Ponoć nie jest dobrze.
Czy w Europie przyjdzie wreszcie opamiętanie?
Projekt Niemiec i Francji ma rzekomo na dniach upaść.
Mam nieodparte wrażenie, że wszystkie cyberataki, jakie są przeprowadzane z rosji na infrastrukturę państw zachodnich, są dziełem grupy hakerskiej utworzonej przez rosję, na czele której stoi Edward Snowden.
Nawalny otruty rzadka toksyna pozyskana z zab z Ameryki pd. Putin w swoim tchorzliwym stylu, wydaje rozkazy z bunkra.

Myślę, że Nawalny żyje tak samo jak Epstein, a Maduro wcale nie jest w USA i wszyscy się śmieją.
Taka tam ciekawostka, chyba nikt nawet przez sekunde nie miał wątpliwości, że go zabiły parobki putlera.
Rosjanie stracili Starlinka, to teraz pewnie będą zdobywać dane wywiadowcze za pomocą gołębi. Trochę to zabawne, ale zarazem przerażające.
https://technogadzet.pl/rosyjski-startup-hakowal-mozgi-golebi-powstaly-zywe-drony/
Putin i Trump biorą Orbana na dwa baty. Węgierski Knur znowu blokuje pożyczkę dla Ukrainy
https://x.com/FilipJanur/status/2024913596476502065?s=20
Putin nie może stracić swojego najlepszego człowieka w Europie, dlatego pomoże mu sfałszować wybory.
Według węgierskiego dziennikarza śledczego Kreml powołał specjalny zespół, który ma za zadanie ingerować w kwietniowe wybory parlamentarne na Węgrzech. Szabolcs Panyi ocenił, że "wiele agencji UE i NATO prawdopodobnie już o tym wie i obserwuje sytuację". Według jego informacji na czele zespołu stanął Siergiej Kirijenko, pierwszy zastępca szefa administracji Putina, a jego celem będzie utrzymanie u władzy premiera Viktora Orbana.
Nie wiadomo jednak, czy Orban nie będzie musiał już teraz uciekać do swojego mocodawcy do Moskwy przed ukraińskimi służbami, bo Ukraińcy twierdzą, że porwał ich ludzi i buchnął im niezłą kasę.
Władze węgierskie potwierdziły, że aresztowały siedmiu ukraińskich obywateli pod zarzutem prania brudnych pieniędzy. Jechali oni w konwoju z gotówką z Austrii do Ukrainy. "Mamy do czynienia z wzięciem zakładników i kradzieżą pieniędzy" - ocenił szef MSZ Ukrainy Andrij Sybiha. W piątek Ukraina odradziła swoim obywatelom podróżowanie na Węgry. "Ładunek został zarejestrowany zgodnie z międzynarodowymi przepisami transportowymi i obowiązującymi europejskimi procedurami celnymi" - napisał OszczadbankSA, który organizował konwój. Jak dodano w komunikacie, w samochodach przewożono 40 milionów dolarów, 35 milionów euro oraz 9 kilogramów złota.
Z oficjalnej propagandy.
Wyślemy wojsko na Orbana jak będzie dalej blokował pożyczkę na broń.
Sam siejesz propagandę.
Przypominam, że Węgry są krajem otwarcie wrogim dla Ukrainy i sojusznikiem Putina.
Od "podam numer" i "niech sobie porozmawiają" do "wyślemy wojsko" jest jeszcze daleka droga.
Dyplomatycznie to Załenski strzelił sobie w kolano. To woda na młyn skrajnej prawicy.
https://businessinsider.com.pl/gospodarka/wegry-blokuja-tranzyt-towarow-na-ukraine-viktor-orban-stawia-ultimatum/w6t4p53
Węgry wstrzymały tranzyt kluczowych towarów do Ukrainy, dopóki kraj ten nie przywróci transportu rosyjskiej ropy rurociągiem Przyjaźń. Decyzję ogłosił dziś premier Viktor Orban.
Do dalszej eskalacji doszło w czwartek, gdy ukraiński minister spraw zagranicznych Andrij Sybiha oskarżył Węgry o zatrzymanie siedmiu obywateli Ukrainy, pracowników banku Oszczadbank SA, którzy przewozili gotówkę z Austrii do Ukrainy. Sybiha określił to jako "wzięcie zakładników i kradzież pieniędzy". Władze w Budapeszcie nie odniosły się jeszcze do tych zarzutów.
