowiedz
dasintra
222
Zdradziecka morda
Wideo

Zawsze polecam kanał Wiaczesława Zarutskiego, w którym na ukazany jest dobrostan ruskiego społeczeństwa:
https://www.youtube.com/watch?v=1vDiwSLwIs8

11.06.2026 22:33
Herr Pietrus
😜
2045.2
odpowiedz
Herr Pietrus
244
Jestę Grifterę

dasintra Zabawne, że wiele z tych cen, może poza lodami i niektórymi serami, niewiele odbiega od polskich. Ritter Sport niewiele tańszy, ogórki szklarniowe przed sezonem też przecież bez promocji po ok 10-15 zł za kilogram (chociaż na filmie jest i 20 zł) itd... Noo, małe Ferrero za 70 zł robi wrażenie, u nas to jednak bliżej 40 zł, a i Nescafe bez promocji tak samo drogo - i dobrze...
Ale wygląda na to, że pensje jednak trochę odbiegają. :) AI podaje, że mediana obecnie to 2500 rubli, a tu twierdzą, że przeciętnie znacznie mniej... Jeśli to wszystko prawda, zaiste wesoło mają w kacapii.

post wyedytowany przez Herr Pietrus 2026-06-11 22:46:21
11.06.2026 17:46
Caine
2046
odpowiedz
6 odpowiedzi
Caine
60
Senator

Wojna wojną, a biznes to biznes. Ukraińscy oligarchowie bez skrupułów niszczą polską konkurencję dumpingiem:
UZ Cargo Poland, spółka zależna ukraińskiego państwowego monopolisty kolejowego Ukrzaliznycia, dostała unijną licencję przewoźnika wydaną przez UTK oraz certyfikat bezpieczeństwa Agencji Kolejowej UE i z takimi aktywami w rękach dąży do monopolizacji przejść granicznych PL/UA. Od początku wojny polscy importerzy zaopatrywali ten rynek ratując Ukraińców przed klęską braku paliw. Dzisiaj oni mówią Polakom wprost: chcecie wjeżdżać na nasz rynek to naszymi wagonami. Niby można oczywiście swoim transportem, tylko że jakoś tak się składa od tygodni, że bezproblemowo wjeżdża UZ Cargo, a reszta pokornie musi czekać. Oczywiście ukraiński rynek kolejowy pozostaje zamknięty dla polskich przewoźników. [...]

https://x.com/szachmad/status/2064759896654971248?s=20

11.06.2026 17:56
tomazzi
2046.1
4
odpowiedz
tomazzi
38
Generał

Caine no fajnie, fajnie. A jaki to ma związek z wojną?

11.06.2026 19:03
2046.2
2
odpowiedz
rpg-7
104
Generał

Caine Super źródło, konto na X

11.06.2026 19:15
2046.3
odpowiedz
Darek1785
9
Generał

no fajnie, fajnie. A jaki to ma związek z wojną?

Całościowy bo gdyby nie konflikt to nikt by nie wpuszczał do Europy takiej konkurencji z Ukrainy, podobna sytuacja jest z rolnictwem.

Super źródło, konto na X

Litości, bo taka dyskusja nawet nie ma sensu czepiasz się podstaw które samemu można szybko wyszukać, a ten koleś z X po prostu złożył większość informacji w jedną całość:

https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/pkp-cargo-ma-konkurenta-z-ukrainy-polska-wydala-licencje/nw10dhn

https://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/nowa-spolka-ukrainian-railways-cargo-poland-powolana-114270.html

post wyedytowany przez Darek1785 2026-06-11 19:17:06
11.06.2026 19:34
2046.4
3
odpowiedz
Grigori1922
37
Konsul

Darek1785 W tych twoich źródłach literalnie nie ma nic o tym co zostało zawarte w powołanym tweecie, za wyjątkiem tego że wydano licencję na przewozy. xD Litości, czy znajdzie się na tym forum chociaż jeden miłośnik prawicowej narracji, który nie będzie naginał elementarnych faktów próbując wykazać swoją rację?