Co te mendy robią jeszcze w UE?
Zakładników już wypuścili, ale niemal 100 mln euro nadal nie zwrócili. Orban już się nawet nie kryje z tym dla kogo działa.
Ciekawa sprawa, bo wygląda na to, że ruscy mogą atakować obywateli USA gdzie chcą i kiedy chcą, zaś Amerykanie są całkowicie bezradni, bo Trump przecież nie ruszy swojego mocodawcy.
Po raz pierwszy syndrom hawański zaobserwowano u dyplomatów w ambasadach USA w Hawanie i Pekinie. Amerykańscy dziennikarze ustalili, że za atakami stało rosyjskie GRU, a sprzęt, który wykorzystał rosyjski wywiad, jest skuteczny i dostępny na czarnym rynku. Nowe światło na sprawę rzuca 9-letnie śledztwo reporterów amerykańskiej redakcji "60 minutes". Przy współpracy z niemieckimi i niezależnymi rosyjskimi dziennikarzami ustalili najpierw, że za atakami mogła stać elitarna jednostka rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU.
Powód, dla którego rząd chciałby zatuszować tę sprawę, jest prosty - jeśli władze USA przyznają, że stał za tym innym kraj, jest to w gruncie rzeczy wypowiedzenie wojny Stanom Zjednoczonym.
https://defence24.pl/wojna-na-ukrainie-raport-specjalny-defence24/kolejny-ka-52-stracony-przez-rosjan Ukraińcy znów pokazują, że na operowaniu dronami się znają
https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-rosyjski-port-nad-baltykiem-zaatakowany-doszlo-do-pozaru,nId,8073633 czyli już Piotrków nie jest bezpieczny :) dobrze, dobrze
To faktycznie bardzo miła wiadomość. Szczególnie że, ten port obsługuje statki floty cieni.
https://www.youtube.com/live/fDDbpJ9EKic?si=tVgiwPVlIpb9wFwF
CEP - Trump wywołał kolejny międzynarodowy skandal. Atakuje premier Włoch.
0:00 Intro
0:47 Wstęp
1:46 Krótkie wiadomości
8:59 Dane giełdowe
14:46 Pożar w hali montażowej samolotów SU-57
19:52 Sbierbank bije na alarm, sytuacja wymyka się spod kontroli!
28:53 Ukraina i Niemcy uzgodniły pakiet obronny wart 4 miliardy euro
34:01 Spotkanie ministrów Rosji i Chin
38:53 Sankcje USA na ros. ropę zostają przywrócone
43:34 Trump atakuje Meloni
51:35 Marynarka wojenna USA zawróciła 6 statków podczas blokady cieśniny Ormuz
56:16 Jak nie pożary to nacjonalizacja
1:01:02 Bonus Mateusza - Tragiczne skutki w rolnictwie po powodzi w Dagestanie
Ale niemcy wyslali helmy XDDDDDD /pierdolito
Rosja jest wroga wobec USA i w tej zmianie USA musi sobie z tym poradzić.
Chiny
Rosja
Iran
Trzy wyzwania. A to nie wszystko.
Teraz najważniejsze pytanie dlaczego mimo żeRosja jest wrogiem USA tak chwalą się brakiem pomocy Ukrainie.?
Jest to bardzo proste. Jak wyeliminować Rosję? Poprzez konfrontacje Rosja Europa. To umożliwia eliminacje w tym czasie wyższych priorytetów .
https://www.youtube.com/live/v3migDpRp-o?si=PocOK5e7Y5qfihSD
CEP - USA zapowiada operację "Gospodarcza Furia" przeciwko pomocnikom Iranu.
0:00 Intro
0:50 Wstęp
1:24 Najnowsza wypowiedź ministra finansów Rosji
9:27 Dane giełdowe
13:50 Kalendarium
15:56 Odczyty inflacji w Rosji
21:55 Operacja "Gospodarcza Furia"
27:29 USA przygotowuje sankcje na Chiny i Rosję za nielegalne kopiowanie amerykańskiej AI
37:01 Iran po raz pierwszy zaproponował przywrócenie żeglugi przez cieśninę ormuz
44:03 Tel Awiw i Liban wprowadzają zawieszenie broni
47:28 Czy w ciągu półtora miesiąca w Europie wyczerpią się zaosby paliwa lotniczego?