Btw. Caine , następnym razem czekam na źródło np. w postaci SokuZBuraka. :)

11.06.2026 20:09
Caine
2046.5
odpowiedz
Caine
60
Senator

tomazzi Wiesz, w relacjach z Ukrainą chyba wracamy do przedwojennego status quo. To może być oznaką wygasania konfliktu.
I chociaż wszystkie dobre uczynki obrócą się przeciwko nam, pozostaje się cieszyć że ugraliśmy ile było można :)

Grigori1922 Poczekajmy jak się sprawa rozwinie.

spoiler start

Szeptycki, przeloguj!!1!

spoiler stop

11.06.2026 20:17
tomazzi
2046.6
4
odpowiedz
tomazzi
38
Generał

Caine Polska ma jeden cel w tej wojnie. Wybić jak najwięcej kacapów ukraińskimi rękoma. I na razie idzie nam to świetnie :)

11.06.2026 20:42
tomazzi
2047
1
odpowiedz
tomazzi
38
Generał
16.06.2026 08:36
tomazzi
2048
odpowiedz
tomazzi
38
Generał

Płonie największa rafineria w moskwie :)

16.06.2026 16:19
2049
odpowiedz
Beneksor
20
Generał

U ruskich coraz weselej. Kolejna rafineria po Łukoilu, Gazpromie i Rosnieftcie, wprowadza limit sprzedaży paliwa do kilkudziesięciu litrów na osobę. Niedługo przeciętny ruski, wybierając się do sklepu po bimber, będzie musiał osiodłać żonę albo teściową i na niej dojechać na miejsce :)

Tatnieft, jeden z największych rosyjskich koncernów naftowo-gazowych, wprowadził we wtorek ograniczenia w sprzedaży paliw na wszystkich swoich stacjach w Rosji. Trwa eskalacja ukraińskich ataków na rosyjski przemysł energetyczny. "W chwili obecnej w całej sieci stacji paliw Tatnieftu obowiązują ograniczenia" - przekazała infolinia firmy, cytowana przez agencję Interfax. Płatności za tankowanie pojazdów są obecnie przyjmowane wyłącznie w gotówce - dodano w komunikacie. Według rosyjskich mediów na stacjach Tatnieftu w Czelabińsku na Uralu kierowcy samochodów osobowych mogą kupić maksymalnie 30 litrów benzyny i 60 litrów oleju napędowego.

Na początku czerwca na stacjach Łukoila w obwodzie moskiewskim kierowcy mogli kupić jedynie 60 litrów benzyny i 100 litrów oleju napędowego na osobę. Wówczas koncern tłumaczył, że zmiany "są związane z obecną sytuacją na rynku". Z kolei stacje Gazpromu sprzedawały w tym samym okresie po "100-150 litrów" oleju napędowego na auto w obwodzie moskiewskim.

W poniedziałek dziennik "Kommiersant" informował, że najtrudniejsza sytuacja panuje na Krymie. Gazeta dodała, że w ponad półmilionowym Sewastopolu od 13 czerwca paliwo można kupić już tylko na dziewięciu stacjach.

https://tvn24.pl/biznes/ze-swiata/sprzedaz-paliw-na-stacjach-w-rosji-tatnieft-wprowadza-ograniczenia-st9099095

18.06.2026 09:49
tomazzi
2050
1
odpowiedz
1 odpowiedź
tomazzi
38
Generał
post wyedytowany przez tomazzi 2026-06-18 10:00:57
18.06.2026 10:19
Kwisatz_Haderach
2050.1
odpowiedz
Kwisatz_Haderach
26
GIT GUD or die trying

tomazzi To ostatnie...

WOW.

18.06.2026 09:49
dasintra
😂
2051
odpowiedz
3 odpowiedzi
dasintra
222
Zdradziecka morda
18.06.2026 10:04
Kwisatz_Haderach
2051.1
odpowiedz
Kwisatz_Haderach
26
GIT GUD or die trying

dasintra Bjutiful, ale dobrze tam widze kominy chlodnicze elektrowni atomowej? Czy zwykle i rafinerie tez takie maja?