51:54 Bonus Pawła - Ros. linie lotnicze będą ograniczać loty krajowe
55:09 Bonus Mateusza - W Nowosybirsku gwałtowna fala mrozów, spadł śnieg

Na Zachodzie bez zmian.
Ruski ambasador dał głos p. t.:
"Porozumienie między Wschodem a Zachodem - odważyć się na więcej dyplomacjij
przy pełnej sali w Berlinie. W panelu oprócz niego dziennikarka, b. szefowa sztabu Verhoegena.
https://www.berliner-zeitung.de/politik-gesellschaft/russlands-botschafter-im-theater-ost-in-berlin-mit-wem-sollen-wir-einen-krieg-anfangen-li.10031187
Nowy węgierski premier zapowiada natychmiastowe wznowienie zakupów ropy z kacapii:
https://www.salon24.pl/newsroom/1499639,proeuropejski-premier-rosyjska-ropa-wegry-bez-zmian
Reset pełną gębą.
I zapowiedział też próby pozyskania nowych źródeł. Przecież przez Orbana Węgrzy są w pełni zależni od rosyjskiej ropy więc muszą ją kupować
Tymczasem knur buduje sobie rezydencję.
https://www.fakt.pl/polityka/viktor-orban-i-jego-wlasny-wersal-bylismy-na-budowie-ogromnej-posiadlosci/xmbkykc
Wodki, chlieba i intiernieta. :) Ponoć ruskich naprawdę coś w końcu zabolało...
https://wiadomosci.wp.pl/blokady-internetu-pograza-putina-w-rosji-cos-peka-7277547094612256a
Putin po prostu przygotowuje się do całkowitego odcięcia Rosji od globalnego internetu i przejścia na wewnętrzną sieć. Media już dawno piszą o takim planie.
Jest jednomyślna zgoda państw członkowskich na udzielenie Ukrainie przez UE pożyczki na kwotę 90 mld euro oraz nałożenie na Rosję 20. pakietu sankcji. Obie decyzje były dotąd blokowane przez Węgry, które domagały się naprawy rurociągu Przyjaźń. Na 20. pakiet sankcyjny nie zgadzała się także Słowacja.
Polecam filmiki z Tuapse. W 2022 pełno flag narodowych, poparcie dla wojny itd. Dziś miasto nie nadaje się do życia za bardzo
Rosja jest już gotowa na paradę z okazji dnia zwycięstwa :)
https://x.com/NAFOvoyager/status/2049363840299590045
Niech puszczą przez Plac Czerwony kaleki po SWO. Ci na wózkach mogą robić za odziały zmotoryzowane.
No fakt, żadnego sprzętu wojskowego już w tym roku nie będzie, ale ci wiozący na osłach ukradzione pralki, też mogliby się nadać :) Ciekawe tylko do jakich rodzajów sił zakwalifikować tych dźwigających sedesy :)
Bieda z nedza, zdjecia oficjeli i kilka samolotow.
Musieli blagac Zelenskiego zeby im nie zrobil psikusa
https://apnews.com/photo-gallery/russia-victory-day-parade-security-moscow-photos-120462ef2f94acb5bb6458f4211bfe76
Dziś mi mignęło, że rosyjskie media zaczynają antyputinową narrację. Ktoś zorientowany może coś na ten temat powiedzieć?
Bardzo ciekawa książka. Spiżowy wizerunek prezydenta Ukrainy zaczyna się sypać.
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5240936/klopot-z-zelenskim
Polski dyplomata: Niezależnie czy to Trump czy Tusk, Sikorski czy Starmer, Zełenski każdego potrafił obrazić.
Wysokiej rangi urzędnik w ministerstwie rolnictwa w rządzie Tuska: Ukraińcy w wojnie o zboże i usługi z Polską byli bezlitośni. Donosili na Kołodziejczaka, wiceministra rolnictwa, do Brukseli. Zrobili z niego niemal ćpuna i wariata.
Minister w rządzie Tuska: Ukraińcy Bidena nie szanowali. Trumpa się bali. Czasami w Polsce denerwujemy się, że Ukraińcy nie chcą pamiętać, jak bardzo im pomogliśmy. Oni mają w sobie taką bezczelność. Nie pamiętają nawet tego, ile pomógł im Biden. A to była ogromna pomoc. Amerykanie nikomu nigdy tyle nie dali.