Mimo wszystko wolalbym nie miec powtorki z rozrywki. Choc musze tez przyznac ze akurat to sie nie jaralo, a Ukraina pokazala wielokrotnie ze pali sie tylko to, co chce zeby sie palilo.

Mimo wszyystko troszke dreszcz strachu przeszedl, jak zobaczylem te kominy stojace sobie pomiedzy dwoma jebitnymi pozarami (sa chyba w drugim linku).
Od razu mowie ze sie nie znam, i taki ksztalt poprostu kojarzy mi sie z elektrownia atomowa. Ale moze takie chlodzenie jest czesciej uzywane... idk.

post wyedytowany przez Kwisatz_Haderach 2026-06-18 10:10:37
18.06.2026 10:05
tomazzi
2051.2
odpowiedz
tomazzi
38
Generał

Kwisatz_Haderach w moskwie chyba nie ma elektrowni jądrowych

18.06.2026 10:16
Kwisatz_Haderach
2051.3
odpowiedz
Kwisatz_Haderach
26
GIT GUD or die trying

tomazzi Ano sprawdzilem i rzeczywiscie nie ma. Najblizsza 200km, i 110km ale stara i dawno zamknieta.
To nie bylo tematu, niech napierdalaja. ;)

18.06.2026 12:35
2052
odpowiedz
Beneksor
20
Generał

Nie wiem ile w tym prawdy, ale znając ruskich, to wcale bym się nie zdziwił, gdyby rzeczywiście tak było.

W rosyjskim arsenale pozostał najprawdopodobniej już tylko jeden sprawny pocisk typu „Oriesznik” – informuje Instytut Studiów nad Wojną.

Ukraińska firma wywiadowczo-analityczna Dallas Analytics przekazała 16 czerwca, że po uderzeniu na Dniepr w 2024 roku Władimir Putin nakazał pilne przyspieszenie produkcji kolejnych czterech takich pocisków. Od tamtego momentu Rosja wykorzystała trzy z nich: jeden podczas ataku na obwód lwowski w styczniu oraz dwa w trakcie majowych uderzeń na Białą Cerkiew. Jedna z rakiet wystrzelonych w maju uległa awarii i spadła na okupowanym terytorium obwodu donieckiego.
Eksperci Dallas Analytics weszli w posiadanie poufnej rosyjskiej dokumentacji zamówień z marca 2025 roku. Wynika z niej, że wada konstrukcyjna radzieckiego żyroskopu lotniczego GU-503 drastycznie obniżyła precyzję układu naprowadzania „Oriesznika”. Defekt powoduje, że pocisk zbacza z kursu nawet o kilkadziesiąt kilometrów od planowanego celu.

https://x.com/CzarneNieboNEWS/status/2067260835206996433

18.06.2026 13:19
tomazzi
2053
2
odpowiedz
1 odpowiedź
tomazzi
38
Generał
Image

Wojny zaczynają się wtedy, kiedy chcesz, ale nie kończą się wtedy, kiedy prosisz

18.06.2026 13:47
Yaca Killer
2053.1
odpowiedz
Yaca Killer
288
russiaisaterroriststate
Image

tomazzi potencjał memiczny jest potężny

post wyedytowany przez Yaca Killer 2026-06-18 13:48:07
18.06.2026 13:49
Yaca Killer
2054
1
odpowiedz
1 odpowiedź
Yaca Killer
288
russiaisaterroriststate
Image

kolejny

18.06.2026 13:50
Yaca Killer
2054.1
odpowiedz
Yaca Killer
288
russiaisaterroriststate
Image

🤣

18.06.2026 13:56
tomazzi
2055
odpowiedz
tomazzi
38
Generał
Image

Fajna też jest myśl technologiczna kacapów. Chłop na wysięgniku z karabinem VS drony