Przy okazji, Kijów właśnie wywalił w powietrze rząd bliskiego sojusznika
https://www.rp.pl/polityka/art44371941-lotewski-rzad-upadl-przez-ukrainskie-drony-w-nocy-kolejny-alarm-powietrzny
A nieco wcześniej wywołał serię incydentów w państwach bałtyckich
https://www.rp.pl/konflikty-zbrojne/art44034241-ukrainski-dron-uderzyl-w-komin-elektrowni-estonii-incydent-w-czasie-ataku-na-rosje
Ten wizerunek nigdy nie byl spizowy.
I co z tego, skoro w interesie Polski i Europy lezy pomoc Ukrainie.
Bujasz. Ten pierwszy rok, kiedy się rozsypała ruska ofensywa, był jak miesiąc miodowy. Wszyscy pokochali Wołodymira.
Ach ci Ukraińcy, strzelają sobie dronami na lewo i prawo bez powodu, skandal. Gdyby chociaż mieli jakiś konkretny argument, nie wiem, wojna, okupacja części terytorium...
damianek: I to sprawia, że do tej pory nie zdążyli wypłacić odszkodowania rodzinom ofiar z Przewodowa. Cóż, IMHO zawiniła tu też mizerna reakcja pisowskiego rządu.
W Rosji coraz gorzej, skoro już biznesmeni robią ze strachu w onuce i domagają się ochrony ich biznesów, przed ukraińskimi dronami. A putin jak przystało na rasowego tchórza, nie wystawia nosa z bunkra. Panika musi tam być gigantyczna.
Po serii ataków ze strony Ukrainy Władimir Putin znacznie zaostrzył środki bezpieczeństwa. Rosyjscy oligarchowie mają jednak wątpliwości co do ich skuteczności. Poprosili więc o "broń dużego kalibru" i rezerwistów - podaje The Moscow Times. Rosyjski biznes potrzebuje broni dużego kalibru oraz zdolności angażowania rezerwistów do ochrony przedsiębiorstw przed nalotami dronów - miał oznajmić Szochin podczas spotkania z Putinem. - Duże przedsiębiorstwa same dbają zarówno o ochronę swoich obiektów, jak i terenów, na których działają. Są jednak kwestie wymagające dodatkowych uregulowań - stwierdził, cytowany przez The Moscow Times.
Jak wyjaśnił Szochin, chodzi o mechanizmy dostarczania broni - nie tylko lekkiej kalibru 7,62 mm, ale również cięższego sprzętu, takiego jak systemy walki radioelektronicznej czy instalacje laserowe. Ponadto, rosyjskie firmy chciałyby mieć przydzielonych rezerwistów do obrony.
Polskie Abramsy będą mieć polski system pola walki. Przypominam, że był to jeden z najgłośniejszych argumentów przeciwko zakupom.
Czy ktoś odszczeka?
https://x.com/Defence24pl/status/2059936091772211241?s=20
spoiler start
Nie sądzę, krytycy sprzętu z USA szczekają tylko w Kłodzku
spoiler stop
Takie rzeczy zajmują lata, jeżeli nie dekady. Na szczęście wszystko toczy się mniej więcej zgodnie zgodnie z harmonogramem z 2022 roku.
https://defence24.pl/przemysl/defence24-days-serca-abramsow-do-wsparcia-w-polsce-umowa-podpisana
Wkrótce po całym tym zgiełku zostaną tylko zdziwienia kanapowych ekspertów.
Dla porównania- po dwudziestu latach od zakupu pierwszych Leopardów 2A4, HSW uzyskała od producenta technologię produkcji lufy 120mm. Żeby się Polakom w głowach nie poprzewracało, jest to krótka lufa (L44). W Leopardach 2A5 i nowszych stosowane są armaty z lufą L55.
Odnośnie pozostałych zarzutów - trzeba dużo złej woli aby zignorować program budowy/odbudowy kompetencji jaki już wtedy pokazał MON: od szkolenia, poprzez obsługę aż po serwis napędu - wszystko realizowane na miejscu.
A ponieważ jestem małostkowy i nie odmówię sobie wbicia szpili, to dodam że wszystko to zrobione w czasie porównywalnym do tego, w jakim pewne kraje europejskie czekają na jeden (1) batalion czołgów, 50 sztuk jedynie słusznego Leoparda xD
Trzeba ze smutkiem przyznać, że Ukraina koncertowo psuje sobie PR w Polsce. Dywizja imienia bohaterów UPA, ekshumacja Melnyka i jeszcze jakieś sugestie w TV że kolejny mógłby być Bandera... Historia będzie nas różnić, ale to woda na młyn wiadomo kogo.
U ruskich chyba źle się dzieje, skoro znowu odmrozili Pietię z antyukraińską narracją. (tak, wiem o aferze korupcyjnej z Mindiczem, Czernyszewem i spółką, i że przewija się tam z oczywistych powodów sam Zełeński) 🤣
Anyway, niewykluczone że antagonizująca polityka historyczna jest wypadkową sowieckiego stylu polityki ORAZ chłodnej kalkulacji.
https://x.com/supersmartmoney/status/2060257020175962252
Coś mi mówi, że przechodzimy przez punkt zwrotny relacji polsko-ukraińskich. Tym, którzy Ukrainy nienawidzą Załenski swoją decyzją dał potężny argument; tym, którzy chcieli wciąż pomagać zasiał ziarno niepewności. A szkoda, bo mieliśmy szansę na dużego sojusznika i kraj buforowy między nami a wrogiem.
Ale możemy też za te pieniądze włączyć Ukrainę do struktur zachodnich. Najlepiej do Nato, ale Ukraina w Unii albo chociażby pośrednio powiązana ekonomicznie z zachodem będzie największym gwarantem bezpieczeństwa Europy. To nam, Polsce, powinno najbardziej zależeć na Ukrainie.
Polske NATO na pewno obroni, a Ukrainie moze ale nie musi pomagac. Wiec, takie nacjonalistyczne zachowanie to jest problem dla Ukrainy.
Ale z naszej perspektywy to nie ma najmniejszego znaczenia czy Nato nas obroni, bo obrona ruszy PO TYM, jak wróg nas zaatakuje. Cała obrona będzie się rozgrywać na naszym terenie. Mamy dogodne warunki do prowadzenia wojny, rozległe równe przestrzenie, brak kluczowej infrastruktury, sieć dróg zapewniająca linie zaopatrzenia. Wojna, wygrana czy przegrana, będzie katastrofą dla naszego kraju. Naszym priorytetem jest nie dopuszczenie do ataku wroga. Armia nie ma być wystarczająca, ona samym swoim rozmiarem i zaawansowaniem musi wybić wrogowi z głowy pomysł ataku. A skoro USA to niepewny sojusznik, na siły europejskie przyjdzie jeszcze poczekać, a armia polska to żart, musimy mieć jakiś inny plan na obronę, i moim zdaniem Ukraina spadła nam z nieba. Ale do tego trzeba obustronnej woli do odłożenia zażyłości historycznych. To nigdy nie było łatwe, ale teraz jeszcze się oddala.

Całe to gadanie o tym, jak bardzo potrzebujemy Ukrainy jest szczególnie modne w kręgach młodzieńców których myśli opanowała perspektywa poboru do wojska...
To znaczy, potrzebujemy Ukrainy- ale nie do tego stopnia, żeby się dać wkręcić w wojnę bez wsparcia NATO.
A jak się poskrobie trochę te ukraińskie wunderwaffe które mają nam zapewnić bezpieczeństwo, to nagle uderzenia ich dronów planuje AI takiej hobbystycznej firmy Palantir.
A te przełomowe dronowe technologie z Ukrainy - przypadkiem powstały we współpracy z polskimi, amerykańskimi, brytyjskimi inżynierami.
Na przykład taki Starlink/Starshield, na którym wisi całe ukraińskie wojsko - wiecie że bez takiej łączność Ukraińcy nie mogliby koordynować uderzeń dronów morskich czy nalotów na ruskie lotniska?
Dzięki całej tej technice w piątym roku wojny można w Polsce drzeć szaty że Stany Zjednoczone nie przyjdą z pomocą NATO.
Obrazek z najnowszej książki Parafanowicza
Aha. Jedno pytanie, ja wy sobie wyobrażacie obronność Polski? Dobra, olaliśmy Ukrainę, ruscy ją zajęli, albo uzależnili od siebie, cała nasza wschodnia granica obstawiona jest wojskami wroga. Co w takiej sytuacji podejście wielkopolaków ma do zaoferowania?