18.06.2026 14:08
tomazzi
2056
1
odpowiedz
1 odpowiedź
tomazzi
38
Generał

https://x.com/AryoSomeGumul/status/2067544761695662381
Z tego co widzę, to się pojawiają głosy że to kacapska rakieta uderzyła w ten zbiornik

19.06.2026 19:17
madmec
2056.1
1
odpowiedz
madmec
114
Generał
18.06.2026 15:20
2057
2
odpowiedz
Beneksor
20
Generał

Ruskie już tak nisko upadły, że będą importować paliwo, bo sami nie są w stanie produkować go w wystarczającej ilości :))

Rosja ma zacząć w tym miesiącu importować paliwa drogą morską - przekazał Reuters. Tamtejszy rynek paliwowy próbuje poradzić sobie z coraz poważniejszymi niedoborami benzyny po fali ataków ukraińskich sił zbrojnych na rosyjskie rafinerie. Rosja jest jednym z największych eksporterów ropy naftowej i produktów rafinowanych na świecie. Mimo to importowana benzyna ma trafić do jednego z zachodnich portów Rosji jeszcze w tym miesiącu. Jedno ze źródeł Reutersa przekazało, że ładunek zostanie wysłany z Azji, nie podając jednak szczegółów dotyczących dostawców ani wolumenu dostaw.

https://tvn24.pl/biznes/ze-swiata/rosja-kryzys-paliwowy-po-atakach-ukrainy-na-rafinerie-st9102493

22.06.2026 15:22
@smartboygod
2058
odpowiedz
@smartboygod
27
Pretorianin
Image

NATO tzn matoł:

23.06.2026 11:25
2059
1
odpowiedz
Beneksor
20
Generał

Jak wspaniale jest u Ruskich. Na okupowanym Krymie już całkowicie wstrzymali sprzedaż paliwa, a niedługo mogą to zrobić w całym kraju. Na razie w kolejnych miejscach wprowadzają limity po kilkadziesiąt litrów na łeb i dotarły one już nawet na Syberię.

https://tvn24.pl/biznes/ze-swiata/rosja-kryzys-paliwowy-po-ukrainskich-atakach-sprzedaz-benzyny-ograniczona-do-40-litrow-na-samochod-st9109513

28.06.2026 19:10
2060
odpowiedz
rpg-7
104
Generał

Miedwiediew dowozi
https://wiadomosci.wp.pl/miedwiediew-straszy-polske-chce-odebrac-belweder-7301658847643840a
Dmitrij Miedwiediew zareagował na pozew Polski dotyczący gmachu byłego konsulatu Rosji w Gdańsku. Jak podaje Polsat News, Warszawa uznaje, że nieruchomość powinna wrócić do Skarbu Państwa, podczas gdy Moskwa utrzymuje, że to jej własność. Spór zaostrzył się po decyzjach dyplomatycznych z ubiegłego roku.
Na tle tego sporu Miedwiediew ogłosił kontrposunięcie. "Obecna rezydencja polskiego prezydenta - Belweder - został zbudowany za pieniądze z rosyjskiego skarbu carskiego. To rosyjskie pieniądze!" - napisał, cytowany przez TASS.

"Warto by rozważyć wniesienie przez nasz kraj pozwu o przejęcie pałacu z nielegalnego posiadania przez nowo utworzoną Rzeczpospolitą" - dodał w tym samym wpisie.

Forum Forum Polityka i Religia
Odpowiedz

GRYOnline.pl:

Facebook GRYOnline.pl Instagram GRYOnline.pl X GRYOnline.pl Discord GRYOnline.pl TikTok GRYOnline.pl Podcast GRYOnline.pl WhatsApp GRYOnline.pl LinkedIn GRYOnline.pl Forum GRYOnline.pl

tvgry.pl:

YouTube tvgry.pl TikTok tvgry.pl Instagram tvgry.pl Discord tvgry.pl Facebook tvgry.pl