Ukraina stoi wyłącznie dlatego, że Duda z Morawieckim zapierdalając trzy miesiące po 16 godzin na dobę zmontowali koalicję sprzeciwu wobec Starej Europy i uruchomili kanały logistyczne które do tej pory utrzymują front.
W tym krytycznym czasie ojczyzna peowców miała problemy z zaadresowaniem paczki z hełmami, ichni MSZ dał Żeleńskiemu 72 godziny życia, a szef BND czekał w Kijowie na wyzwolicieli z 1 Gwardyjskiej Armii pancernej.
Wydaje mi się, że wpis damianyka wprowadza sytuację hipotetyczną. Czyli: Co w sytuacji gdy olejemy Ukrainę, ruscy ją zajmą albo uzależnią od siebie a cała nasza wschodnia granica będzie obstawiona wojskami wroga podejście wielkopolaków ma do zaoferowania?
Wspierajmy ich w walce z Rosja i tyle.
Gdyby polscy politycy mieli jaja, to jeszcze ulatwiliby osiedlanie sie Ukraincow w Polsce i bysmy wydrenowali ich z sily roboczej.
Fajny film jak Rosja rozgrywa pewnego starego dziada i być może jak wiele od naszego kraju zależy...
https://www.youtube.com/watch?v=nqs9pcrykek

Co to za germanofobia, wręcz godna tej bezprzymiotnikowej prawicy. I klasizm, bo przecież na posadę w Gazpromie może liczyć polityk każdej niemieckiej partii.
Edit: ten ananas z SPD też jest teraz w Pidorburgu.
Nie zabili tych ludzi w Przewodowie celowo. Bardzo zle, ze sie tego wypierają i nie przeprosili rodzin zabitych, ale trzeba byc debilem, by brac to za celowy atak.
Owszem, bo z przyjemnością zgłosiłem posty tego gamonia. :) I tutaj plus dla administracji za ekspresową reakcję.
U ruskich coraz wspanialej :) Już im wprowadzili kartki na paliwo i żywność :)
Z powodu deficytu paliwowego na okupowanym przez Rosję Krymie ma narastać "panika spożywcza". Kryzys ma tworzyć podstawy do wyzwolenia przez Ukrainę zajętego półwyspu - ocenił Serhij Danyłow, wicedyrektor kijowskiego Centrum Badań Bliskowschodnich i badacz południa Ukrainy.
- Na jeden paragon można kupić nie więcej niż dwa kurczaki, nie więcej niż dwa kilogramy kaszy i ograniczoną ilość cukru, chyba kilogram lub dwa. Handel detaliczny zaczął limitować sprzedaż żywności - podkreślił. - W ubiegły piątek półki z makaronem i innymi produktami, które nadają się do długiego przechowywania, podobno były puste - dodał.
- Teraz wprowadzono kupony na 20 litrów paliwa, które można otrzymać przez komunikator Max. Na podstawie kodu QR wyznaczana jest stacja benzynowa i godzina przyjazdu po paliwo. Ale z tym też są problemy. Słyszę, że zamiast benzyny ludziom proponuje się olej napędowy i że kupony bardzo szybko się kończą - relacjonował.
Według eksperta wielu prorosyjskich mieszkańców Krymu, a przede wszystkim Rosjan, którzy przeprowadzili się tam po 2014 roku, zaczyna rozumieć, że przyszła do nich wojna.
Zawsze polecam kanał Wiaczesława Zarutskiego, w którym na ukazany jest dobrostan ruskiego społeczeństwa:
https://www.youtube.com/watch?v=1vDiwSLwIs8
Ale wygląda na to, że pensje jednak trochę odbiegają. :) AI podaje, że mediana obecnie to 2500 rubli, a tu twierdzą, że przeciętnie znacznie mniej... Jeśli to wszystko prawda, zaiste wesoło mają w kacapii.
Wojna wojną, a biznes to biznes. Ukraińscy oligarchowie bez skrupułów niszczą polską konkurencję dumpingiem:
UZ Cargo Poland, spółka zależna ukraińskiego państwowego monopolisty kolejowego Ukrzaliznycia, dostała unijną licencję przewoźnika wydaną przez UTK oraz certyfikat bezpieczeństwa Agencji Kolejowej UE i z takimi aktywami w rękach dąży do monopolizacji przejść granicznych PL/UA. Od początku wojny polscy importerzy zaopatrywali ten rynek ratując Ukraińców przed klęską braku paliw. Dzisiaj oni mówią Polakom wprost: chcecie wjeżdżać na nasz rynek to naszymi wagonami. Niby można oczywiście swoim transportem, tylko że jakoś tak się składa od tygodni, że bezproblemowo wjeżdża UZ Cargo, a reszta pokornie musi czekać. Oczywiście ukraiński rynek kolejowy pozostaje zamknięty dla polskich przewoźników. [...]
https://x.com/szachmad/status/2064759896654971248?s=20
no fajnie, fajnie. A jaki to ma związek z wojną?
Całościowy bo gdyby nie konflikt to nikt by nie wpuszczał do Europy takiej konkurencji z Ukrainy, podobna sytuacja jest z rolnictwem.
Super źródło, konto na X
Litości, bo taka dyskusja nawet nie ma sensu czepiasz się podstaw które samemu można szybko wyszukać, a ten koleś z X po prostu złożył większość informacji w jedną całość:
Btw.
I chociaż wszystkie dobre uczynki obrócą się przeciwko nam, pozostaje się cieszyć że ugraliśmy ile było można :)
spoiler start
Szeptycki, przeloguj!!1!
spoiler stop
https://wiadomosci.wp.pl/krym-na-celowniku-uderzono-w-ostatni-kluczowy-most-7295696192833536a pięknie. Oby udało się całkowicie odciąć Krym
U ruskich coraz weselej. Kolejna rafineria po Łukoilu, Gazpromie i Rosnieftcie, wprowadza limit sprzedaży paliwa do kilkudziesięciu litrów na osobę. Niedługo przeciętny ruski, wybierając się do sklepu po bimber, będzie musiał osiodłać żonę albo teściową i na niej dojechać na miejsce :)
Tatnieft, jeden z największych rosyjskich koncernów naftowo-gazowych, wprowadził we wtorek ograniczenia w sprzedaży paliw na wszystkich swoich stacjach w Rosji. Trwa eskalacja ukraińskich ataków na rosyjski przemysł energetyczny. "W chwili obecnej w całej sieci stacji paliw Tatnieftu obowiązują ograniczenia" - przekazała infolinia firmy, cytowana przez agencję Interfax. Płatności za tankowanie pojazdów są obecnie przyjmowane wyłącznie w gotówce - dodano w komunikacie. Według rosyjskich mediów na stacjach Tatnieftu w Czelabińsku na Uralu kierowcy samochodów osobowych mogą kupić maksymalnie 30 litrów benzyny i 60 litrów oleju napędowego.
Na początku czerwca na stacjach Łukoila w obwodzie moskiewskim kierowcy mogli kupić jedynie 60 litrów benzyny i 100 litrów oleju napędowego na osobę. Wówczas koncern tłumaczył, że zmiany "są związane z obecną sytuacją na rynku". Z kolei stacje Gazpromu sprzedawały w tym samym okresie po "100-150 litrów" oleju napędowego na auto w obwodzie moskiewskim.
W poniedziałek dziennik "Kommiersant" informował, że najtrudniejsza sytuacja panuje na Krymie. Gazeta dodała, że w ponad półmilionowym Sewastopolu od 13 czerwca paliwo można kupić już tylko na dziewięciu stacjach.
https://streamable.com/q51jal
https://x.com/ObserwatorWojen/status/2067451114635620375
https://streamable.com/4bqhui
Pięknie :) smacznej kawusi, niech sie rosja dymem udusi
To to niezłe https://x.com/Tendar/status/2067456010025918789
Mimo wszystko wolalbym nie miec powtorki z rozrywki. Choc musze tez przyznac ze akurat to sie nie jaralo, a Ukraina pokazala wielokrotnie ze pali sie tylko to, co chce zeby sie palilo.
Mimo wszyystko troszke dreszcz strachu przeszedl, jak zobaczylem te kominy stojace sobie pomiedzy dwoma jebitnymi pozarami (sa chyba w drugim linku).
Od razu mowie ze sie nie znam, i taki ksztalt poprostu kojarzy mi sie z elektrownia atomowa. Ale moze takie chlodzenie jest czesciej uzywane... idk.
To nie bylo tematu, niech napierdalaja. ;)
Nie wiem ile w tym prawdy, ale znając ruskich, to wcale bym się nie zdziwił, gdyby rzeczywiście tak było.
W rosyjskim arsenale pozostał najprawdopodobniej już tylko jeden sprawny pocisk typu „Oriesznik” – informuje Instytut Studiów nad Wojną.
Ukraińska firma wywiadowczo-analityczna Dallas Analytics przekazała 16 czerwca, że po uderzeniu na Dniepr w 2024 roku Władimir Putin nakazał pilne przyspieszenie produkcji kolejnych czterech takich pocisków. Od tamtego momentu Rosja wykorzystała trzy z nich: jeden podczas ataku na obwód lwowski w styczniu oraz dwa w trakcie majowych uderzeń na Białą Cerkiew. Jedna z rakiet wystrzelonych w maju uległa awarii i spadła na okupowanym terytorium obwodu donieckiego.
Eksperci Dallas Analytics weszli w posiadanie poufnej rosyjskiej dokumentacji zamówień z marca 2025 roku. Wynika z niej, że wada konstrukcyjna radzieckiego żyroskopu lotniczego GU-503 drastycznie obniżyła precyzję układu naprowadzania „Oriesznika”. Defekt powoduje, że pocisk zbacza z kursu nawet o kilkadziesiąt kilometrów od planowanego celu.
https://x.com/CzarneNieboNEWS/status/2067260835206996433

Wojny zaczynają się wtedy, kiedy chcesz, ale nie kończą się wtedy, kiedy prosisz

Fajna też jest myśl technologiczna kacapów. Chłop na wysięgniku z karabinem VS drony
https://x.com/AryoSomeGumul/status/2067544761695662381
Z tego co widzę, to się pojawiają głosy że to kacapska rakieta uderzyła w ten zbiornik
Ruskie już tak nisko upadły, że będą importować paliwo, bo sami nie są w stanie produkować go w wystarczającej ilości :))
Rosja ma zacząć w tym miesiącu importować paliwa drogą morską - przekazał Reuters. Tamtejszy rynek paliwowy próbuje poradzić sobie z coraz poważniejszymi niedoborami benzyny po fali ataków ukraińskich sił zbrojnych na rosyjskie rafinerie. Rosja jest jednym z największych eksporterów ropy naftowej i produktów rafinowanych na świecie. Mimo to importowana benzyna ma trafić do jednego z zachodnich portów Rosji jeszcze w tym miesiącu. Jedno ze źródeł Reutersa przekazało, że ładunek zostanie wysłany z Azji, nie podając jednak szczegółów dotyczących dostawców ani wolumenu dostaw.
https://tvn24.pl/biznes/ze-swiata/rosja-kryzys-paliwowy-po-atakach-ukrainy-na-rafinerie-st9102493
Jak wspaniale jest u Ruskich. Na okupowanym Krymie już całkowicie wstrzymali sprzedaż paliwa, a niedługo mogą to zrobić w całym kraju. Na razie w kolejnych miejscach wprowadzają limity po kilkadziesiąt litrów na łeb i dotarły one już nawet na Syberię.
Miedwiediew dowozi
https://wiadomosci.wp.pl/miedwiediew-straszy-polske-chce-odebrac-belweder-7301658847643840a
Dmitrij Miedwiediew zareagował na pozew Polski dotyczący gmachu byłego konsulatu Rosji w Gdańsku. Jak podaje Polsat News, Warszawa uznaje, że nieruchomość powinna wrócić do Skarbu Państwa, podczas gdy Moskwa utrzymuje, że to jej własność. Spór zaostrzył się po decyzjach dyplomatycznych z ubiegłego roku.
Na tle tego sporu Miedwiediew ogłosił kontrposunięcie. "Obecna rezydencja polskiego prezydenta - Belweder - został zbudowany za pieniądze z rosyjskiego skarbu carskiego. To rosyjskie pieniądze!" - napisał, cytowany przez TASS.
"Warto by rozważyć wniesienie przez nasz kraj pozwu o przejęcie pałacu z nielegalnego posiadania przez nowo utworzoną Rzeczpospolitą" - dodał w tym samym wpisie.